• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

III Parada Niepodległości

  • piątek, 11 listopada 2005, godz. 10.30
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Targ Rybny, Główne Miasto
maj 10-11

piątek - sobota, godz. 16:00 - 23:59

Gdańsk,
Wstęp wolny
lip 18-21

czwartek - niedziela

Wstęp wolny
11 listopada ulicami Głównego Miasta w Gdańsku przejdzie III Parada Niepodległości. Tak jak w ubiegłym roku będzie to uroczystość inna niż dotychczasowe, tradycyjne obchody tego święta. Organizatorzy liczą, że nawet jeśli pogoda nie dopisze (o co listopadzie nie trudno), to i tak w Paradzie znów wezmą udział tłumy gdańszczan.

Poprzeczka jest ustawiona wysoko: poprzednie Parady Niepodległości, które odbyły się w Gdańsku w 2003 i 2004 roku były olbrzymimi i porywającymi wydarzeniami. W pierwszej wzięło udział 6 tys., a w drugiej ponad 10 tys. uczestników - osób indywidualnych, a także blisko 100 instytucji, organizacji, stowarzyszeń i firm. Przyjechało ponad 120 zabytkowych samochodów, unikatowe wozy strażackie, jacht na lawecie, konie. Było 2000 gołębi i mnóstwo wspaniałych przebrań. Wielka skala udziału oraz wspaniała, radosna atmosfera zaskoczyła nawet największych optymistów.

W tym roku Parada Niepodległości przejdzie z Targu Rybnego nad Motławą pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, taką samą trasą jak rok temu: ulicą Podwale Staromiejskie, Stolarską, Heweliusza, Korzenną i Kowalską. Pod pomnikiem Jana III złożymy kwiaty i odśpiewamy hymn narodowy. Wymarsz z Targu Rybnego jest przewidziany na 10.30.

Jako pierwsze pojadą jak zwykle motocykle i samochody, a za nimi pójdą piesi uczestnicy Parady. Wśród nich będą szły orkiestry dęte i prowadzący - Michał Juszczakiewicz.

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem króla Jana uczestnicy przejdą na Targ Węglowy. Tam odbędzie się rekonstrukcja bitwy ulicznej z Powstania Warszawskiego w wykonaniu Trójmiejskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych. Na Targu Węglowym będzie można również oglądać pojazdy biorące udział w III Paradzie. A będą to samochody różnych jednostek Straży Pożarnej, wozy zabytkowe, militarne, łodzie, żaglówki i wiele innych. Przed Teatrem Wybrzeże odbędą się też pokazy ratownicze w wykonaniu Straży Pożarnej i harcerzy. O ile pozwoli pogoda, nad głowami uczestników przelecą balony na ogrzane powietrze.

Przebrania i makijaże - akcentem wyróżniającym Paradę Niepodległości od innych imprez są m.in. niekonwencjonalne przebrania i inne akcenty narodowe uczestników.

Nieograniczone możliwości prezentacji - organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą.

Gadżety i nagrody - uczestnicy parady otrzymają przygotowane przez organizatorów i sponsorów gadżety: 500 biało-czerwonych parasoli oraz 2 tys. baloników napełnionych helem.

Możliwość uwiecznienia - nazwiska wszystkich uczestników, którzy wypełnią kupon wycięty z Dziennika Bałtyckiego zostaną wydrukowane w formie listy obecności.

Organizator: Społeczny Urząd Miasta w Gdańsku

Patroni medialni: Dziennik Bałtycki, Radio PLUS oraz portal Wirtualna Polska

Opinie