• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kongres Kultury Pomorskiej

  • piątek, 7 kwietnia 2017, godz. 10.30
  • Lokalizacja
    Wieżyca, Wieżyca 1, Kaszubski Uniwersytet Ludowy
    Organizator: Pomysłodalnia
  • Bilety
    wstęp wolny
paź 19-20

sobota - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny
Kongres Kultury Pomorskiej/Kultura na wsi

Termin: 7.04.2017, godz. 10.30
Miejsce: Kaszubski Uniwersytet Ludowy
Wieżyca 1, 83-315 Szymbark

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy

Prowadzący: Violetta Tkacz-Laskowska, Henryk Soja
Kultura na wsi pomorskiej. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jaki jest obraz kultury pomorskiej wsi, z czego się składa, w jaki sposób się zmienia. Ile w niej tradycji a ile nowoczesności, ile folkloru a ile folkloryzmu, w jakiej mierze wyrasta z dziedzictwa a w jakiej z kultury popularnej.
Pomorska wieś zamieszkana jest przez ludność rodzimą (Kaszubi, Kociewiacy), ale też przez osadników z całej Polski, którzy przybyli tu po 1945 roku. W związku z tym ważne zdaje się być pytanie, jakie tradycje są ważne dla współczesnych mieszkańców Pomorza - czy te rodzime, pomorskie czy też zaczerpnięte z bagażu kulturowego przyniesionego przez osadników.
Czy współcześnie kultura na wsi jest kulturą wsi? Na ile kulturę na wsi dominuje odtwarzanie tradycji (propagowanie tzw. ginących zawodów, działalność zespołów folklorystycznych) a na ile tradycja jest tworzywem do kreowania nowej jakości. Twórczość czy odtwórczość. A jeśli odtwórczość, to komu ona jest potrzebna? Jakie są oczekiwania w stosunku do kultury na wsi i kultury wsi i w jakiej mierze są te oczekiwania spełniane?
I wreszcie ostatni blok ważnych zagadnień. Instytucje kultury na wsi. W jaki sposób wpływają na jej kształt? Jak jest rola animatorów kultury na wsi, tych związanych z instytucjami i tych spoza: ludzi z pasją i talentem, takich "off - owych" zapaleńców.
Formuła spotkania zakłada, że każdy z uczestników będzie mógł zabrać głos w dyskusji oraz odnieść się w wystąpieniu przygotowanym lub improwizowanym do tematów zaproponowanych przez prowadzącego.

Kongres Kultury Pomorskiej
Oficjalna strona: kongres.pomorzekultury.pl

Działania 2017
Hasło przewodnie Kongresu zamyka się w słowach "Kultura porozumienia".
Kongres będzie odbywał się w dwóch etapach:
I etap, tzw. stolikowy, zaplanowany jest w terminie: 20 marca - 11 kwietnia 2017 (różne lokacje)
II etap, obrady plenarne, termin: 24 kwietnia 2017 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Celem projektu jest stworzenie nowego pola dyskursu w przestrzeni publicznej. Podczas otwartych debat, z reprezentatywnym udziałem partnerów społecznych, poruszane będą problemy ważne dla kultury Miasta, Metropolii i Regionu. Uczestnikami spotkań będą akademicy, eksperci, przedstawiciele urzędów, instytucji kultury, mediów, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych oraz indywidualni odbiorcy kultury i obywatele. Nowy model debaty budować będą również: ogólnodostępne materiały, relacja z wydarzenia i opracowanie wniosków. Kultura na nowe czasy to cykl debat w dobrej wierze, opierających się na transparentności, współpracy i przeświadczeniu o istnieniu dobra wspólnego. Każda debata będzie zawierać propozycje i konstruktywne pomysły, których depozytariuszami będą uczestnicy i wszyscy zainteresowani, korzystający z materiałów i opracowań powstałych do i podczas debat. Promocja wydarzeń będzie obejmować także ewaluację, dzięki czemu liczni odbiorcy uzyskają kompletną informację. Depozytariusze będą mieli możliwość stałego korzystania z pokłosia wydarzenia.

Opinie