1.0
1 ocena

Europejskie Centrum Solidarności ECS

adres
80-863 Gdańsk, pl. Solidarności 1 pokaż na mapie

Europejskie Centrum Solidarności obiekty w tej lokalizacji (6) »

telefon
58 772-40-00  fax:  58 772-42-92
kasy:  
58 772-41-12
e-mail
ecs@ecs.gda.pl
www
www.ecs.gda.pl
godziny otwarcia
codziennie10:00 - 20:00
Kasy czynne do godz. 17.00

Aktualne imprezy

zobacz wszystkie (15) »

O nas

KASY BILETOWE
•czynne 7 dni w tygodniu:
maj - wrzesień / 10. 00-19. 00
październik - kwiecień / 10. 00-17. 00
•w cenie biletu uwzględnione jest wypożyczenie audioprzewodnika •płatność: kartą | gotówką •kontakt: tel. 58 772 41 12 Bilety zakupione w kasie

Nową siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności przy pl. Solidarności 1 otwarto 31 sierpnia 2014 roku czyli w 25 rocznicę odzyskania wolności i 34 rocznicę podpisania w dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina Porozumień Sierpniowych.

ECS to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim - zwycięstwie Solidarności. Poprzez zachowanie i propagowanie wspomnień o Sierpniu 80 i dorobku Solidarności chce promować takie wartości jak solidarność, wspólne dobro, współpraca i integracja. Instytucja stanowi muzeum upamiętniające rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie, ale też ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, bibliotekę i mediatekę. A wreszcie przestrzeń publiczną, miejsce spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji: strefę praktykowania solidarności i obywatelskości.

Wierzę, że Europejskie Centrum Solidarności będzie jedną z najważniejszych przestrzeni na historycznej, kulturalnej i intelektualnej mapie Polski i Europy. Sam budynek zresztą to inspirujący projekt artystyczny, kojarzący się nie tylko z przemysłem stoczniowym. Z jednej strony wprowadza nas w przestrzeń historyczną, i to wielopłaszczyznową - przestrzeń historii Solidarności, ale też dawnych stoczni Klawittera, Cesarskiej, Schichaua. Z drugiej strony rdzawy kolor ścian ECS przypomina trochę kolor pruskiej cegły, nawiązuje do XIX-wiecznej architektury Gdańska. Myślę, że w przestrzeni ECS każdy odnajdzie własne znaczenia.
Basil Kerski, dyrektor ECS

ECS organizuje projekty edukacyjne i obywatelskie, konferencje i wykłady, kolekcjonuje opowieści, realizuje filmy, wydaje książki i gromadzi archiwalia. W zbiorach ECS zgromadzono już wiele tysięcy obiektów, od ulotek po stoczniową suwnicę. ECS zaprasza wszystkich, którzy w domowych archiwach posiadają pamiątki solidarnościowe i chcieliby je udostępnić publiczności oraz naukowcom.

Sercem budynku ECS jest wystawa stała, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Siedem sal wystawienniczych zajmuje powierzchnię blisko trzech tysięcy metrów kw. Odwiedzający mogą skorzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych - multimedialnych ekranów dotykowych, prezentujących zdigitalizowane zbiory, czy oryginalnych instalacji przestrzennych, jak też obejrzeć oryginalne wyposażenie stoczni czy wejść do milicyjnego STARA. Wystawa to około dwa tysięce archiwaliów: fotografii, filmowych materiałów archiwalnych, dokumentów, map, biogramów, kalendariów, wycinków prasowych...

W budynku ECS swój dom znalazło 10 organizacji pozarządowych, które działają na rzecz dobra wspólnego, wolności i praw człowieka. Swoje biuro ma także prezydent Lech Wałęsa, legendarny przywódca Solidarności. Przez cały rok zaprasza ogród zimowy, stworzony do aktywności artystycznych, spotkań i wypoczynku, gdzie można spotkać się, poczytać czy skorzystać z darmowego wi-fi. Od wiosny uruchomiony zostanie taras widokowy na dachu, skąd roztacza się piękna panorama terenów postoczniowych, a także Starego i Głównego Miasta.

W ciągu niecałych dwóch miesięcy od otwarcia nowej siedziby ECS odwiedziło około 100 tys. osób. Odwiedzający wystawę stałą mają do dyspozycji audioprzewodniki, które docelowo powstaną w siedmiu językach - polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim i kaszubskim. Będzie też ścieżka zwiedzania dla dzieci oraz w wersji migowej i audiodeskrypcyjnej dla osób niedowidzących i niewidomych.

Europejskie Centrum Solidarności to instytucja kultury powołana do życia w 2007 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego, NSZZ Solidarność i Fundację Centrum Solidarności.

Więcej informacji o instytucji oraz o bieżących wydarzeniach www.ecs.gda.pl

Godziny otwarcia:
listopad-kwiecień
poniedziałek-niedziela 10.00-18.00
maj-wrzesień
poniedziałek-niedziela 10.00-20.00
Ceny biletów na www.ecs.gda.pl

Galeria zdjęć

Opinie + dodaj ocenę


1.0

w kategorii

Organizacje, fundacje i stowarzyszenia

 • inicjatywy:
  1
   
 • zaangażowanie:
  -
   
 • skuteczność:
  -
   
 • ocena ogólna:
  -
   
średnia ocena (max 6.0)
1.0

Wóżek dzieciecy/inwalidzi

Jestem bardzo zdziwiony brakiem zjazdu dla wózków z dziećmi/inwalidzkich na głównych schodach przed budynkiem. Jak osoba poruszająca się na wózku ma wjechać od strony parkingu do budynku? Odpowiedź otrzymana przy kasie: wjechać przez halę garażową ... wjechać przez bramę stoczni... mega kamienie itp brak podjazdu dla niepełnosprawnych to żenada w budynku za miliony. sam budynek piękny

 • gali (mężczyzna, 31-40 lat)
przejdź do pełnej mapy »
  • inicjatywy:
   1.0
    
  średnia ocena (max 6.0)
  1.0