Wydarzenie

21. Festiwal Szekspirowski

data:
28 lipca - 6 sierpnia 2017
miejsce:
Gdańsk
organizator:
Gdański Teatr Szekspirowski
PATRONAT

Tegoroczny międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku rozpocznie się 28 lipca i potrwa do 6 sierpnia. Zainauguruje go "Wyspa" w reżyserii Grzegorza Brala, najnowszy spektakl Teatru Pieśń Kozła inspirowany Szekspirowską "Burzą".Festiwal poprzedzać będzie międzynarodowa konferencja szekspirologiczna European Shakespeare Research Association (ESRA) współorganizowana przez Uniwersytet Gdański i Gdański Teatr Szekspirowski.

Tradycyjnie w ramach Głównego Nurtu festiwalu zaprezentowane zostaną spektakle zagraniczne - planowane są m.in. produkcje z Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji, Chorwacji, Rumunii i Chin.

Nieustannie rozwija się nurt SzekspirOFF, w którym zaprezentują się teatry nieinstytucjonalne, grupy artystyczne oraz twórcy indywidualni z Polski. Już po raz drugi wydarzenia prezentowane w tym nurcie wyłaniane są w drodze konkursu - zgłoszenia można wysyłać do 26 maja 2017.

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy - Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense - co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. W poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć takie gwiazdy jak Luk Perceval, László Bocsárdi, Elizabeth LeCompte, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale, Romeo Castellucci i wielu innych. Mieliśmy także okazję zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.

Spektaklom jak co roku towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria czyli działania Letniej Akademii Szekspirowskiej. Ciekawą propozycją są wydarzenia nurtu SzekspirOFF, łączące różne formy artystycznego wyrazu inspirowane twórczością Szekspira, jak monodramy, teatr uliczny, performance, koncerty, stand-up, taniec, happeningi, i inne.

Program 21. edycji Festiwalu Szekspirowskiego (Główny Nurt):

28 lipca (piątek)
WYSPA (na podstawie Burzy), reż. Grzegorz Bral, Teatr Pieśń Kozła, Polska

29 lipca (sobota)
TITUS ANDRONICUS 2.0, reż. Tang Shu-Wing, Tang Shu-wing Theatre Studio, Hongkong

31 lipca (poniedziałek)
HAMLET, reż. Oliver Frljić, Zagreb Youth Theatre, Chorwacja

1 sierpnia (wtorek)
HAMLET, reż. Oliver Frljić, Zagreb Youth Theatre, Chorwacja

2 sierpnia (środa)
HAMLET, DRAMMA PER MUSICA, reż. Rostyslav Derzhypilsky, Teatr Muzyczno-Dramatyczny w Iwano-Frankiwsku, Ukraina

4 sierpnia(piątek)
MIARKA ZA MIARKĘ, reż. Declan Donnellan, Cheek by Jowl, Teatr Puszkina w Moskwie, Rosja

6 sierpnia (niedziela)
SEN NOCY LETNIEJ, reż. Mostafa Koushki, Independent Theatre, Teheran, Iran

Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie.
spektakle
Wstęp wolny
Wesołe kumoszki z Windsoru

29 lipca 2017 (sobota) godz. 21:00

Pruszcz Gdański,
spektakle
Wstęp wolny

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij