oceń »

Nowy Port

adres
Gdańsk pokaż na mapie

Napisali o nas

O nas

Dzielnica ta dzieli się na tzw. część starą, czyli przedwojenne budynki i nową - bloki. Nie do końca słusznie Nowy Port ma opinię dzielnicy niebezpiecznej, ponieważ pod tym względem jest to dzielnica, jak każda inna.

Przedwojenne kamienice niestety często są w opłakanym stanie, chociaż warto się im przyjrzeć, gdyż nieraz posiadają bogate zdobienia oraz ciekawą formę architektoniczną. Niektóre z parterów przeznaczone są częściowo lub w całości pod lokale handlowe. Na zakupy udać się można również do większych placówek handlowych ulokowanych w wolnostojących obiektach.

Na południe od "starego" Nowego Portu zlokalizowane są budynki z wielkiej płyty. Znajduje się tutaj także jedyny poza obszarem Przymorza, falowiec. Niestety i ta część jest pod względem stanu technicznego nieco zaniedbana.

Pozostały obszar w granicach dzielnicy zajmują ogródki działkowe usytuowane wzdłuż ul. Marynarki Polskiej.

Nowy Port nie należy wprawdzie do dzielnic bogatych w zieleń, jednak w czasie wolnym można udać się na skwer urządzony przy Nabrzeżu Zbożowym. Planuje się także przekształcenie dawnej bazy paliwowej w park. W wolnym czasie można również, za drobną opłatą, obejrzeć port gdański z zabytkowej latarni.

Nowy Port jest dobrze skomunikowany z innymi obszarami miasta. Po ulicach kursuje kilka linii tramwajowych oraz jedna autobusowa. Latem do Nowego Portu kursują także tramwaje wodne. Jeszcze kilka lat temu, do Nowego Portu dojeżdżały również pociągi SKM, jednak trasa została zlikwidowana ze względu na brak rentowności. Własnym autem do centrum dostać się można wyremontowaną niedawno ulica Marynarki Polskiej. Przy okazji remontu, po jej obu stronach, wykonano także trasę rowerową.

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście

Podyskutuj o tej dzielnicy na forum Nowy Port