Piotr Ryłko Notariusz w Sopocie

Piotr Ryłko Notariusz dokonuje czynności notarialnych od 1994 roku, tj od momentu uzyskania nominacji Ministra Sprawiedliwości, po uprzednim odbyciu aplikacji notarialnej i asesury notarialnej. Priorytetem działalności Jego Kancelarii jest staranne świadczenie wysokiej jakości usług oraz zapewnienie bezpieczeństwa prawnego osobom zlecającym wykonanie czynności lub korzystającym z porady Notariusza.

Biuro znajduje się w Sopocie przy ulicy Aleja Niepodległości 803/4 (parking znajduje się za budynkiem) i jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00 (zob. mapę dojazdu). Istnieje też możliwość dokonywania czynności notarialnych w innych godzinach i dniach tygodnia (ustalonych wcześniej z notariuszem).

Kompetencje

  Notariusz Piotr Ryłko został powołany na stanowisko notariusza w dniu 12 grudnia 1994 roku i od tego czasu prowadzi nieprzerwanie kancelarię notarialną. Do kwietnia 2019 roku siedziba kancelarii znajdowała się w Gdyni przy ul. 10 lutego 27/1, a obecnie znajduje się w Sopocie przy Alei Niepodległości 803/4. Notariusz regularnie uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez Izbę Notarialną, w tym z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego, prawa międzynarodowego, prawa podatkowego oraz etyki zawodowej. Przez kilkanaście lat notariusz pełnił funkcje w organach Samorządu Notarialnego, jak również sprawował patronat nad aplikantami.

Minister Sprawiedliwości prowadzi rejestr kancelarii i do dnia 31 stycznia każdego roku ogłasza w Monitorze Polskim wykaz zarejestrowanych kancelarii. W takim rejestrze ujawniono kancelarię notariusza Piotra Ryłko.

Wyciąg z ustawy prawo o notariacie:

Cennik

Notariusz udziela bezpłatnych informacji w zakresie czynności notarialnych.

Notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie określone na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności. Stawki taksy notarialnej określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku (z późn. zm.) opublikowane Dz. U. 2013. poz. 237.

Notariusz wymienia na każdym sporządzonym dokumencie wysokość pobranego wynagrodzenia, podatków i innych opłat, powołując podstawę prawną.

Zwolnienie od opłat za czynności notarialne przewiduje art. 6 ustawy Prawo o notariacie:

Art. 6. § 1. Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia.

(…)

  • 3. Sąd po ustaleniu, że zachodzi potrzeba dokonania czynności notarialnej, uwzględnia wniosek i wyznacza notariusza do dokonania żądanej przez stronę czynności notarialnej.
  • 4. Za stronę zwolnioną od ponoszenia wynagrodzenia za dokonaną czynność notarialną wynagrodzenie ponosi Skarb Państwa. Wynagrodzenie przyznaje notariuszowi, na jego wniosek, sąd, który wyznaczył notariusza, na podstawie taksy, o której mowa w art. 5.

(…)