• Zdjęcie 1/2 - Śluza w Przegalinie Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/2 - Śluza w Przegalinie Gdańsk 3
 

TV Filmy

9247

Nietypowe Budowle Trójmiasta: węzeł wodny (śluza i most zwodzony) w Przegalinie

Artykuły o nas

O nas

XIX-wieczna śluza w Przegalinie to śluza regulująca obecny bieg Wisły od 1895 r. Jej powstanie związane jest z budową przekopu Wisły w latach 1889-1895.
Zabytkowa Śluza Północna (na zdjęciu po lewej) jest śluzą komorową, o konstrukcji mieszanej. Płyta fundamentowa wykonana jest z betonu i posadowiona na ruszcie z pali drewnianych wbitych do rzędnej 14,80 m. Monolityczne ściany obu głów śluzy oraz komory wykonane są z cegły. Pierwsze wrota od wody górnej są wrotami przeciwpowodziowymi. Chronić mają dolne stanowisko od wielkich wód występujących na Wiśle. Wrota posiadają konstrukcję stalową ze zbiornikami wypornościowymi. Drugie wrota usytuowane są w niższej części śluzy i stanowią normalne wrota eksploatacyjne.

Nowa Śluza Południowa natomiast (po prawej), to czynna i obecnie eksploatowana śluza, przez którą przeprawiają się wszystkie jednostki (małe i duże) między Wisłą Martwą a Wisłą bieżącą. Przegalina jest więc takim małym okienkiem na śródlądowej drodze wodnej, łączącym Gdańsk z resztą kraju.

Historia powstania śluzy w Przegalinie nierozerwalnie związana jest z budową przekopu Wisły w latach 1889-1895. Wtedy to powstała konieczność oddzielenia starego koryta Wisły (Wisły Gdańskiej) od jej nowego nurtu (Wisły Przekop) urządzeniem hydrotechnicznym. Śluza oprócz regulacji wód Wisły miała także zapewnić swobodne przeprawianie się przez nią statków - tzw. śluzowanie.
Wiecej informacji na stronach Wyspy Sobieszewskiej.