• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

87. Kawiarnia naukowa BFN

Rada Rektorów Województwa Pomorskiego Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent*****

kwi 5

piątek, godz. 9:30 - 16:00

Wstęp wolny
kwi 10-11

środa - czwartek

Gdańsk,
bilety 0 - 100 zł
w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)

na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki

21 maja 2015 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski (Politechnika Gdańska)

'O nowych sposobach komunikowania się ludzi z komputerami i ich niezwykłych zastosowaniach'

Korzystanie z komputerów stało się obecnie codzienną i powszechną praktyką. Istnieją jednak nowe sposoby komunikowania się z komputerami, inne niż za pomocą tradycyjnej klawiatury i myszki, które mają zastosowanie w diagnostyce i w usprawnianiu zmysłów słuchu, wzroku a nawet powonienia. Przy ich użyciu możliwe staje się zwiększanie efektywności wspomaganego komputerowo nauczania, także poprzez poprawę skuteczności diagnostyki deficytów utrudniających uczenie się oraz dzięki odpowiednim treningom prowadzonym z użyciem komputera.

Obok często występujących problemów z niedowzrocznością i niedosłuchem oraz niepłynnością mowy, u stosunkowo licznej populacji występują specyficzne problemy spowodowane zaburzeniami przetwarzania bodźców na poziomie centralnym, tzn. w ośrodkach zlokalizowanych w korze mózgowej. Problemy te przejawiają się odpowiednio w postaci: syndromu leniwego oka (amblyopia), ograniczeniu stereopsji (widzenia przestrzennego), w słabym rozumieniu szybkiej mowy, w nasilonym jąkaniu się, w dysleksji, dysgrafii i in. Wyniki nowych badań eksperymentalnych dowodzą, że z pomocą odpowiednio dostosowanych urządzeń komputerowych można także diagnozować choroby neurodegeneracyjne, np. parkinsonizm, a nawet badać stopień świadomości osób znajdujących się w śpiączce lub w stanie wegetatywnym.

W trakcie wykładu zostaną zaprezentowane opracowane w Politechnice Gdańskiej przykłady rozwiązań, które umożliwiają badanie i usprawnianie zmysłów komunikacji oraz diagnozowanie chorób neurodegeneracyjnych, a także nawiązywanie kontaktu z otoczeniem przez osoby, które utraciły ten kontakt z powodu urazów mózgu. Przedstawione zostaną takie wynalazki, jak: "Wirtualna tablica szkolna", "Drukarka zapachów", "Multimedialny synoptofor", "Inteligentny aparat słuchowy", "Długopis dla dyslektyków", "CyberOko" i in.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Patroni medialni Bałtyckiego Festiwalu Nauki:
Radio Gdańsk
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Portal Regionalny trojmiasto.pl
Portal Województwa Pomorskiego Pomorskie.eu

Szczegóły na stronie
https://bfn.gda.pl/index.php/pl/kawiarnia-naukowa oraz na https://www.facebook.com/pages/Baltycki-Festiwal-Nauki/118384254886154?sk=events

Relacje wideo z poprzednich spotkań można znaleźć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK (www.tv.task.gda.pl/kawiarnia)

Opinie