oceń »

Dom Uphagena - Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

adres
80-827 Gdańsk, Długa 12 pokaż na mapie

Dom Uphagena obiekty w tej lokalizacji (1) »

telefon
58 301-05-22  fax:  58 573-31-28 wew.0
e-mail
dom.uphagena@mhmg.gda.pl
www
www.mhmg.gda.pl/index.php/oddzial/4/dom-uphagena
godziny otwarcia
wt10:00 - 13:00
śr10:00 - 16:00
czw10:00 - 18:00
pt-sob10:00 - 16:00
nd11:00 - 16:00
Wtorek jest dniem bezpłatnego wstępu. Wejście co pół godziny.

Aktualne imprezy

Napisali o nas

zobacz wszystkie (31) »

O nas

Dom Uphagena przypomina o dawnej świetności Gdańska. Niegdyś był jedną z wielu kamienic mieszczańskich. Dziś jest jedyną, której próg można przekroczyć, by obejrzeć wystrój i wyposażenie domu końca XVIII wieku. Obecnie Oddział Muzeum Historycznego.

DOM UPHAGENA
To bardzo efektownie urządzona jedna z nielicznych kamienic dostępnych przy ul. Długiej dla zwiedzających. Należała do prominentnej gdańskiej kupieckiej rodziny lubującej się w przepychu. Można sie o tym przekonać wędrując po kolejnych salach kamienicy. Zakupiona w 1775 roku przez Johanna Uphagena kamienica została gruntownie przebudowana przez mistrza budowlanego Johannima Beniamina Dreyera.

Uphagen wprowadził się do nowego domu wraz z małżonką Abigail z domu Borckman wieczorem 16 października 1779 roku. Prace we wnętrzach trwały jednak przez kolejne lata i dopiero w styczniu 1787 roku mógł Uphagen podjąć gości w swym salonie, ukończonym jako ostatnie wnętrze. Uphagen mieszkał w tym domu do swej śmierci w listopadzie 1802 roku. Dom Uphagena przypomina o dawnej świetności Gdańska. Niegdyś był jedną z wielu kamienic mieszczańskich, dziś jest jedyną, której próg można przekroczyć, by poznać dawny układ przestrzenny i funkcjonalny, by obejrzeć wystrój i wyposażenie domu końca XVIII wieku.

Dom przy Długiej 12 odbudowano w niespełna dziesięć lat po wojnie z myślą o przywróceniu Gdańskowi popularnego niegdyś muzeum wnętrz mieszczańskich, jednak zamysł ten udało się zrealizować dopiero w trakcie prac prowadzonych w latach 1993 - 1998 i wówczas udostępniono obiekt zwiedzającym. W 1981 r. Dom Uphagena przekazany został jako Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W kamienicy Johanna Uphagena oglądać można m.in. sień, jest to wysokie wnętrze, o posadzce wyłożonej kamiennymi płytami, ze ścianami i sufitem dekorowanymi sztukateriami. W części zachodniej (na prawo od wejścia) wyodrębnione zostało pomieszczenie pełniące niegdyś funkcję kupieckiego kantoru (obecnie sklep muzealny).

CENY BILETÓW
10 zł - pełnopłatny
5 zł - ulgowy
- Rodzinny bilet wstępu - 20 zł (przysługuje rodzinie składającej się z max. 8 osób, w tym dwóch osób dorosłych)
- Zbiorowy bilet wstępu (dla grup 8-50 osób, zwiedzający mają prawo do zakupu biletu o 1 zł taniej)

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście

Galeria zdjęć

przejdź do pełnej mapy »