6.0
oceń »

Zaspa

adres
Gdańsk

O nas

Zaspa była swego czasu najlepszą realizacją mieszkaniową lat PRL. Dzisiaj, po ponad 30 latach od powstania pierwszych bloków, nadal jest miejscem atrakcyjnym do zamieszkania.

Zaspa to typowa dzielnica-sypialnia Gdańska. Obszar funkcjonującego jeszcze na początku lat 70-tych lotniska, został przekształcony w ogromny teren zabudowy mieszkaniowej. Bloki ułożone w kształt plastrów miodu, wtopione w zieleń oraz dodatkowo połączone z centrum miasta trasą SKM oraz linią tramwaju, stanowią dzisiaj znak rozpoznawczy tego rejonu miasta.

Zaspa dzieli się na dwie mniejsze jednostki - osiedla: Zaspa Młyniec oraz Rozstaje. Młyniec znajduje się pomiędzy aleją Rzeczypospolitej a torami kolejowymi. Co ciekawe, na Młyńcu przez kilka lat mieszkał wraz ze swoją rodziną Lech Wałęsa. Rozstaje zajmują natomiast obszar na wschód od al. Rzeczypospolitej.

Obie jednostki są zabudowane blokami z wielkiej płyty. Jednak obszar pomiędzy budynkami z lat PRL, coraz częściej wypełnia nowe budownictwo deweloperskie. Nowych mieszkańców przyciąga nie tylko duża ilość zieleni, ale także dogodne skomunikowane z innymi dzielnicami oraz całkiem dobrze rozwinięta infrastruktura oświatowa oraz handlowa.

Na Zaspie znajdują się liczne punkty handlowo - usługowe. Wprawdzie swoją estetyką często odbiegają od dzisiejszych norm, bez problemu możemy się w nich zaopatrzyć w podstawowe produkty. Na terenie Zaspy zakupy możemy zrobić również w centrum handlowym ETC, jednym z pierwszych tak dużych obiektów handlowych w Trójmieście.

Jeszcze przed kilkoma laty, Zaspa była kojarzona głównie z szarymi blokami. Cios szarzyźnie zadał Rafał Roskowiński. To z inicjatywy tego gdańskiego artysty, znanego m.in. z malowideł ściennych na Stoczni Gdańskiej czy na murze przy ul. Kilińskiego, zorganizowano w 1997 r. festiwal Murales. Najlepsze prace nadesłane na konkurs ozdobiły szczyty kilku bloków stojących przy ul. Rzeczpospolitej - "arterii" stanowiącej oś Zaspy. Po Roskowińskim zmiany wyglądu bloków wykonały spółdzielnie mieszkaniowe. Zaczęły ozdabiać budynki różnymi malunkami, często bardzo odbiegającymi od przyjętych wzorców malowania budynków. Na blokach można spotkać rysunki biedronek, kwiatów czy drzew.

Zaspa posiada sporo terenów zielonych. Pomiędzy Młyńcem a Rozstajami jest duży park im. Jana Pawła II. Niestety wydaje się, że walory rekreacyjne tego miejsca są wykorzystywane w niewielkim stopniu. Nie ma tu żadnych obiektów dla dzieci, zaś trawniki służą często do załatwiania psich spraw fizjologicznych.

Dużo lepiej prezentuje się powstały w 1997 r. park pomiędzy ul. Leszczyńskich a Powstańców Wielkopolskich. Jeszcze kila lat temu były tam opuszczone działki, chaszcze i miniaturowe dzikie wysypiska śmieci. Obecnie cały teren poddano rekultywacji, zasadzono krzewy, drzewka, wybudowano ścieżki oraz plac zabaw dla dzieci.

W wolnym czasie można także wybrać się nad morze i pospacerować brzegiem plaży lub zjeść świeżą rybkę w lokalach gastronomicznych usytuowanych przy molo.

Fot. Magdalena Ubysz

Galeria zdjęć

Podyskutuj o tej dzielnicy na forum Zaspa

Opinie


6.0

w kategorii

Dzielnice i osiedla

 • usługi i handel:
  6
   
 • lokalizacja:
  6
   
 • bezpieczeństwo:
  6
   
 • ocena ogólna:
  6
   
średnia ocena (max 6.0)
6.0

Lubię tu mieszkać

urodziłam się na Zaspie i zawsze było tu świetnie. Wszędzie blisko lub można dojechać bez przeszkód tramwajem, kolejką lub autobusem :) Młyniec jest super:)

 • Grażyna (kobieta, 31-40 lat)
 • Termin skorzystania z usługi: 1981-2013
 • Polecam innym: tak
  • usługi i handel:
   6.0
    
  • lokalizacja:
   6.0
    
  • bezpieczeństwo:
   6.0
    
  • ocena ogólna:
   6.0
    
  średnia ocena (max 6.0)
  6.0