oceń »

Stogi

adres
Gdańsk

O nas

Stogi to osiedle położona na prawym brzegu Martwej Wisły, przy pradawnym szlaku prowadzącym na mierzeję. Wizytówką Stogów jest bez wątpienia piękna, szeroka, piaszczysta i starannie zagospodarowana plaża.

Stogi to osiedle wchodzące w skład dzielnicy Stogi z Przeróbką. Położone jest na prawym brzegu Martwej Wisły, przy pradawnym szlaku prowadzącym na mierzeję. Wizytówką Stogów jest bez wątpienia piękna, szeroka, piaszczysta i starannie zagospodarowana plaża. Wzdłuż niej ciągnie się nadmorski pas lasów szpilkowych porastających wydmy.

Stogi, niegdyś Sianki, Heibudy (nazwa pochodzi od dawnej bazy paszowej), to dawna wieś rybacko rolnicza. Od XVI w. obok zagród rybackich gdańscy kupcy zaczęli tu budować swoje letnie posiadłości. W miarę upływu czasu Stogi przeobraziły się we wspaniały, nadmorski kurort. Dzisiaj zostały tylko jego nieliczne ślady.

Rozwój miejscowości zapoczątkował Duńczyk Sörna Björna, który umocnił wydmy nadmorskie, osuszył tereny wokół Pustego Stawu i wybudował park botaniczny nad brzegiem jeziora, gromadząc w nim niezwykle cenne okazy roślin. W 1846 roku nad brzegiem jeziora powstał dom kuracyjny, a na plaży kąpielisko. Co ciekawe, jednymi z pierwszych jego użytkowników byli żołnierze napoleońscy, dzięki którym mieszkańcy Stogów przestali w kąpielach morskich widzieć jedynie obrazę moralności.

W 1884 plaża na Stogach została zaliczona do gdańskich kąpielisk Morza Bałtyckiego. W 1912 r. wybudowano Most Siennicki na Przeróbce, linię tramwajową biegnącą na plażę oraz drogę asfaltową. Na Stogi można było dotrzeć również parowcem, który kursował z Długiego Pobrzeża. Na początku wieku zaczęły tu powstawać liczne pensjonaty, z których największe, to: wille Steudela, Hornamanna i Gorgiusa. W 1914 r. Stogi zostały włączone w granice administracyjne Gdańska. Obecnie, co bardzo niepokojące, piękna, nadmorska dzielnica staje się zapleczem przemysłowym dla Gdańska i okolic.

Na pięknej, piaszczystej plaży na Stogach wydzielone jest w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 400 metrowe kąpielisko strzeżone, którego stałym elementem jest wypożyczalnia sprzętu plażowego, przebieralnie, zjeżdżalnie wodne i spłukiwacze z bieżącą, słodką wodą. Kąpielisko Stogi otrzymało w 2006 roku nowy, stały budynek dla służb ratowniczych z punktem medycznym, hangarami na łodzie i magazynem na sprzęt ratowniczy. Do dyspozycji plażowiczów oddano również nowo wybudowane toalety publiczne z prysznicami na zewnątrz. Kąpieliska Molo Gdańsk Brzeźno oraz Gdańsk-Stogi otrzymały na sezon 2007 wyróżnienie Krajowego Programu Błękitna Flaga w Polsce.

Zabudowę centrum dzielnicy stanowią bloki z wielkiej płyty. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele sklepów oraz targowisko miejskie. Pozostały obszar mieszkalny zajmowany jest przez ogrody działkowe.

Dojazd na Stogi umożliwiają jadące z centrum miasta tramwaje linii nr 8 i 13 oraz autobus komunikacji miejskiej nr 111. Sporym ułatwieniem dla osób zmotoryzowanych jest most wantowy im. Jana Pawła II, dzięki czemu jadąc od strony Warszawy można pokonać Martwą Wisłę bez potrzeby podróży aż do centrum miasta.

msz

Galeria zdjęć

Podyskutuj o tej dzielnicy na forum Stogi