Imprezy i wydarzenia

Konferencja urbanistyczna

data:
1 września 2017 (piątek)
godzina:
10:00 - 19:30
miejsce:

Gdyńska Szkoła Filmowa  mapa

adres:
Gdynia, pl. Grunwaldzki 2
bilety:
wstęp wolny
PATRONAT

Serdecznie zapraszamy 1 września - nie tylko mieszkańców Trójmiasta - do Gdyńskiej Szkoły Filmowej, przy Palcu Grunwaldzkim na dyskusję dotyczącą planowania przestrzeni miejskich, a szczególnie wpisywania osiedli mieszkaniowych w istniejącą tkankę miasta. Współgospodarzem konferencji jest Miasto Gdynia.Kształtowanie miasta i jego rozwój niesie ze sobą odpowiedzialność za związek przestrzeni osobistej i wspólnej, a także wpływa na zachowania społeczne. Organizatorzy konferencji: Towarzystwo Urbanistów Polskich i Murator EXPO założyli odejście od schematu, opartego na szeregu wygłaszanych referatów, na rzecz cyklu moderowanych debat z udziałem kluczowych reprezentantów środowisk zaangażowanych w proces projektowania i realizacji współczesnych miast. Tym samym uczestnicy spotkania będą mogli aktywnie brać udział w dyskusji, zabierając głos w polemikach i odnosząc się do wypowiedzi poszczególnych panelistów.

Tegoroczna konferencja odbywa się w miejscu z jednej strony historycznym - to na powstającą wówczas modernistyczną Gdynię zwrócone były oczy urbanistów, planistów i architektów przez całe dwudziestolecie międzywojenne, a z drugiej - w miejscu, które odważnie patrzy w przyszłość. Inwestycje zaplanowane w rejonie Mola Rybackiego oraz gruntach uwalnianych przez stocznie, zrewolucjonizują oblicze Śródmieścia Gdyni. Skala przedsięwzięcia jest porównywalna do przemian związanych z budową miasta i portu w latach dwudziestych ubiegłego wieku - na obszarze 33 hektarów terenu inwestycyjnego położonego na styku lądu i morza tuż przy żyjącym centrum dużego miasta to unikat na skalę europejską. Szacuje się, że w powstającym od podstaw nowym Morskim Śródmieściu Gdyni zamieszka 15 tysięcy ludzi, a pracę znajdą kolejne 11,5 tysiąca.
Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent miasta Gdyni

Temat konferencji: "Mieszkanie - Osiedle - Miasto. Zespoły mieszkaniowe we współczesnych strukturach miejskich" nawiązuje do sztandarowej polskiej publikacji dotyczącej kształtowania struktur mieszkaniowych zgodnie z wymogami myśli modernistycznej. Wynika to z faktu, iż kwestia kształtowania struktur mieszkaniowych, podobnie jak miało to miejsce przed dekadami, cieszy się niezmiennym zainteresowaniem zarówno architektów, urbanistów jak i jej obecnych kluczowych interesariuszy - władz miejskich, instytucji finansujących, deweloperów, a wreszcie - władz państwowych. Niniejszym "kwestia mieszkaniowa" nie jest jedynie przedmiotem zainteresowania wąskiego grona ekspertów, ale także - a może przede wszystkim - tematem szeroko zakrojonej debaty angażującej szerokie grono - mówi profesor Piotr Lorens Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, Wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Planistów Miejskich i Regionalnych ISOCARP.

Planowanie przestrzeni miejskich, a szczególnie wpisywanie osiedli mieszkaniowych w istniejącą tkankę miasta jest niezwykle ważne, dla jakości życia mieszkańców, dla klimatu i atmosfery miasta. Murator EXPO jest jednym z wiodących w Polsce organizatorów targów mieszkaniowych, zatem wydaje się zasadne, aby dyskusje dotyczące jakości polskich miast towarzyszyły takim przedsięwzięciom. Chcemy zwrócić uwagę zarówno projektantów jak i inwestorów na kontekst przestrzenny projektowanych domów, na jakość otaczającej nas przestrzeni. Liczymy, że otwarte spotkania dla architektów i urbanistów, towarzyszące targom, zainteresują mieszkańców właściwym planowaniem i kształtowaniem przestrzeni miejskiej - dodaje Jacek Oryl Prezes Zarządu Murator EXPO

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zapraszamy zainteresowanych do rejestracji w serwisie targimieszkaniowe.pl

Program konferencji:

godz. 10:30-11:00
wprowadzenie: Piotr Lorens, Prezes TUP

godz. 11:00-12:30
Współczesne mieszkanie - tzn. jakie?
prowadzenie: Barbara Pujdak, w panelu udział biorą: Ryszard Gruda (Izba Architektów RP), Marcin Woyciechowski (HOSSA), Jacek Droszcz (Studio Architektoniczne Kwadrat), Maciej Kotarski (Olivia Business Center), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa)

godz. 13:30-15:00
Nowe inwestycje mieszkaniowe w tkance współczesnego miasta
prowadzenie: Ryszard Gruda, w panelu udział biorą: Marek Karzyński (Miasto Gdynia), Mariusz Ścisło (SARP), Zbigniew Reszka (ARCHDECO), Maciej Hawrylak (Wrocław), Andrzej Boczek (AB INWESTOR), Mieczysław Ciomek (Invest Komfort).

godz. 15:30-17:00
Wpływ programu Mieszkanie+ na przestrzeń miasta
prowadzenie: Piotr Lorens, udział biorą: Marek Stępa (Miasto Gdynia), Alina Muzioł-Węcławowicz (Forum Rewitalizacji), Włodzimierz Kocoń (BGK), Jacek Ładny (PKO BP)

godz. 17:00-18:30
Miasto polskie w perspektywie zmian ideowych w urbanistyce - refleksja nad dorobkiem Kongresów Urbanistyki Polskiej
prowadzenie: Karolina Krośnicka, udział biorą: Mieczysław Kochanowski (Gdańsk), Jacek Barski (Wrocław), Tadeusz Markowski (Łódź), Tomasz Majda (Lublin), Mirosław Gajdak (Warszawa)

godz. 18:30-19:30
Wręczenie nagród w konkursie na najlepszą pracę dyplomową TUP
Promocja książki "Manifesty urbanistyczne" (Biblioteka Urbanisty t. 15)


Spotkania będą kontynuowane w sobotę 2 września w Gdynia ARENIE na terenie Targów Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE. Debaty rozpocznie dyskurs pod hasłem: Budować dla ludzi, wzbogacać miasto na przykładzie najlepszych gdyńskich inwestycji, w którym wezmą udział przedstawiciele firmy Euro Styl: Rafał Degutis i Łukasz Rayss. Omówione zostaną projekty dwóch osiedli: IDEA w Gdańsku oraz Beauforta w Gdyni. Kolejne spotkanie: Inwestowanie w mieszkania na wynajem - w jakie, gdzie i za ile? poprowadzi Marek Wielgo, redaktor naczelny serwisu muratorplus.pl

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Pod patronatem