oceń »

Orunia Dolna

adres
Gdańsk

Napisali o nas

O nas

Dzielnica położona tuż przy głównej, południowej drodze wylotowej z Gdańska w stronę Pruszcza Gdańskiego oraz trasie kolejowej w stronę Tczewa. To właśnie pomiędzy drogą a torami kolejowymi znajduje się centrum Oruni Dolnej.

Orunia Dolna to dzielnica położona na południe od centrum Gdańska. Centrum Oruni to obszar znajdujący się pomiędzy torami kolejowymi a Traktem Św. Wojciecha.

Trakt Św. Wojciecha to główna, południowa droga wylotowa z Gdańska będąca przedłużeniem Wałów Jagiellońskich, Podwala Grodzkiego, al. Zwycięstwa, al. Grunwaldzkiej. Dochodzi ona do Pruszcza Gdańskiego i prowadzi w kierunku Łodzi. To przy niej, na wysokości Oruni, ulokowały się liczne hotele, zajazdy, punkty handlowo - usługowe i gastronomiczne, a także hurtownie, stacje benzynowe oraz auto-serwisy. Co ciekawe, jeszcze w latach 60 -tych, w drodze tej ułożone były tory tramwajowe. Ich likwidacja nastąpiła wraz z budową Węzła Unii Europejskiej (d. Okopowa). W efekcie, dzisiaj na Orunię dojechać można własnym autem lub autobusem. Niestety, w godzinach szczytu, droga ta często jest zakorkowana. Pewną alternatywą jest z pewnością kolej. Na stacji Orunia zatrzymuje się większość pociągów regionalnych.

Równolegle do ulicy ciągnie się Kanał Raduni. W XII wieku znajdowały znajdowały się przy nim liczne młyny i śluzy, które przyczyniły się do rozwoju tego obszaru miasta. Dzisiaj, Kanał Raduni pełni jedynie funkcje rekreacyjne. W przyszłości wzdłuż Kanału, planuje się budowę ścieżki z centrum Gdańska do Pruszcza Gdańskiego.

Wezbrane wody Kanału Raduni oraz Potoku Oruńskiego w 2001 roku doprowadziły do sporych zniszczeń dzielnicy. Powódź wymusiła wyburzenia wielu budynków, w tym także niektóre, stanowiące przed wojną wizytówkę dzielnicy.

Orunia Dolna leży na nizinnym obszarze Żuław Gdańskich. Wraz z okolicznymi osiedlami (Stare Szkoty, Oruńskie Przedmieście, Ptaszniki, Dolnik, Niegowo) szczyci się bogatą tradycją. Spuścizną po dawnych czasach jest m.in. wspaniały Park Oruński znajdujący się przy ul. Nowiny. Niegdyś był on jednym z najpiękniejszych w Gdańsku, nieraz nawet przyrównywano go do Parku Oliwskiego. Dzisiaj, choć już nieco bardziej zaniedbany, nadal przyciąga wielu mieszkańców pragnących pospacerować po alejkach okalających dwa stawy.

Dzielnica zabudowana jest głównie budynkami wzniesionymi przed II wojną światową. Dominantami są dwa kościoły rzymskokatolickie: Św. Ignacego przy ul. Brzegi 49 (zbudowany w l. 1747-1755) i Św. Jana Bosko przy ul. Gościnnej 15 (wzniesiony w l. 1820-1823). Ciekawą historię ma kamienica położona przy Trakcie św. Wojciecha 57, gdzie w okresie międzywojennym mieściła się Drukarnia Gdańska. Wieloma inicjatywami i projektami artystycznymi szczyci się Miejski Dom Kultury Dworek Artura (nazwę tę nadał znany gdański publicysta, prof. Jerzy Samp, aby uhonorować pamięć Artura Schopenhauera). Dworek mieści się przy ulicy Dworcowej 9. Pomimo, bogatej historii i związków z Gdańskiem, Orunia została przyłączona do Grodu Neptuna bardzo późno - dopiero w 1933 roku.

Na Oruni jest duża liczba obiektów użyteczności publicznej: przychodnia lekarska, przedszkola, szkoły, poczta, punkty usługowo-handlowe, stacje benzynowe, posterunek policji.

Koda

Podyskutuj o tej dzielnicy na forum Orunia Dolna