• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gingerbread Festival (10 opinii)

17 czerwca 2010 roku ruszy pierwsza edycja Gingerbread Festivalu, organizowanego przez założycieli Gingerbread Records & Booking - Tobiasza Bilińskiego i Adama Byczkowskiego. Na imprezie zaprezentują się wykonawcy powiązani z sopocką wytwórnią oraz specjalni goście z kraju oraz zagranicy.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


3 dni, 15 wykonawców, ciepły (oby!) czerwiec. Serdecznie zapraszamy!

PROGRAM

17 czerwca
20:00 - Adam Repucha (PL)
20:45 - Magic Step (PL)
21:30 - Coldair (PL)
22:30 - Indigo Tree (PL)
23:15 - Sascha Steinfurth (DE)
00:00 - Kitty Solaris (DE)

18 czerwca
19:00 - How How (PL)
19:45 - Touchy Mob (DE)
21:00 - Helen Fry (DE)
21:45 - Sandy Bird (DE)
22:45 - Wooden Peak (DE)
23:45 - Ed Wood (PL)

19 czerwca
19:00 - Tin Pan Alley (PL)
20:00 - Kyst (PL)
20:45 - Kristen (PL)


Touchy Mob

Touchy Mob to nazwa pod którą ukrywa się berliński multiinstrumentalista Ludwig Plath, z wykształcenia pianista. Jego muzyka charakteryzuje się niezwykle interesującym połączeniem alt-folkowych brzmień, przywołujących na myśl Devendrę Banharta, z elektronicznymi podkładami, momentami zahaczającymi o minimal-techno. Dostrzec u niego można również wpływy takich artystów jak Atlas Sound, Grizzly Bear czy Bon Iver.
Na swoich występach Touchy Mob używa komputerowo generowanych sampli, łącząc je z brzmieniami gitary i ukulele. Całości dopełnia głęboko emocjonalny głos Platha.

Kristen
Zespół Kristen powstał w 1997, założony przez braci Mateusza i Łukasza Rychlickich (perkusja i gitara) i Michała Bielę (bas, głos) w Szczecinie. Jako jeden z nielicznych zespołów gitarowych został zaproszony na festiwal polskiej kultury w Berlinie Terra Polska w roku 2004. Występowali we Francji w ramach projektu Dobra Polska Muzyka, współfinansowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, a koncert w Teatrze Rozmaitości był wielokrotnie emitowany przez telewizję publiczną. Perkusista zespołu, Mateusz Rychlicki znany jest również ze swoich dokonań w szczecińskim zespole Sojuz 3 oraz muzyki improwizowanej do filmów niemych. Łukasz Rychlicki niedawno rozpoczął grać wraz ze znanym improwizatorem Rafaelem Rogińskim. Wraz z bratem tworzy instrumentalny duet Salto. Michał Biela jest basistą Ścianki, Small Things, uczestniczył w projekcie Kings of Caramel, oraz wydanej przez szczecińskie Polskie Radio płycie 'Baset' Budynia (czyli Jacka Szymkiewicza z Pogodna). W marcu 2010 ma sie ukazac nowa plyta zespolu, nagrana przez Michala Kupicza (Indigo Tree).

Kyst
Zespół utworzony w Norwegii a obecnie rezydujący w Polsce. Twórczość grupy oscyluje wokół folku, post-rocka i szeroko pojętej muzyki eksperymentalnej oraz improwizowanej, czerpiąc również inspirację z ruchu New Weird America. Sami muzycy nie lubią jednak ograniczać się do jednego gatunku, doceniając w muzyce wolność i stawiając przede wszystkim na przekaz emocjonalny.
Kyst dał szereg koncertów w największych miastach Polski oraz za granicą (m. in. w Berlinie i w Pradze), występował również przed amerykańskim zespołem Au, norweską artystką Silje Nes, kanadyjskim singer-songwriterem Oldseed oraz berlińską legendą muzyki eksperymentalnej F. S. Blummem. Tobiasz Biliński i Adam Byczkowski tworzą również z Michałem Bielą (Kristen, Ścianka) zespół Small Things, wystąpili także z Kings of Caramel w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

Tin Pan Alley
Tin Pan Alley powstał w 2007 roku, aby dać upust fascynacji amerykańskim garażowym graniem. Ten bydgosko-toruński kolektyw jest obecnie tworzony przez czterech doświadczonych muzyków: Mateusza Jagielskiego, Roberta Majewskiego, Twixa i TMWWTH. Twórczość kwartetu jest silnie inspirowana amerykańskim rockiem niezależnym z lat dziewięćdziesiątych, jednak nie zamyka się w tych ramach i jest podatna na zmiany, jakie przynoszą najnowsze osiągnięcia wykonawców popularnych i awangardowych.
Muzyka Tin Pan Alley to mariaż niestabilnych, dysonansowych dźwięków gitar, mocarnej i energetycznej pracy sekcji rytmicznej, rozbudowanych brzmieniowo partii syntezatorowych oraz z jednej strony liryczności piosenek w duchu klasyków popowego grania, a z drugiej bezkompromisowego i eksperymentalnego podejścia w kwestii timbre'u, ekspresji oraz warstwy tekstowej.
Uszy muzyków wprawiły dokonania najważniejszych tuzów awangardy rockowej jak choćby: Tortoise, Can, czy Sonic Youth, zaś serca rozpaliła spontaniczność, bezpretensjonalność i świeżość mistrzów niezależnego popu takich jak: Yo La Tengo, The Sea & Cake, czy Big Star. Zespół jednak stara się wypracować własne brzmienie, aby w ten sposób stać się wartościowym elementem tej fali polskiej muzyki, która nie jest zepsuta przez poniżające prawa polskiego rynku muzycznego, czy też ignoranckie zachowania rzekomych "znawców i propagatorów muzyki alternatywnej" w Polsce.

Indigo Tree
W 2009 roku Filip Zawada zaprasza Peve Lety'ego do współpracy przy nagrywaniu muzyki filmowej. Po godzinie improwizowania postanawiają zmalwersować pieniądze na studio. Zamykają się na tydzień w dużej sali nagraniowej i tworzą pierwszą płytę 'Lullabies of love and death'.
Po umieszczeniu piosenek na myspace zgłaszają się do duetu trzy wytwórnie płytowe, z których muzycy wybierają tą, która daje całkowitą swobodę w nagrywaniu i myśleniu, a także daje możliwość kupna nowych instrumentów.
5 października 2009 ukazuje się ich debiutancki album pt. "Lullabies Of Love And Death". Płyta zostaje wysoko oceniona przez recenzentów. Większość z nich namawia zespół do wyjazdu za granicę twierdząc, że w Polsce nie ma miejsca na tak wysublimowaną muzykę. Muzycy twierdzą, że nie mieszkają w Afryce tylko w Europie i specjalnie nie chce im się nigdzie wyjeżdzać.
Na pierwszy koncert bez publiczności przychodzi zero osób, a na pierwszy koncert z publicznością blisko 400 osób. Pierwszą trasę grają z zespołami ze Szwecji i Niemiec.
W listopadzie 2009 roku muzycy postanawiają rozpocząć serię akustycznych koncertów w prywatnych mieszkaniach. Pierwszy z serii eksperymentalnych występów odbył się w domu świętej. W domu świętej Edyty Stein.
Organizatorami takich występów są zawsze domownicy, którzy na koncert zapraszają swoich przyjaciół. Niestety nigdy nie wiadomo jaki repertuar zagra zespół.

Ed Wood
Ed Wood to noise-rockowe duo z Bydgoszczy powstałe w połowie pierwszej dekady dwudziestego wieku. W jego skład wchodzą Sam Waterston (g,v) i Oleum et operam perdidi (perc) znani z Gumki Olik i XiuperSiu. Ich muzyka opiera się na trudnych partiach gitary i jeszcze trudniejszych partiach instrumentów perkusyjnych. Partie wokale są tak trudne, że samo pisanie o nich to jak architektura tańca, anatomia rekina, czy też areopagityka św. Pawła. W ich muzyce można dopatrywać się inspiracji tuzami amerykańskiego grania niezależnego skupionego wokół takich wytwórni jak Touch & Go, czy Amphetamine Reptile - aczkolwiek muzycy dopiero odkąd im powiedziano, że się nimi inspirują, zaczęli poznawać tych wykonawców. Zespół znany jest z nieprzewidywalnych koncertów-happeningów, w trakcie których wykonawcy np. masturbują publiczność.

How How
How how to przede wszystkim Miron Grzegorkiewicz i Adam Podniesiński, dwóch przyjaciół, których już dawno temu połączyła fascynacja elektroniczno-akustycznym brzmieniem. prezentują specyficzną muzykę, opierającą się na swobodnej formie, zacierającej się melodii i, na co wskazuje już sama nazwa zespołu, skojarzeniach dźwiękowych.

Adam Repucha
Polski singer/songwriter, który - a niech mnie! - po polsku także śpiewa, ładnie gra, niekiedy "se" pogwizduje - i to właściwie wszystko. Żadnej przaśnej biesiadności: więcej tu folku z ameryki, więcej okołoleśnych ech. Niestrudzone strumyki wyżłobiły wiele zmarszczek na tym młodym licu, normalnie, mimo to rześki wiatr znad oceanu wciąż zmusza do wspominania delikatnych języczków fal i zdumiewających akrobacji surferek (nawet samo morze je wspomina). Natomiast paluszki prowadzą nierówną walkę z siarczystymi mrozami tegorocznego listopada i starają się być tak zwinne, tak godne podziwu, jak to nieraz bywa latem. Słyszałem, jak kiedyś mamrotał: "Każda pieśń... naręcze złożone z rzadkich przejawów roślinności, niechby i zasuszonej... wiązanka wyrazów wszelkiego sortu. Uważaj, by ją komuś przekazać, w przeciwnym wypadku zwiędnie doszczętnie w beznadziejnej, żałosnej, okropnej, nieuchronnej, odrażającej, bezbrzeżnej samotności o barwie zgniłego popiołu".

Coldair
Coldair to solowy projekt Tobiasza Bilińskiego z grupy Kyst.
W chwili obecnej powstaje debiutancka płyta, której fragmenty można będzie niedługo odsłuchać na Myspace.

Magic Step
Magic Step to nowy projekt Adama Byczkowskiego, czlonka zespołów Kyst i Small Things. W muzyce Magic Step można usłyszeć zarówno improwizacje, chrupoty, muzyczne pasaże jak i minimalistyczne piosenki o duzym ladunku emocjonalnym. Magic Step wlasnie pracuje nad debiutancką EPką.

Informacja o biletach

Bilety:
1 dzień - 15 zł
karnet - 40 zł

Liczba miejsc ograniczona!

Bilety można kupować w Klubie Papryka od 8 czerwca lub rezerwować mailowo: gingerbreadrecords@gmail.com

Opinie (10) 4 zablokowane

  • Nowa polska tradycja, nowe polskie słowo... (3)

    Patrz pan, nowe polskie słowo - label, "powiązani ze wspomnianym labelem". Nie bardzo tylko moge znaleźć jego znaczenia w słowniku języka polskiego... mam wrażenie, że osoba pisząca te notkę cierpi na zespół "lichego zasobu słownictwa polskiego". Pozostaje mi tylko współczuć...

    • 15 9

    • trójmiasto (2)

      czy Wy jesteście wszyscy z jednej kolonii że tak toczycie jad czy uprawiają Was na różnych polach?

      • 3 7

      • (1)

        nie no nie oszukujmy sie - ten festiwal to masakra :////

        • 4 5

        • .

          a co w nim masakrycznego?

          • 3 3

  • A ja proponuje cos na piątek 18 czerwca 2010

    super koncercik KAMP! I CARIBOU

    Centrum Stocznia Gdańska ul.Wałowa 27a godz. 20.00, bilety 25 zł (30zł w dniu koncertu)

    • 6 3

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Gingerbread? (1)

    sugerując się nazwą, myslałem, że skosztuję piernika, a tu tylko muzyka ;)

    • 1 1

    • Tak, piernik

      Do każdego biletu był dołączony pierniczek w kształcie logo organizatora - bardzo smaczny. Tak jak muzyka, którą usłyszałam. Dziś też pójdę po ciasteczko...

      • 3 1

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  • muzyka alternatywna , muzyka elektroniczna
    kwi 20
    sobota, g. 19:00
    Gdańsk, Kolonia
    Negation Institute Live
  • muzyka alternatywna , muzyka elektroniczna , clubbing / disko
    kwi 20
    sobota, g. 23:00
    Gdańsk, B90
    Anfisa Letyago