oceń »

Górki Zachodnie

adres
Gdańsk

Napisali o nas

O nas

Krakowiec - Górki Zachodnie to dzielnica położona na zachodnim brzegu Wisły Śmiałej oraz na północnym brzegu Martwej Wisły.

Krakowiec - Górki Zachodnie to gdańska dzielnica położona na zachodnim brzegu Wisły Śmiałej oraz na północnym brzegu Martwej Wisły. Północny obszar dzielnicy zajmuje wydmowy las zwany Lasem Miejskim, Jezioro Bursztynowe i Zielone Wyspy.

To dzielnica umiłowana przede wszystkim przez miłośników sportów wodnych, a charakterystycznym jej punktem jest otwarty w 2006 r. nowoczesny budynek Narodowego Centrum Żeglarstwa.

Pierwotnie w Górkach Zachodnich (niem. Westlich Neufähr) znajdowała się osada rybacka, która w 1840 r. została zniszczona na skutek przerwania wałów przez Wisłę Śmiałą. Osada do roku 1840 stanowiła wspólnie z dzisiejszymi prawobrzeżnymi Górkami Wschodnimi jedną miejscowość. Do 1945 r. pomiędzy obubrzeżnymi Górkami kursował prom.

Silne, północno-wschodnie wiatry, wysoka fala i spokój powodują, że Górki Zachodnie to miejsce atrakcyjne dla miłośników sportów wodnych, w tym przede wszystkim żeglarstwa i windsurfingu. W czasie pogody surfingowej na plażach nie ma ludzi, a bezpieczeństwo zapewnia brzegowa stacja ratownictwa.

Zabudowę dzielnicy stanowią przede wszystkim niskie domy jednorodzinne oraz ogródki działkowe. Jedyna droga dojazdu do osiedla prowadzi od strony Stogów. Połączenie z centrum Gdańska umożliwiają również autobusy komunikacji miejskiej nr 111. Centralny obszar dzielnicy został zdegradowany krajobrazowo przez powstałą tu w latach 70. bazę paliwową.

msz

Galeria zdjęć

Podyskutuj o tej dzielnicy na forum Górki Zachodnie