• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Port Północny - aukcja

PORT PÓŁNOCNY - OBRAZY I GRAFIKI Z KOLEKCJI
GDAŃSKIEGO TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ SZTUKI
AUKCJA

29 listopada (sobota) 2014 r., godz. 17:00
w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego
Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 43

wystawa przedaukcyjna od 17 listopada 2014 r.
w siedzibie SDA, Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 43

Budowa Portu Północnego w latach 70-tych XX wieku była ogromnym przedsięwzięciem, porównywalnym z budową Portu Gdyńskiego w okresie międzywojennym. I tak samo jak wówczas przyciągnęła zainteresowanie ludzi sztuki. W 1973 roku Zarząd Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki zatwierdził propozycję organizacji ogólnopolskiej akcji kulturalnej towarzyszącej budowie portu. Podjęto prace nad filmami dokumentalnymi oraz programami radiowymi. Organizowano plenery i konkursy fotograficzne oraz konkursy na reportaż prasowy, scenariusz reportażu telewizyjnego oraz plakat związany z Portem Północnym. W Pałacu Opatów - Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku otwarto w lipcu 1974 roku wystawę "Port Północny w Sztuce", a w galerii "Sień Gdańska" odbyły się trzy wystawy związane tematycznie z budową portu. W tych prezentacjach wzięli udział wszyscy znaczący plastycy Wybrzeża, a część prac została zakupiona do zbiorów Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W kolekcji znalazły się prace artystów rożnych pokoleń - są zarówno twórcy o uznanym dorobku, jak Władysław Lam, Zdzisław Kałędkiewicz, Stanisław Żukowski, Stanisław Michałowski, Romuald Bukowski oraz twórcy młodzi wchodzący na artystyczną scenę - Marek Borowski, Jerzy Ostrogórski, Mieczysław Olszewski, którzy dzisiaj są już klasykami współczesności. Na uwagę zasługuje teka grafik "Port Północny" autorstwa uznanych artystów związanych z Wybrzeżem Gdańskim. Teka została wydana w roku 1974 w nakładzie 50 egzemplarzy. Prace z tej teki, m.in. Ryszarda Stryjca, Cezarego Paszkowskiego, Wiesława Dembskiego, Jerzego Ostrogórskiego, Jana Góry, Henryka Mądrawskiego należą do ich najlepszych realizacji. Na aukcji dzieł sztuki w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego w dniu 29 listopada 2014 roku, prezentujemy tę niezwykłą kolekcję malarstwa i grafiki, która jest nie tylko zapisem historycznym akcji artystów, ale przede wszystkim zbiorem dzieł o niepowtarzalnej wartości artystycznej. Część prac biorących udział w aukcji jest reprodukowana w wydanym w 2014 roku albumie PORT GDAŃSK WCZORAJ I DZIŚ, wydanym przez Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.

1. Zdzisław Kałędkiewicz
(1913 Częstochowa - 2005 Gdańsk)
Port Północny III, 1973 r.
olej, płótno, 114 × 147 cm
sygn. i dat. p. d.: Z. Kałędkiewicz 73
cena wywoławcza: 7 500 zł

2. Włodzimierz Łajming
(ur. 1933 Tczew)
Port Północny II, 1973 r.
olej, płótno, 89 × 130 cm
sygn. i dat. p. d.: W.ŁAJMING 73
cena wywoławcza: 5 000 zł

3. Władysław Lam
(1893 Konjic w Jugosławii - 1984 Gdańsk)
Morze, 1974 r.
olej, płyta pilśniowa, 68 × 88 cm
sygn. p. d.: W. Lam
cena wywoławcza: 5 500 zł

4. Józef Łakomiak
(1920 Börnig - 1977 Sopot)
Port Północny już pracuje, 1974 r.
olej, płótno, 100 × 135cm
sygn. i dat. l. d.: J. Łakomiak 1974
cena wywoławcza: 5 500 zł

5. Hanna Koralewicz-Wojcieszek
(1938 Warszawa - 2001 Gdańsk)
Port Północny III, 1973 r.
olej, płótno, 73 × 100 cm
sygn. monogramem wiązanym p. d.: H.K.
cena wywoławcza: 4 000 zł

Opinie

  • wystawa , wernisaż , aukcja / licytacja
    mar 28-29
    g. 18:00
    Sopot, Goyki 3 Art Inkubator
    Poza wzorem. Wystawa