WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!

Pod Domkiem Żeromskiego zakwitły narcyzy, pozostałym kwiatom jeszcze jest zbyt zimno, więc siedzą cicho w ziemi. Żonkilom do towarzystwa posadziliśmy wielkanocne jaja, aby było bardziej kolorowo, wiosennie i świątecznie. Duże krzewy wisterii, czyli glicyni japońskiej mają na razie tylko pąki, do pięknych, fioletowych kwiatostanów jeszcze daleka droga. I na tych gałązkach, jeszcze bez liści, powiesiliśmy kolorowe jajka.
Wesołych Świąt, Uśmiechu, Radości z budzącego się życia wokół nas w świecie przyrody i zadumy nad Tajemnicą Życia i Śmierci. 🥚🐣🐇🌷

Wystawa Aleksandry Kujawskiej

Zapraszamy do Domku Żeromskiego w weekend 17-18 lutego 2024 na wystawę artystyczną szklanych rzeźb ALEKSANDRY KUJAWSKIEJ, od niedawna mieszkanki Orłowa. Wernisaż w sobotę 17 lutego o godz. 12.00, oprowadzanie autorskie rownież w niedzielę 18 lutego w godz. 12.00-14.00. Wstęp wolny.
Słowo od autorki: „– Obiekty artystyczne, szklane rzeźby prezentowane na wystawie inspirowane są gdyńską historią i motywami morskimi. Gdynia jest miastem niezwykłym, zbudowanym z marzenia – o morzu, o wolnym dostępie do świata, o dobrobycie. Wkrótce obchodzić będziemy Jej 100 – lecie powstania. Jest dobrem narodowym, nie tylko w zakresie gospodarki morskiej, innowacyjności, nauki itp. ale także w obszarze sztuki, wzornictwa, architektury. Ale Gdynia od swojego powstania jest przyjaznym miejscem dla ludzi, którzy zaczynają wszystko od nowa. Wiążą z tym miejscem nadzieję na lepsze szczęśliwe życie dla siebie i swoich dzieci. Tak jak ja. Z takich nadziei powstało to miasto. I to jest moją inspiracją do realizacji projektu stypendialnego „Morze sztuki – Gdynia”. Jako projektantka i rzeźbiarka szkła, zrealizowałam cykl szklanych rzeźb inspirowanych Gdynią, jej historią, twórcami, architekturą, dzielnicami, morskim charakterem.”

Odeszła nasza koleżanka Małgorzata Ewert Manikowska 🥲

W środę 10 stycznia 2024, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła Małgosia Ewert Manikowska, gdynianka, absolwentka zielarstwa i terapii roślinnych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, od pięciu lat w zarządzie Towarzystwa Przyjaciół Orłowa. Była wyjątkową osobą, Dobrym Aniołem, który zstąpił z Nieba na Ziemię, aby nam otworzyć oczy na Aptekę Pana Boga. Od 2017 dzieliła się swoją wiedzą ziołoleczniczą na spotkaniach autorskich w Domku Żeromskiego, cieszącymi się bardzo dużym zainteresowaniem. W 2020 roku z powodu pandemii spotkania przenieśliśmy w plener i w ten sposób podczas spacerów przyrodniczo-historycznych kilka tysięcy osób uczyło się rozpoznawać zioła rosnące w Orłowie i Kolibkach oraz ich zastosowanie. Wielki smutek i żal, myślę, że wszystkim, którzy mieli okazję Ją poznać łza się w oku zakręci.
Pogrzeb w poniedziałek 15 stycznia 2024: Pożegnanie i Msza Św. w Kościele o.o. Franciszkanów o godz. 9.30, kondukt na Cmentarzu Witomińskim o 10.30. Jest prośba, aby nie składać kwiatów lecz wrzucić datki do puszek wolontariuszy z Hospicjum Gdyńskiego.

WESOŁYCH ŚWIĄT !🎄

W okresie świątecznym na bezpłatne zwiedzane Domku Żeromskiego zapraszamy w sobotę 23 i 30 grudnia. Od Nowego Roku zapraszamy w każdy weekend, poczynając od 6 i 7 stycznia, zawsze w godz. 11-16.

Zwiedzamy codziennie do 17 września !

Miło nam poinformować, że możliwość zwiedzania ekspozycji muzealnej w Domku Żeromskiego CODZIENNIE w godz. 11-16 PRZEDŁUŻYLIŚMY do 17 września (później tylko w weekendy). Robimy ten ukłon w szczególności dla NAUCZYCIELI i MŁODZIEŻY szkolnej z Pomorza, która może w ramach lekcji historii, języka polskiego, przyrody czy z jakiegokolwiek powodu zrobić wypad do Orłowa i Domku Żeromskiego i tam dowiedzieć się niezwykle ciekawych rzeczy. Na życzenie, dla dużej grupy możliwe jest spotkanie z kustoszem naszego mini-muzeum Sławomirem Kitowskim, który jest znawcą historii Gdyni, Orłowa i Kolibek a także autorem naukowego opracowania tematu „Stefan Żeromski na Pomorzu, w Orłowie, Gdyni i w Helu w latach 1920-1923”. ZAPRASZAMY!

Zapraszamy w najbliższą niedzielę na kolejny spacer historyczny, tym razem do Kolibek. Będzie sporo ciekawych miejsc do odkrycia, w tym ślady dawnej świetności majątku polskiej arystokracji, zabytkowa stajnie, dworek, aleje grabowa i lipowa, ponad 300-letni dąb Marysieńki, pozostałości groty widokowej nazwanej jej imieniem, miejsce, gdzie hrabia Józef Przebendowski zbudował w 1763 roku kościół katolicki Św. Józefa.