Schola Gregoriana Oliviensis

Dlaczego gregoriana?

Chorał gregoriański jest dziedzictwem niemniej pięknym i cennym niż gotyckie katedry. Ukształtowany u początków tworzenia się liturgii Kościoła Rzymskiego sięga swoimi korzeniami do muzyki synagogalnej, syryjskiej, bizantyjskiej oraz greckiej. Skodyfikowany przez Grzegorza Wielkiego, upowszechniany przez benedyktynów, kartuzów, cystersów, przez stulecia był własnym śpiewem kościoła – pełnym dostojeństwa, powagi i kontemplacji. Do tej właśnie tradycji chcemy wracać, dostrzegając jak bardzo jest potrzebna szczególnie dziś, gdy zgiełk i tandeta wdzierają się nawet w przestrzeń liturgii.

Dlaczego oliviensis?

Przywołując w naszej nazwie Oliwę chcemy przypomnieć, że to właśnie stąd chorał gregoriański zaczął rozbrzmiewać na całe Pomorze Gdańskie. Zakon cystersów, obecny tu od końca XII wieku, był jednym z żywych źródeł wiary, kultury i cywilizacji, i przyczynił się znacznie to tworzenia europejskiej Civitas Christiana. Do tradycji cystersów ich duchowości i osiągnięć w dziedzinie chorału chcemy sięgać.

Kogo zapraszamy?

Zapraszamy mężczyzn i młodzież do wspólnego odkrywania tego niezwykłego śpiewu. Spotykamy się w czwartek o godzinie 19:00 w salce parafialnej przy ul. Polanki 131

Kontakt

Tel.600181228
email: oliviensis@wp.pl

Znajdz nas na Facebooku

Z życia wspólnoty

→ 09.11.2019 - Muzyczne kontrasty od średniowiecza do współczesności.

Muzyczne kontrasty to kolejne spotkanie z kulturą cysterską. Tytuł koncertu nie jest przypadkowy, bo stanowi obraz rozwoju i mody muzycznej na przestrzeni wieków, od średniowiecza do współczesności. To swego rodzaju podróż w czasie po spuściźnie jaką pozostawili po sobie kompozytorzy należący do zakonu cysterskiego.

→ 13.10.2017 - Rosarium Fatima 1917-2017

Koncert w wykonaniu Les Femmes i Scholi Gregoriana Oliviensis.

→ 16.03.2015 - Chorał cysterski ku czci Najświętszej Maryi Panny

Peregrynacja kopii figury Matki Bożej z Lourdes – kaplica sióstr brygidek.

→ 15.11.2014 - Chorał cysterski w Oliwie

Schola Gregoriana Oliviensis oraz Siostry z Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy zaprezentowały chorał cysterski.