Muzeum Bursztynu - Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Jedno z najmłodszych gdańskich muzeów, swoje podwoje otworzyło w czerwcu 2006 roku. Jego siedzibą jest zabytkowy, unikatowy w skali Europy, gotycko-renasansowy Zespół Przedbramia ulicy Długiej.

O nas

MUZEUM BURSZTYNU
Swoje podwoje przed zwiedzającymi otworzyło 28 czerwca 2006 roku. Mieści się w zabytkowych wnętrzach Przedbramia ulicy Długiej (Katownia, Szyja i Wieża Więzienna), usytuowanego na początku tzw. Drogi Królewskiej, w centrum krzyżowania się szlaków turystycznych miasta jako nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Bursztyn jest szczególnie związany z rejonem nadbałtyckim, również ze względu na występowanie złóż surowca na tym obszarze. Z uwagi na związki historyczne oraz współczesne działania, Gdańsk pretenduje do miana światowej stolicy bursztynu, jest miejscem mocno związanym wielowiekową tradycją z tym surowcem, dlatego Muzeum Bursztynu w Gdańsku było od lat projektem szczególnie wyczekiwanym. Mieszkańcy Gdańska oraz licznie odwiedzający nadmotławski gród, po długotrwałych pracach adaptacyjnych i przygotowawczych, mogą nasycić oko wspaniałymi bursztynowymi zabytkami, zwiedzić zabytkowe wnętrza Wieży Więziennej i Katowni.

Rzemiosło bursztyniarskie jest szczególnie charakterystyczne dla Gdańska bardziej niż dla innych miast, dlatego prezentowane na wcześniejszych wystawach czasowych zbiory cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno Gdańszczan jak i turystów. Ekspozycje obrazują historię rzemiosła bursztynu od czasów najdawniejszych do współczesności. Przedstawiamy jantar w różnych aspektach, geologicznym, fizycznym, chemicznym, jak również przyrodniczym.

fot. Miszka Jabłoński


Muzeum prezentuje
Pokłady surowca, jego wydobycie, historię szlaków handlowych również pokazujemy bursztyn, jako środek leczniczy, kamień magiczny, ale także jako materiał badawczy i artystyczny. Kolekcja została opracowana tradycyjnymi metodami oraz multimedialnie dla celów edukacyjnych i uatrakcyjnienia ekspozycji.

Ozdobą wystawy są wypożyczone od prywatnego kolekcjonera z Monachium zabytki dawnej sztuki bursztynniczej wykonane w Gdańsku w XVII-XVIII w. Muzeum stara się zakupić do własnych zbiorów 6 obiektów z kolekcji Georga Laue. Pojawienie się na rynku antykwarycznym tak unikatowych obiektów bezpośrednio związanych z miastem jest niepowtarzalna okazją.

Najcenniejsze eksponaty
Wspaniała harmonia rzadkich odmian bursztynu, łączenie z reliefami z kości słoniowej, zastosowanie wykwintnych, zapomnianych dzisiaj technik dekoracyjnych.Eksponaty reprezentują różne przykłady wyrobów bursztynowych od sztuki sakralnej poprzez użytkową do wyrafinowanych prezentów dyplomatycznych tym samym pokazując możliwości gdańskich mistrzów. Najcenniejszym i najdroższym obiektem w kolekcji jest kabinet bursztynowy, sygnowany ,,Danzig/28. Julius/Ao 1724/ Johan George-/ Zernebach".

Na najwyższym piętrze Wieży, prezentowane są prace wybitnych artystów z rożnych dziedzin. Począwszy od sztuki użytkowej po współczesne instalacje, w których twórcy wykorzystują bursztyn jako podstawowe tworzywo.

2 października 2009 roku Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna przyznała Muzeum Bursztynu drugie miejsce w konkursie na najlepszy produkt turystyczny Województwa Pomorskiego 2009.


CENY BILETÓW
10 zł normalny, 5 zł ulgowy
Rodzinny bilet wstępu 20 zł (przysługuje rodzinie składającej się max. z 8 osób, w tym: dwóch osób dorosłych)
Zbiorowy bilet wstępu normalny 9 zł, ulgowy 4 zł

Obiekt jest prezentowany w Przewodniku po Trójmieście

Opinie i oceny


Co to za godziny otwarcia?

Jak w mieście takim jak Gdańsk muzeum może być zamknięte w dni świąteczne w szczycie sezonu turystycznego!!!! Godziny pracy też dają wiele do życzenia. Do godziny 16-tej? Czy to muzeum jest tylko dla pracowników czy jednak dla turystów? Czy ktoś tu myśli?

  • Anna (kobieta, pow. 40 lat)
  • Termin skorzystania z usługi: 08.08.2013
  • Polecam innym: tak

Muzeum Bursztynu - Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

adres
80-836 Gdańsk, Targ Węglowy 26 pokaż na mapie
tel 58 301-47-33  fax:  58 326-21-53
e-mail
bursztyn@mhmg.pl
www
godziny otwarcia
wt10:00 - 13:00
śr10:00 - 16:00
czw10:00 - 18:00
pt-sob10:00 - 16:00
nd10:00 - 18:00
Wtorek jest dniem wolnego wstępu. Wejście do Muzeum co pół godziny.
ocena
dodaj ocenę

Lokalizacja na mapie