• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Przejazd tramwajem im. Krzysztofa Klenczona (2 opinie)

Krzysztof Klenczon zostanie patronem nowego tramwaju Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. 4 października zapraszamy na specjalny przejazd tramwajowy tzw. trasą Klenczona. Startujemy w samo południe z pętli tramwajowej w Oliwie.

W przejeździe trasą Wita Stwosza - Wrzeszcz - Hucisko udział wezmą m.in. Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, a także żona Krzysztofa Klenczona - Alicja "Bibi" Klenczon - Corona.

12.00 spotkanie na pętli w Oliwie - przystanek Oliwa

12.10 uroczyste odsłonięcie napisu na tramwaju im. K. Klenczona (z udziałem m.in. Prezydenta Pawła Adamowicza oraz żony Krzysztofa Klenczona - Alicji "Bibi" Klenczon - Corona)

12.15 odjazd z pętli tramwajowej w Oliwie

12.15 - 12.45 przejazd na trasie: pętla w Oliwie - Wrzeszcz - Hucisko (podczas jazdy Alicja Klenczon - Corona opowie o poszczególnych miejscach, z którymi związany był Krzysztof Klenczon)

Uczestnicy przejazdu otrzymają pamiątkowe bilety.

Wszystkie nowoczesne tramwaje Pesa 120NaG Swing noszą imiona osób związanych z Gdańskiem i jego historią. Patroni zostali wyłonieni w plebiscycie przeprowadzonym wśród mieszkańców Gdańska. Najwięcej głosów otrzymali: Jan Heweliusz, Jan Uphagen i Daniel Gabriel Fahrenheit, a także Alf Liczmański, Krzysztof Klenczon, gdański pirat Andrzej Sulewski, Maciej Płażyński i Anna Walentynowicz.

Krzysztof Klenczon zostanie patronem tramwaju Pesa Swing o numerze bocznym 1039. Jest to już 29 nowoczesny tramwaj w taborze ZKM Gdańsk. Do końca 2011 roku do Gdańska przyjedzie jeszcze 6 tramwajów tego typu.

Krzysztof Klenczon
(14.01.1942 r. - 07.04.1981 r.) - kompozytor, wokalista, gitarzysta, okrzyknięty "polskim Johnem Lennonem". W 1962 r. w duecie z Karolem Warginem został laureatem I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie (Mały miś). W latach 1962-1964 był gitarzystą Niebiesko-Czarnych, z którymi wystąpił w paryskiej Olimpii w 1963 r. Lider zespołów muzycznych: Pięciolinie (1964), przekształconego później w Czerwone Gitary (1965-1970) i Trzy Korony (1970-1972). Kompozytor największych przebojów Czerwonych Gitar: Taka jak ty, Historia jednej znajomości, Nikt na świecie nie wie, Biały krzyż, Wróćmy na jeziora, Gdy kiedyś znów zawołam cię, Kwiaty we włosach, Powiedz stary gdzieś ty był, Jesień idzie przez park i Trzech Koron: 10 w skali Beauforta, Port, Czyjaś dziewczyn. W roku 1973 na stałe wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie komponował, nagrywał i występował. W latach 1978-1979 koncertował w wielu miastach Polski. Został ranny w wypadku samochodowym 27 lutego 1981. Zmarł 7 kwietnia 1981 r. w szpitalu św. Józefa w Chicago. Pochowany 25 lipca 1981 w grobie rodzinnym w Szczytnie.

Organizatorzy przejazdu: Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Sp. z o.o., Stowarzyszenie Muzyczne "Christopher" im. Krzysztofa Klenczona, Fundacja Sopockie Korzenie.

Opinie (2)

  • WRESZCIE ŚWIETNY PATRON.

    Nie brzmi to po niemiecku :-)

    • 2 0

  • Wstyd

    te niemieckie nazwy powinni polikwidować ,to wstyd,niemieccy gdańszczanie patronami polskich tramwaji,ot przyjażń.Albo niemiecki lekarz laureat wielu nagród prowadzący swe genetyczne eksperymenty u swojego promotora dr.Josefa Mengele.
    Rada Miasta która na to się zgodziła powinna spalić się ze wsztydu

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.