• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Leśny Festyn Edukacyjny (2 opinie)

Leśny Festyn Edukacyjny jest cykliczną imprezą (w tym roku będzie to już X. edycja) organizowaną przez leśników z obszaru Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku i mającą na celu edukację przyrodniczo-leśną społeczeństwa. Odbywa się każdego roku na początku września na Placu Kuracyjnym na Molo w Sopocie. Goście festynu mają okazję poznać między innymi specyfikę pracy leśników, zasady prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce oraz bioróżnorodność ekosystemów leśnych. W tym roku, w związku z jubileuszem 90-lecia Lasów Państwowych, festynowi towarzyszyć będzie specjalna wystawa (w oparciu o eksponaty wypożyczone z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie), dotycząca historii Lasów Państwowych.

Leśny Festyn Edukacyjny odbędzie się w sobotę, 6 września, w godzinach 11.00 - 18.00. W tym czasie bez przerwy do dyspozycji zwiedzających będzie: dziewięć stoisk wystawowych obsługiwanych przez leśników i tworzących "ścieżkę wiedzy", punkt informacyjny festynu oraz stoiska zaproszonych do współpracy podmiotów (Liga Ochrony Przyrody, Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Klub Kierowcy Kulturalnego z akcją "Drzewko za oponę", Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna). Dodatkowe atrakcje będą czekały na gości festynu na scenie estrady zlokalizowanej na Placu Kuracyjnym.


Tematyczne stoiska wystawowe ustawione na "ścieżce wiedzy", którą będą poruszać się zwiedzający festyn goście, to w kolejności:

Stoisko nr 1 "Zielony zakątek - rozpoznajemy grzyby i ptaki"
Zwiedzający będą mogli m. in. sprawdzić się w rozpoznawaniu gatunków grzybów umieszczonych w doniczkach oraz poznać sposoby ochrony ptaków na terenach leśnych.

Stoisko nr 2 "Las pod opieką człowieka - hodowla i pielęgnacja"
Informacje na temat celowości i zasad hodowli lasu - od produkcji szkółkarskiej, poprzez pielęgnowanie drzewostanów po cięcia odnowieniowe.

Stoisko nr 3 "Ochrona lasu i łowiectwo"
Prezentacja sposobów ochrony lasu przed zwierzyną, najważniejszymi szkodnikami owadzimi patogenami grzybowymi. Charakterystyka organizmów szkodliwych w gospodarce leśnej i prezentacja szkód powodowanych przez nich w drzewostanach. Prezentacja tradycji i zwyczajów łowieckich.

Stoisko nr 4 "Na straży bezpieczeństwa w lesie"
Samochód Straży Leśnej i informacje na temat zasad zachowania się w lesie oraz problemu szkodnictwa leśnego w polskich lasach.

Stoisko nr 5 "Od szyszki do rozłożystego drzewa i domu"
Budowa miniatury domu z drewna, informacje o produkcyjnej funkcji lasu, zasobach leśnych w Polsce i zasadach trwale zrównoważonej gospodarki leśnej.

Stoisko nr 6 "Drewno - bezcenny dar lasu"
Prezentacja sposobów pozyskania i zrywki drewna, praca i sprzęt pilarza, informacje o drewnie jako naturalnym surowcu odnawialnym. Chętne osoby będą mogły spróbować swoich sił w przerzynce drewna piłą ręczną lub cechowaniu drewna historycznymi numeratorami.

Stoisko nr 7 "Do lasu na wycieczkę"
Informacje na temat społecznej funkcji pełnionej prze lasy, udostępnianiu lasów i obiektach turystycznych. Prezentacja LKP Lasy Oliwsko-Darżlubskie i tras turystycznych w lasach sąsiadujących z Trójmiastem.

Stoisko nr 8 "Ochrona leśnej przyrody i bioróżnorodności"
Prezentacja różnorodności biologicznej ekosystemów leśnych - informacje o występujących w polskich lasach rzadkich i chronionych gatunkach zwierząt, roślin i grzybów. Rola leśników w ochronie przyrody w Polsce.

Stoisko - wystawa prezentujące 90-letnią historię Lasów Państwowych
Eksponaty na wystawę udostępnia nam Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Goście znajdą tam m.in. historyczne akty prawne dotyczące Lasów Państwowych, archiwalne zdjęcia prezentujące rozwój technologiczny w pracach leśnych oraz mundur nadleśniczego pochodzący z okresu międzywojennego.


Na scenie estrady, pod hasłem przewodnim "Dla lasu. Dla ludzi", przygotowaliśmy następujący program:
11:00-11:05 Rozpoczęcie imprezy ogłoszone sygnałami myśliwskimi
11:05-11:15 Powitanie gości festynu, krótka prezentacja idei Festynu i programu
11:15-11:30 Koncert sygnałów myśliwskich w wykonaniu zespołu Hubertus
11:30-12:00 Prezentacje sokolnicze w wykonaniu Polskiego Zakonu Sokolniczego
12:00-12:25 Koncert zespołu z Zespołu Szkół w Bukowinie (pow. Lęborski)
12:25-13:00 Koncert kwintetu instrumentów dętych - zespół Hubertus
13:00-13:20 Koncert zespołu Pałac Młodzieży w Gdańsku
13:20-14:00 Koncert zespołu M22 (zespół założony przez muzykujących leśników z Nadleśnictwa Strzebielino)
14:00-14:20 Koncert zespołu Pałac Młodzieży w Gdańsku
14:20-15:00 Koncert zespołu Tygiel Folk Banda
15:00-15:30 Losowanie nagród w konkursach festynowych i konkursie internetowym
15:30-16:15 Koncert zespołu Tygiel Folk Banda
16:45-18:00 Koncert finałowy - zespół Sergiej Kriuczkow & Riverboat Ramblers
18:00 Zakończenie festynu - pożegnanie gości i sygnały myśliwskie.


Patronat medialny nad tegoroczną edycją Leśnego Festynu Edukacyjnego objęły TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki oraz portal internetowy naszemiasto.pl. Festyn jako zadanie edukacyjne dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Przeczytaj także

Opinie (2)

  • uwaga

    Bywaliśmy tam w ubiegłych latach.
    FANTASTYCZNA ZABAWA RODZINNA!

    • 1 0

  • Super Festyn

    Naprawdę super spędzony czas z rodzina,

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.