DWOREK BURSZTYNOWE PIASKI

Tam gdzie Wisła wpada do morza

Dworek Bursztynowe Piaski oferuje spokojny wypoczynek w Gdańsku Sobieszewie, w miejscu ujścia Wisły do morza. Jest czymś pomiędzy bardzo kameralnym, butikowym pensjonatem przy plaży, a bazą wypadową do zwiedzania Trójmiasta oraz Mierzei Wiślanej.

pensjonat nad morzem

To tu, gdzie wciąż są długie dzikie plaże, piękne wydmy i pachnące żywicą lasy sosnowe. Cisza i spokój jest tutaj melodią dnia. To tutaj znajdują się szlaki i ścieżki przyrodnicze prowadzące do rezerwatów ptactwa wodno-błotnego, gdzie są foki i bobry, piaszczyste ławice i obszar NATURA 2000. Rześkie powietrze bez smogu, to dzisiaj jeden z najważniejszych atutów Wyspy Sobieszewskiej. To wszystko w odległości 16 km od starych murów Gdańska i Sopotu.

Wyspa Sobieszewska to pełna ciszy i zieleni, nadmorska dzielnica Gdańska, otoczona wodami Wisły i Zatoki Gdańskiej. Gwarantuje zarówno aktywny wypoczynek na łonie natury, jak i przyjemny pobyt służbowy w Gdańsku.

Świetnie skomunikowana z centrum Gdańska (15 min. jazdy samochodem), Sopotu (30 min.) oraz portem lotniczym im. Lecha Wałęsy (35 min.).

W 1994 r. Wyspa Sobieszewska uzyskała status wyspy ekologicznej, który gwarantuje otoczenie przychylne ludzkim potrzebom. Specyfika Wyspy – otaczająca zieleń nadmorskich lasów, dwa rezerwaty ptaków (Mewia Łacha i Ptasi Raj - obszary NATURA 2000), plaże o długości ponad 11 km i ujście Wisły do morza tworzą wyjątkowy mikroklimat.

W odległości ok. 500m znajduje się również przeprawa promowa samochodowo-osobowa na Mierzeję Wiślaną (Jantar, Stegna, Krynica Morska, Frombork).

Atrakcje Wyspy Sobieszewskiej

Do najciekawszych atrakcji Wyspy Sobieszewskiej należy Rezerwat Mewia Łacha i Ptasi Raj, Przekop Wisły, Przeprawa Promowa Świbno-Mikoszewo, Zbiornik Wody Kazimierz, Śluza w Przegalinie, Stanowisko obserwacyjne ptaków i fok u Ujścia Wisły, ścieżka rowerowa przez Wyspę do Gdańska, leśne szlaki nordic walking, rejsy wycieczkowe kutrem do Ujścia Wisły.

Atrakcje Plaża ŚwibnoPlaża  na Wyspie Sobieszewskiej jest dzika, szeroka, piaszczysta, o długości ok. 11 km,  pokryta kawałkami bursztynu po jesiennych i wiosennych sztormach, nie zmącona dotykiem cywilizacji. Uznawana jest za jedno z najpiękniejszych kąpielisk polskiego wybrzeża.

Przetrwała w dzisiejszym świecie jako ostoja ciszy i harmonii z przyrodą.

Aby ją odkryć, należy zasmakować w spacerach i zmusić się do aktywności fizycznej (spacer przez wydmowy las zajmie ok. 15 minut).

Rześkie powietrze bez smogu, długie i dzikie plaże to najważniejsze dzisiaj atuty Wyspy.

O każdej porze roku słychać śpiew ptaków i można poczuć świeżą, wilgotną bryzę od morza podsyconą zapachem mchu i lasu wydmowego, które uważane są w tej okolicy za bardzo urokliwe.

Ścieżka przyrodniczo-dydaktycznaPołożony we wschodniej części Wyspy Sobieszewskiej u Ujścia Wisły (Świbno).

Spotkać tu możemy kolonie lęgowe rzadkich gatunków rybitw, ptaków siewkowatych oraz blaszkodziobych.

W rezerwacie można spotkać również wydry i bobry, jak również foki szare i foki pospolite.

W skład rezerwatu wchodzą również wynurzające się okresowo u ujścia Wisły piaszczyste ławice.

Bogata flora tego terenu, to ponad 450 gatunków roślin naczyniowych.

Mewia Łacha , w części lewobrzeżnej (znajdującej się na terenie Wyspy Sobieszewskiej), to obszar Natura 2000 o powierzchni 18,91ha. Jest on także szlakiem wędrówek pieszych.

Szlak przyrodniczy oznakowany jest na zielono i prowadzi kamienną groblą wzdłuż Wisły do jej Ujścia, następnie ścieżka biegnie prze pas wydmowy i plażę (wejścia n1 i nr 2 oznakowane tablicami na wydmach).

W rezerwacie, na wydmach znajdują się dwie platformy widokowe, umożliwiające obserwację ptactwa wodnego oraz fok na piaszczystych łachach.

atrakcje ujscie wislyTo sztuczne ujście Wisły między Świbnem a Mikoszewem, powstałe w latach 1891–1895 przez wykopanie nowego koryta rzeki na odcinku od Przegaliny do Zatoki Gdańskiej.

Decyzję o budowie Przekopu podjęto po serii powodzi w XIX wieku. Szczególnie katastrofalna powódź w roku 1888 skłoniła władze pruskie o decyzji połączenia Wisły bezpośrednio z Zatoką Gdańską.

Przekop miał zmniejszyć zagrożenie powodzią zatorową, umożliwiając swobodne spływanie do Bałtyku lodu i wezbranych wód powodziowych.

Spośród wielu projektów przekopu opracowanych w XIX wieku wybrano projekt, który wykonali w 1877 projektanci Alsen i Fahl.

Bieg nowego koryta wytyczono wzdłuż Przemysławy, średniowiecznej odnogi wiślanej, która w późniejszych latach zanikła.

Przy budowie Przekopu pracowało średnio około 1000 robotników oraz 40 maszyn parowych. W czasie prac przemieszczono siedem milionów metrów sześciennych ziemi.

Powstał nowoczesny kanał wodny o długości 7,1 kilometrów, szerokości od 250 do 400 metrów, otoczony wysokimi na 10 metrów wałami przeciwpowodziowymi.

Jednocześnie z budową przekopu odcięto śluzami i wrotami przeciwpowodziowymi koryta Wisły Gdańskiej (obecnie Martwa Wisła), Szkarpawy i Nogatu. Zmieniono też przebieg wałów przeciwpowodziowych.

Ciekawie rozwiązano ceremonię otwarcia – 31 marca 1895 o godzinie 15.45 nadprezydent Prus Zachodnich, Gustav von Gossler, na telegraficzny sygnał cesarza Wilhelma II, własnoręcznie otworzył drogę pierwszym strugom wody wiślanej.

Zbudowanie przekopu Wisły skróciło bieg rzeki o około 10 kilometrów, zwiększając spadek jej końcowego odcinka.

Zmniejszyła się powierzchnia dorzecza Wisły, od której odcięto zlewnię Motławy z jej dopływami. Istotną zmianę stanowiło tworzenie się stożka usypowego, powiększanego przez niesione i odkładane przez wody Wisły rumowisko rzeczne.

Od momentu przekopania nowego ujścia linia brzegowa w jego rejonie odsunęła się o około 3 kilometry w stronę Bałtyku.

atrakcje przeprawa promowaGdy pod koniec XIX stulecia wykonano przekop Wisły, zmieniając miejsce jej ujścia, zaistniała potrzeba przeprawy promowej przez Wisłę, aby skrócić drogę na trasie Krynica Morska – Gdańsk (ze Świbna biegnie najkrótsza droga do Stegny, Sztutowa i Krynicy Morskiej).

Prom pływa sezonowo od końca kwietnia do października, od 5.15 do 22.00. Od godziny 6.00 prom pływa co pół godziny, w czasie większego natężenia ruchu - częściej.

Przeprawę obsługuje nowoczesny, wybudowany w 2006 roku, prom o nośności 90 ton. Może on przewozić pasażerów, samochody a nawet autobusy.

Przeprawa na drugą stronę rzeki zajmuje około 5 minut. Samo płynięcie promem stanowi pozwala podziwiać Ujście Wisły i jest dużą atrakcję turystyczną!

atrakcje 01Zlokalizowany jest przy ulicy Lazurowej na Wyspie Sobieszewskiej i jest przykładem współczesnej wieży ciśnień, która łączy w sobie funkcje techniczne, turystyczne, poznawcze i edukacyjne.

Oprócz funkcji technicznej, zbiornik spełnia również funkcję widokową.

Na szczycie zbiornika wieżowego został wybudowany taras widokowy z panoramą na okolicę. Znajduje się on na wysokości 45 m n.p.m., czyli ponad 10 metrów nad najwyższymi drzewami. Jest to najwyższy punkt widokowy na Wyspie. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających jest światło iluminujące wieżę.

atrakcje GdanskGdańsk ma ponad 1000-letnią historię i przez całe wieki był dla Polski oknem na świat.
Zawsze był też miastem dumnym, niezależnym i bogatym – prawdziwą stolicą Pomorza – budował szkoły i uczelnie, kościoły, teatry, fortyfikacje. Przyciągał też wszelkiego gatunku artystów, pisarzy, naukowców dając im zawsze natchnienie, muzę i energię tworzenia. Wspaniała architektura, nadmorski klimat, ciężka praca rybaków i marynarzy, potęga jesiennych sztormów – wiele elementów splatało się tutaj w lokalną tradycję i dawało jego mieszkańcom siłę, dumę i nostalgiczne nastawienie do życia i wolności.

Gdańsk to miasto Daniela Farenheita, Jana Heweliusza, Guentera Grassa, Lecha Wałęsy.
Współczesna historia starego grodu hanzeatyckiego łączy się tu z centrum nanotechnologii i parkami technologicznymi i centrum IT. Wolne Miasto Gdańsk, gród Neptuna, Kolebka Solidarności, stolica Kaszub ma wspaniałą spuściznę, muzea, galerie sztuki, zabytki i prawdziwe perły architektury dające mu ważne miejsce na mapie Polski i Europy.

Przy okazji pobytu w naszym pensjonacie warto skorzystać z bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej. My proponujemy naszym Gościom tylko niektóre wybrane atrakcje.
Minimum godne obejrzenia to: gdańska Starówka, Westerpllate, Twierdza Wisłoujście, występy teatrów ulicznych FETA, wystawa o kolebce Solidarności "Drogi do wolności", molo w Sopocie, Skwer Kościuszki w Gdyni, Krynica Morska, rejs statkiem do planetarium we Fromborku, zamek krzyżacki w Malborku, rejs do Bałtijska i Kaliningradu, Elbląg.

Jeżeli chcieliby Państwo bliżej poznać Trójmiasto można to zrobić również płynąc tramwajem wodnym z Sobieszewa do Gdańska lub z Gdańska do Sopotu, na Hel, na Westerpllate czy Górki Zachodnie.

Informacje na ten temat można znaleźć klikając: Tramwaj wodny

Informacje na temat imprez kulturalno-sportowych można znaleźć klikając:
Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum Bursztynu
Polska Filharmonia Bałtycka
Opera Bałtycka
Teatr Wybrzeże
Teatr Miejski Miniatura
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
Twierdza Wisłoujście
Pomnik Obrońców Westerplatte

Wystawa o kolebce Solidarności „Drogi do Wolności”
Opener Festiwal
Zlot Żaglowców Baltic Sail
Aquapark Sopot
Hala Widowiskowo-Sportowa ERGO ARENA
Stadion PGE ARENA
Punkt widokowy na wieży zbiornika wody Kazimierz

Dla lubiących piesze lub rowerowe wędrówki proponujemy zwiedzanie Wyspy Sobieszewskiej:
Rowerem wokół Wyspy Sobieszewskiej
Rezerwat Mewia Łacha

Jesienne/wiosenne poławianie bursztynu

bursztyn__556x600.jpg

Serdecznie zapraszamy na spacery na cichą i urokliwą Wyspę Sobieszewską.

Jesienne spacery i poszukiwania bursztynu!

Wyspa Sobieszewska słynie z bursztynu wyrzucanego przez jesienno-zimowe czy też wiosenne sztormy. Można zbierać go na plaży lub poławiać w wodzie pod okiem nieoficjalnego mistrza świata w tradycyjnym poławianiu bursztynu.

Informacje i rezerwacja pod numerem 503 95 68 85. Pakiet promocyjny obejmuje nocleg, miejsce parkingowe, Wi-Fi oraz smaczne śniadanie.

Bursztynowe Piaski

Geneza

Poznaj historię Dworku Bursztynowe Piaski

Bursztynowe Piaski

Żródło opinii: www.booking.com

Kontakt

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.