• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dni Kultury Prawosławnej (4 opinie)

  • Kalendarz
    28 września - 19 października 2014
  • Lokalizacja
    Gdańsk
  • Bilety
    wstęp wolny

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego JAKUBA Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Proboszcz Parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku ma zaszczyt zaprosić na Dni Kultury Prawosławnej w Gdańsku w dniach od 28 września do 19 października 2014 r.

kwi 20

sobota, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 40 zł
ulgowy 20 zł
Kup bilet
maj 24

piątek, godz. 19:00

bilety 169 - 190 zł
Kup bilet
Uroczysta inauguracja odbędzie się w niedzielę 28 września 2014 r. o godz. 10.00 w cerkwi katedralnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Traugutta 45 Wydarzeniu honorowo patronują Prezydent Gdańska Pan Paweł Adamowicz oraz Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy JAKUB Arcybiskup Białostocki i Gdański

Program

niedziela, 28 września
Parafia prawosławna św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku przy ul. Traugutta 45 Godz. 10.00 Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma (Złotoustego) oraz nabożeństwo błagalne (molebień) o boże błogosławieństwo na Dni Kultury Prawosławnej w Gdańsku "Słowo o prawosławiu" wygłosi ks. Prot. Dariusz Jóźwik, proboszcz prawosławnej parafii katedralnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku Otwarcie warsztatów ikonograficznych (28.09.-05.10.2014), które poprowadzi ikonograf i historyk sztuki, bizatynista mgr Anna Gełdon, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i jedynej w Polsce szkoły pisania ikon w Bielsku- Podlaskim. Partnerem przedsięwzięcia są Gdański Archipelag Kultury, Klub Gama, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej. W trakcie warsztatów wykład nt "Najcenniejszych ikon w zbiorach polskich" wygłosi dr hab. Mirosław Piotr Kruk, prof. UG, historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, członek Komisji Bizantyistycznej PAN.

niedziela 5 października
Parafia prawosławna św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku przy ul. Traugutta 45
godz. 10.00 Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma (Złotoustego). Podczas Liturgii śpiewać będą chóry Oktoich z Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego oraz z katedry prawosławnej w Gdańsku.

Godz. 12.15 Wernisaż wystawy ikon wykonanych przez uczestników warsztatów ikonograficznych zorganizowanych w ramach tegorocznych Dni Kultury Prawosławnej

Godz. 16.00 Koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu chóru OKTOICH z Wrocławia pod dyr. ks. protodiakona Grzegorza Cebulskiego.
Repertuar chóru stanowią hymny, teksty liturgiczne, muzyka w tradycji słowiańskiej:
Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji, a także w jęz. greckim - z kręgu tradycji bizantyjskiej ze Świętej Góry Atos i muzyka Cerkwi Gruzińskiej.

niedziela, 12 października
Parafia prawosławna św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku przy ul. Traugutta 45
godz. 10.00 Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma (Złotoustego)
Godz. 12.15 Wykład nt "Architektura cerkiewna" wygłosi prof. dr hab. inż. arch. Romana Cielątkowska,
kierownik katedry projektowania środowiskowego Politechniki Gdańskiej
Prezentacja wystawy "Drewniana architektura cerkiewna rosyjska z XIX w." przez Akademię Supraską

niedziela, 19 października
Parafia prawosławna św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku przy ul. Traugutta 45
Godz. 10.00 Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma (Złotoustego)
Liturgii przewodniczyć będzie Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy JAKUB Arcybiskup Białostocki i Gdański.
Godz. 12.15 Wykład "Nasi protoplaści" wygłosi ks. prot. dr Andrzej Kuźma, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, członek Komitetu Centralnego Konferencji
Europejskich Kościołów (KEK) z siedzibą w Genewie oraz Międzynarodowej Komisji Mieszanej Dialogu Prawosławno-Rzymskokatolickiego
Godz. 16.00 Finisaż wystawy ikon wykonanych przez uczestników tegorocznych warsztatów ikonograficznych przygotowanych przez Parafię prawosławną w Gdańsku we współpracy z Gdańskim Archipelagiem Kultury - Klubem Gamy oraz Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Koncert śpiewu cerkiewnego w wykonaniu chórzystów gdańskich pod dyrekcją
Julity Bobrzeckiej
(GAK Klub Gama przy ul. Starowiejska 16 w Gdańsku Letnicy)

Dni Kultury Prawosławnej w Gdańsku to czas, w którym zapraszamy wszystkich - zafascynowanych, zainteresowanych i po prostu ciekawych - do wspólnego odkrywania piękna prawosławnych nabożeństw, tradycji i sztuki, a także historii i współczesności prawosławnej diaspory gdańskiej. Na tegoroczną, drugą już edycję Dni Kultury złożą się m.in. warsztaty ikonograficzne, koncert znamienitego chóru OKTOICH z Wrocławia oraz interesujące wykłady poświęcone historii, tradycji i architekturze prawosławnych świątyń. Startujemy 28 września br. Rozpoczynamy otwarciem warsztatów ikonograficznych. Poprowadzi je ceniona ikonograf, bizantyista Anna Gełdon z Krakowa, absolwentka historii sztuki, bizantynistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz jedynej w Polsce szkoły pisania ikon - czteroletniego Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku-Podlaskim. Następnie wszystkich zainteresowanych muzyką cerkiewną zapraszamy w dniu 5 października br. na koncert znamienitego chóru OKTOICH.

W kolejnych tygodniach odbędą się wykłady poświęcone architekturze cerkiewnej (prof. Romana Cielątkowska) oraz "naszym protoplastom" (ks. dr Andrzej Kuźma). Tradycyjnie naszemu przedsięwzięciu honorowo patronują Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Najprzewielebniejszy Jakub Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański

W programie tegorocznych Dni Kultury Prawosławnej w Gdańsku znajdą się:

WARSZTATY IKONOGRAFICZNE
dla osób młodzieży i dzieci, studentów, osób starszych, które poprowadzi artysta plastyk, ikonograf, historyk sztuki - bizatynista mgr Anna Gełdon, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i jedynej w Polsce szkoły pisania ikon w Bielsku-Podlaskim; Partnerem przedsięwzięcia będą Gdański Archipelag Kultury, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej. Wykład nt "Najcenniejszych ikon w zbiorach polskich" wygłosi gdański historyk sztuki, dr hab. Mirosław Piotr Kruk, prof. UG, historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, członek Komisji Bizantyistycznej PAN.

KONCERT MUZYKI CERKIEWNEJ
w wykonaniu chór OKTOICH z Wrocławia pod dyr. ks. protodiakona Grzegorza Cebulskiego. Repertuar chóru stanowią hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej- Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji, a także w jęz. greckim - z kręgu tradycji bizantyjskiej (Św. Góry Atos) i muzyka Cerkwi Gruzińskiej. Chór nagrał 8 płyt CD - w tym nominacja do nagrody Fryderyków 2008 - a także programy Telewizji Polskiej, Czeskiej, Rosyjskiej i Niemieckiej. W ciągu 20 lat działalności, zespół dał ok. 800 koncertów w Polsce i w renomowanych salach koncertowych i filharmonicznych Europy: Moskwy, Londynu, Brukseli, Budapesztu, Tbilisi, Kiszyniowa, Bukaresztu, Pragi, Berlina, Monachium, Hanoweru, a także we Francji; Jest 4- krotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki cerkiewnej w Hajnówce (I i II miejsce; 1992, 1994, 2006, 2011 r.), Międzynarodowego Festiwalu Kunsztu Śpiewu Diakońskiego w Moskwie - nagroda specjalna (1997 r.). 2-krotnie występował podczas Festiwali Chopinowskich w Dusznikach. Od roku 2008 chór koncertuje w składzie mieszanym (15 os.)

WYKŁADY: "Architektura cerkiewna" - prof. dr hab. inż. arch. Romana Cielątkowska, kierownik katedry projektowania środowiskowego Politechniki Gdańskiej oraz "Nasi protoplaści" - ks. dr Andrzej Kuźma, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, członek Komitetu Centralnego Konferencji Europejskich Kościołów (KEK) z siedzibą w Genewie oraz Międzynarodowej Komisji Mieszanej Dialogu Prawosławno-Rzymskokatolickiego.

Opinie (4)

  • A może więcej krzesełek? (1)

    Litości. Jak zapraszacie do siebie na koncert to zapewnijcie przynajmniej większości słuchaczom miejsca siedzące. Starsi ludzie stali półtorej godziny. A ojciec prowadzący koncert mówił, mówił, mówił. Rozumiem praktykę cerkiewną: ławki to u łacinników, u nas się stoi. Ludzie jednak przyszli nie na liturgię, lecz na koncert. Tak jest napisane w programie. Wrażliwość to jedna z cech chrześcijańskich, tu jej zabrakło.

    • 3 3

    • Zgadzam się z tą opinia w 100%!!! Jak masz na imię mądry człowieku?

      • 0 0

  • KONCERT 5 X- DYSKOMFORT

    Jeśli zaprasza się ludzi na 1,5 godz, koncert, to wypadałoby zadbać o to, aby mieli gdzie usiąść. Słuchanie nawet najpiękniejszego koncertu na stojąco z bolącym kręgosłupem i nogami nie należy do najprzyjemniejszych. Szkoda, że tak piękna muzyka nie mogła być w pełni odebrana. Proszę, aby organizatorzy pomyśleli o tym, kiedy będą organizowali kolejny koncert.

    • 3 3

  • Cudowny koncert

    Wspaniały koncert. Dawno już nie słyszałem tam pięknie wykonanej muzyki bizantyjskiej. Warto było przyjść i postać. I kto wie, czy właśnie wykonanie szerokiej gamy - od najstarszych zabytków kultury muzycznej do współczesnych - w murach prawosławnej świątyni, na tle intersujących malowideł ściennych i odrestaurowanego, zabytkowego ikonostasu, nie było tym co wzmocniło doznania artystyczne i odbiór treści.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.