• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

BAIT Fest

  • wtorek - sobota, 23 - 27 września 2014
  • Lokalizacja
    Sopot Gdynia
  • Bilety
    wstęp wolny

Zapraszamy na trwające 5 dni święto kreatywności, festiwal artystycznej różnorodności, w którym młodość, pasja, wyobraźnia i zaangażowanie łączą się, tworząc mieszankę wybuchową.

BAIT FEST jest zwieńczeniem trzyletniego międzynarodowego projektu "Południowbałtycka Akademia Teatru Niezależnego - narzędziem zmian społecznych/South Baltic Academy of Independent Theater - a tool of social change". Podczas trwania wydarzenia absolwenci zaprezentują samodzielnie zrealizowane autorskie dzieła dyplomowe reprezentujące ogromną różnorodność artystyczną.

Pokazanych zostanie sześć spektakli teatralnych (w tym dwa spektakle teatru tańca, spektakl teatru fizycznego, spektakl Teatru Forum), dwie rejestracje wideo spektakli zrealizowanych za granicą, dwa performensy, dwa czytania performatywne dramatów, dwa filmy krótkometrażowe, wideoklip, mini recital piosenki autorskiej, etiuda filmowa, wystawa oraz filmy dokumentujące spektakle dyplomowe z poprzednich lat.

Kilka słów o projekcie BAIT:
Głównym narzędziem edukacji w projekcie jest teatr i metody stosowane w tzw. nurcie niezależnym, rozwijające w niezwykle skuteczny sposób zdolności interpersonalne, jak również będące efektywnym narzędziem używanym do walki z marginalizacją i wyrównującym szanse w dostępie do kultury. W trakcie projektu studenci uczyli się różnorodnych technik teatralnych, zdobywali wiedzę jak pisać projekty i wnioski o dotacje, a także jak realizować własne inicjatywy oraz prowadzić warsztaty teatralne. Zwieńczeniem każdego roku nauki były przygotowane przez studentów spektakle dyplomowe. Projekt miał również na celu integrację młodych uczestników z Polski, Litwy i Szwecji. Stanowił on dla nich okazję do opracowania wspólnej metodologii pracy animacyjnej poprzez narzędzia teatralne, na podstawie doświadczeń z różnych krajów oraz sprawdzenia jej skuteczności w praktyce.

To innowacyjne połączenie sztuki i metod rozwijających kapitał ludzki zyskało uznanie i dofinansowanie Komitetu Sterującego Programu "Południowy Bałtyk", a także grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wsparcie finansowe Miasta Sopotu oraz pomoc Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija ( Ministry Of Culture Of The Republic Of Lithuania), LR Vidaus Reikalų Ministeria (Ministry of the Interior of the Republic of Lithuania).

Wydarzenia odbywać się będą w Teatrze na Plaży, al. Mamuszki 2 w Sopocie

oraz w Teatrze Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1, Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1).

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST BEZPŁATNY

Szczegółowy program wydarzeń:

23.09.2014 /WTOREK

start 20:30 /GDYNIA

"Szepty"

Marek Elsner

wernisaż wystawy, 60 min

Seria portretów inspirowanych postaciami dramatu "Bobok" F. Dostojewskiego. Zaproszenie do podziemnego świata umarłych pełnego tajemniczych rozmów, głosów i szeptów.


24.09.2014 /środa

START 16:00 /GDYNIA


"Dziwny wtorek Benjamina Bengtssona"

reżyseria: Christoffer Simebjär Tagesson

rejestracja wideo spektaklu, 30 min

Historia Benjamina, emeryta, wrażliwego mężczyzny pełnego marzeń, który tak jak wielu innych został odsunięty na skraj społeczności. Osamotniony jest nękany swoją przeszłością.

"Produkcja"

pomysł i wykonanie: Dominika Grenda

rejestracja wideo performensu, 20 min

Performance dotyka problemu nadkonsumpcji, jednocześnie atakując proces produkcji żywności. Odpowiedź na coraz częściej poruszany w mediach temat podejścia producentów do wytwarzanych produktów oraz ich stosunku do niczego nieświadomego konsumenta.

"Dzień szczepień przeciwko grypie"

reżyseria: Penny Shefton

rejestracja wideo spektaklu, 45 min

W pewnej przychodni okoliczni mieszkańcy zbierają się, by zostać zaszczepionym przeciw grypie. Ale najpierw rzeczy najważniejsze - w tym wypadku piekarnia. Czy może dziś poddanie się codziennej rutynie okaże się niemożliwe?

"Pożarci"

choreografia i reżyseria: Przemek Jurewicz

rejestracja wideo spektaklu teatru fizycznego, 30 min

Artyści przedstawiają proces formułowania się myśli, której wynikiem staje się "Obraz pożerający rzeczywistość". Tancerze nakreślają cienką linię pomiędzy pożądaniem i spełnieniem, pragnieniem zła i wolą, by zachować się etycznie.

A/MTAI?

pomysł i reżyseria: Aiva Krupelytė

pomysł i choreografia: Saida Saldukaitė

Spektakl prezentuje wcielenia trzech rzemiosł: rybołówstwa, pieczenia chleba i przygotowania mięsa. Skupia się na ukazaniu różnic pomiędzy rzeczywistością a komercyjnym pięknem.

25.09.2014 /CZWARTEK

start 16:00 /GDYNIA

"Atrapa i Utopia. Esej teatralny."

pomysł i wykonanie: Iwona Konecka

performens, 20 min

Działanie sceniczne zapraszające do eksperymentu myślowego dotyczącego otaczającej nas rzeczywistości społecznej i politycznej. Esej inspirowany tekstami współczesnych polskich poetów.

"Paczłork"

tekst i reżyseria: Ewelina Jasicka

czytanie performatywne, 20 min

"Paczłork" jest wynikiem podglądania rozpadu kolejnych rodzin, które później próbują pozszywać się na nowo z różnych części. Ożywiona Pani Wstążka, noszona przed laty na głowie przez adopcyjną mamę, przeprowadza bohaterkę przez trudny czas wkraczania do nowej rodziny.

"Sejsmograf"

pomysł i wykonanie: Baha Ciach

performens, 60 min

Działanie między teatrem a performance art. O współobecności i pamięci o niej, o relacjach w czasach kryzysu i niepewności w czasach podziałów. Dla Ukrainy.

20:00 /SOPOT

Robert i Anna

scenariusz i reżyseria: John Ola Bengtsson

spektakl, 90 min

Nowy, eksperymentalny dramat o skomplikowanym związku Anny i Roberta, o ich życiu i osobowościach, rozegrany w kilku scenach z ich życia. Sztuka jest poważna i zabawna zarazem.

26.09.2014 /PIĄTEK

START 16:00 / GDYNIA

"Węzły krwi"

tekst i reżyseria: Piotr Rogalski

czytanie performatywne, 60 min

Dramat "Węzły Krwi" z jednej strony jest zagadką kryminalną skąpaną w oparach absurdu, z drugiej - jest to historia ludzi bezwładnych, znieczulonych na życie i cierpienie bliskich osób.

START 19:00 /SOPOT

"In_between_ness"

pomysł, reżyseria i choreografia: Alessandra Cali

spektakl taneczny, 20 min

Przemijające ciało zaplątane w podróż, w przepływ chwili, opierające się temu, co mu się przytrafia. Opowiedziane czystym językiem, obraz po obrazie, w przestrzeni nieświadomych i niewyznanych obaw istnienia.

"Von Bingen. Historia prawdziwa"

tekst: Sandra Szwarc, reżyseria: Błażej Tachasiuk

spektakl teatralny, 40 min

Sztuka inspirowana historią życia świętej pustelniczki i kompozytorki - Hildegardy z Bingen. Opowieść o tym, jak człowiek umieszczony w zamknięciu i pozbawiony kontaktu ze światem odnajduje drogę do wolności we własnym wnętrzu.

27.09.2014 /SOBOTA

START 16:00 /SOPOT


"Pięć piosenek do kochania"

słowa, muzyka: Rosa Auf Der Strasse

minirecital i prezentacja wideoklip do utworu Kena Ring'a, 20 min

"Svartskalle"

scenariusz, reżyseria, choreografia i wykonanie: Rosa Auf Der Strasse

wideoklip, 4 min

Wideoklip porusza tematy samookreślenia i odnalezienia swojego miejsca w świecie.

"Will"

pomysł, reżyseria i wykonanie lalki: Iwona Prusko

etiuda filmowa, 5 min

Krótka forma filmowa, teatralna etiuda z przedmiotem - lalką - w roli głównej.

Zadanie Willa polega na podjęciu decyzji: trwanie czy zmaganie? Podjąć ryzyko i wykonać ruch czy spędzić całe życie chowając głowę w piasek? Cel staje się jasny. Teraz jest najwyższy czas.

"Analiza", "Na Drugą Stronę!"

scenariusz i reżyseria: Marek Głuszczak

krótkometrażowe filmy fabularne, 11 min

Dwa filmy ukazujące ironiczne spojrzenie młodego twórcy na otaczającą go rzeczywistość. Autor podejmuje próbę głębszego wejrzenia w swoich bohaterów, przedstawia proces podejmowania przez nich decyzji lub ich brak.

"120 % mnie - zanim skapituluję"

scenariusz i reżyseria: Monika Hołubowicz

spektakl Teatru Forum, 120 min

Spektakl ukazujący trudności z jakimi codziennie spotykają się artyści i animatorzy kultury. Opowieść o dylematach, marzeniach, ambicjach i kryzysach twórców. Falach entuzjazmu, po których następuje nagłe zderzenie z rzeczywistością.

Przeczytaj także

Opinie