• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wordpress dla początkujących

Warsztaty dotyczące platformy Wordpress, na której łatwo można założyć bloga czy stronę internetową, cieszyły się w październiku i listopadzie dużym zainteresowaniem uczestników i uczestniczek Akademii Nowych Mediów. Zapraszamy animatorów kultury, pracowników bibliotek, domów kultury, świetlic, muzeów i galerii na kolejne spotkanie poświęcone Wordpressowi, które odbędzie się 4 i 5 grudnia w Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter. Szkolenie (poziom podstawowy) poprowadzi Sebastian Łubik - założyciel serwisu Dailyweb.pl. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

maj 8-9

środa - czwartek, godz. 18:00 - 20:00

bilety 60 zł
WordPress to platforma zdobywająca sobie coraz większą rzeszę zwolenników. Przyjazna i intuicyjna pozwala na blogowanie i prowadzenie stron internetowych każdemu, kto tylko chce, oferuje wiele funkcjonalności za nieduże opłaty lub wręcz bezpłatnie. Nowoczesna strona internetowa jest wizytówką każdej szanującej się instytucji, a budowanie marki musi zakładać również inwestycje w tej sferze. Warto pamiętać, że strona główna instytucji nie musi być tą jedyną. Pracownicy mogą przecież prowadzić blogi, które dotyczyć będą działalności instytucji.

- Chcielibyśmy obalić mit, że strony internetowe to w każdym przypadku ogromne środki finansowe. Chcemy pokazać, że każda, nawet nieduża instytucja kultury może mieć dobrą stronę, i że może ją założyć i prowadzić każdy, kto tylko zdecyduje się poświęcić kilka godzin na naukę. Na szkolenie zapraszamy animatorów kultury, pracowników domów kultury, bibliotek i przyszkolnych świetlic, pracowników muzeów i galerii - mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej.

Poziom podstawowy kursu (trwający 12 godzin) zakłada naukę prostych czynności: logowania, tworzenia podstawowych wpisów, instalowania wtyczek oraz omówienie funkcjonalności narzędzi i panelu ustawień.
---
Wordpress - poziom podstawowy
Data: 4-5 grudnia, godz. 10.00 - 16.00
Miejsce: Inkubator Przedsiębiorczości Starter, ul. Lęborska 3b (niedaleko SKM Przymorze),
Szkolenie jest bezpłatne, obowiązują zapisy (ilość miejsc ograniczona): karina.rojek@ikm.gda.pl.
---
Akademia Nowych Mediów jest realizowana w ramach programu Medialab Gdańsk, który łączy kulturę, aktywizm społeczny, edukację i technologię. Akademia korzysta z doświadczeń zrealizowanych projektów Medialabu Gdańsk (efekty zeszłorocznych działań, m.in. materiały materiały edukacyjne "(Nie)bój się bloga!" oraz gra "Twoje Prawa w sieci", znajdują się na stronie www.pracownia.medialabgdansk.pl) i kontynuuje niektóre wątki programu, w szczególności ten poświęcony blogowaniu. Projekt "Akademia Nowych Mediów" jest dofinansowywany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
---
Sebastian Łubik - absolwent Politechniki Koszalińskiej. Inżynier zawodowo związany z branżą IT. Pracownik Politechniki Gdańskiej. Pasjonat nowych technologii. Założyciel i prowadzący bloga technologicznego DailyWeb.pl, w którym znajdziecie informacje ze świata domen, sporo o WordPressie, skryptach czy darmowych szablonach. Również ciekawostki związane ze światem ogólnie pojętej technologii.
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partnerzy: Fab Lab Trójmiasto, Zakład Filozofii Wychowania i Studiów
Kulturowych w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacja 5medium, Stowarzyszenie Wikimedia Polska.
Patronat medialny: miesięcznik Charaktery

Projekt "Akademia Nowych Mediów" dofinansowano z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o Akademii Nowych Mediów na: https://www.akademia.medialabgdansk.pl/.
----
PLAN ZAJĘĆ

Szkolenie dla początkujących
1. Omówienie idei zarządzania treścią (idea Content Management Systems).
2. Czym jest blogowanie i jakie narzędzia będą niezbędne?
3. Czym jest WordPress, charakterystyka, dlaczego akurat właśnie ten system?
4. Omówienie panelu logowania i dobrych praktyk tworzenia danych logowania
5. Omówienie panelu administracyjnego i panelu aktualizacji WordPress
6. Wpisy (Jak tworzyć wpisy? Omówienie panelu i każdej poszczególnej funkcjonalności WYSWIG do tworzenia wpisów. Omówienie czym jest optymalizacja dla wyszukiwarek (podstawy) - dobre praktyki z punktu widzenia SEO przy tworzeniu nowych wpisów. Zarządzanie grafiką we wpisach (dodawanie pojedynczych grafik, a także tworzenie galerii, ich formatowanie). Podział na rodzaje wpisów i ich filtrowanie.
7. Zarządzanie kategoriami i tagami.
8. Zarządzanie mediami i odnośnikami.
9. Strony WordPress (Omówienie idei stron i różnica między wpisami. Tworzenie nowych stron).
10. Komentarze (Omówienie idei komentarzy, ich zastosowania i zarządzania. Dodanie przykładowych komentarze i ich moderacja - praktycznie ćwiczenia w kilkoma przykładami).
11. Wygląd (Omówienie zarządzania motywów, ich instalacja, wyszukiwanie - instalacja przykładowych szablonów. Omówienie personalizacji motywów. Zarządzanie menu, omówienie zastosowania i utworzenie przykładowych zestawów. Omówienie i praktyczne ćwiczenia z widgetami.)
12. Wtyczki - omówienie. (Instalacja i zarządzanie (instalowanie przykładowych wtyczek).
13. Użytkownicy - omówienie. (Podziały na grupy użytkowników, ich zastosowanie).
14. Omówienie Narzędzi i Panelu Ustawień.

Opcjonalnie: omówienie przydatnych narzędzi, wtyczek, stron czy tutoriali prosto z DailyWeb, które przydadzą się początkującym.

Opinie