• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Jazz Jantar 2024

Jazz Jantar 2009: Wojtczak-Gos Duostany, Olbrzym i Kurdupel (3 opinie)

Wydarzenie w ramach

maj 8-12

środa - niedziela, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 80 zł
ulgowy 40 zł
Kup bilet
lip 19

piątek, godz. 17:00

Gdynia,
bilety 139 - 239 zł
Kup bilet
Wojtczak - Gos Duostany
Jazz Jantar 2009 - Trójmiejska Scena Jazzowa - 13.11.2009 / g. 20.00 / Klub ŻAK
Olbrzym i Kurdupel

jazz - koncerty w Trójmieście


Wojtczak - Gos Duostany (Irek Wojtczak - saksofony, klarnet basowy/ Michał Gos - perkusja)

Premierowy duet dwóch błyskotliwych improwizatorów trójmiejskiej sceny powołany do życia podczas wielu porywających jam sessions. Zarówno Gos, jak i Wojtczak medialnie pozostają nieco w cieniu, jednak ich umiejętności, wyobraźnia muzyczna i energetyczny flow nie mają sobie równych.
Duostany przywołują tradycję amerykańskiego free, nawiązując do takich mistrzów jak Ornette Coleman czy Don Cherry. Ich muzykę można porównać do fenomenalnych nagrań tego ostatniego z towarzyszeniem Eda Blackwella. Podczas nagrań premierowej płyty Duostanów Wojtczak grał na saksofonach, klarnecie basowym i fortepianie. Podczas gdy Don Cherry sięgał po muzykę afrykańską i hinduską, tak Wojtczak potrafi w porywający sposób za grać free kujawiaka czy oberka.
Duet, zgodnie z nazwą, gra muzykę będącą odzwierciedleniem lub ilustracją różnych stanów duszy czy umysłów. Poszukuje przestrzeni, gdzie jedynym ograniczeniem dla ich muzyki będą oni sami. Ich muzyka jest gęsta, dynamiczna, "nadruchliwa", grana jednak z ogromnym luzem i radością.
Tomasz Rozwadowski o Irku Wojtczaku napisał: "koncentrując się na muzyce improwizowanej niełatwo daje się zaszufladkować i ująć w stylistyczne ramy. To wykonawca poszukujący, poruszający się po wielu płaszczyznach muzycznych : od jazzu poprzez klasykę, od intelektualizmu poprzez trans-to idea otwartego grania, pełna ekspresji i pozytywnej energii" (Dziennik Bałtycki)

Irek Wojtczak - saksofonista, kompozytor, aranżer. Obecnie gra w Tymański Yass Ensemble, Polish Brass Ensemble, Freeyo, Ajagore i in. Współtwórca trójmiejskiej grupy Groovekojad nagrodzonej Fryderykiem w kategorii muzyka alternatywna. Laureat Złotej Płyty (2008) za album "Melisa" Przemka Dyakowskiego. Największa indywidualność jazzowa konkursu na Bielska Zadymce Jazzowej w 2008 roku.
Pracując jako muzyk sesyjny nagrywa dla potrzeb filmu i teatru. Wziął udział w sesjach trans-opery "Sen nocy letniej" Leszka Możdżera, filmów: "Segment 76" Oskara Kaszyńskiego, "W stepie szerokim" Abelarda Gizy (Sztorm 2008), "Small spaces" Elvina Flamingo (Gold Remi Award 2009 - Houston - USA).
Współpracował z Davem Douglasem, Pink Freud i zespołem Ścianka.

Michał Gos - eksperymentując z dźwiękiem wykorzystuje do gry nie tylko firmowe zestawy perkusyjne i perkusjonalne, ale również przedmioty codziennego użytku: krzesła, popielniczki, beczki, wieszaki. Swą muzyczną drogę rozpoczął od gdańskiej sceny alternatywnej, występując z wieloma zespołami rockowymi i jazzowymi (m.in. Oczi Cziorne). W 1997 roku rozpoczął współpracę z gdańskim klarnecistą Jerzym Mazzollem, grając początkowo w sekcji rytmicznej Arhythmic B& (m.in. muzyka do filmu "Sceny z użycia"), a później z nowym składem Arhythmic Perfection. W tym samym czasie zaproszony został również przez spółkę Mazzoll/Knuth do zespołu Diffusion Ensemble. Jako muzyk i aktor wystąpił z tą formacją m.in. w Centrum Grotowskiego we Wrocławiu, Petri Kirche w Lipsku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, CSW w Warszawie i na Warsaw Summer Jazz Days'99. Wziął także udział w nagraniu płyty "Lazur Excess". Poza tym Michał Gos ma na swoim koncie współpracę z takimi muzykami jak: Tomasz Gwinciński, Andrzej Izdebski, Peter Kowald, Assiff Tsahar, Jacek Majewski, Wojtek Mazolewski, Piotr Pawlak, Tomek Szwelnik, Mikołaj Trzaska, Ryszard Tymon Tymański, Olgierd Walicki i inni oraz koncerty na wielu liczących się imprezach w kraju (także na festiwalach, m.in. Malta w Poznaniu, Yass-no i Feta w Gdańsku, Gdynia Summer Jazz Days, Warsaw Summer Jazz Days, Przystanek Woodstock) i za granicą (Jena Jazz Thuringen, Festiwal im. Sergieja Kuriohina w Moskwie, SKIP wPetersburgu, Art Genda w Sztokholmie). Grał w zespołach Sonus Akrobata (z Noelem Akchote), Boys Band Trio, Rogulus X Szwelas und Gos oraz trio z Asią Charchan i Piotrem Pawlakiem. Obecnie gra w zespołach Jacka Lachowicza i Oczi Cziorne oraz w Freeyo (z Irkiem Wojtczakiem i Wojtkiem Mazolewskim).

Olbrzym i Kurdupel (Tomasz Gadecki - saksofon/ Marcin Bożek - gitara basowa)

Duet improwizatorów wspomagany przez VJ-a. Jeden z najświeższych głosów na trójmiejskiej scenie jazzowej namaszczony przez Mikołaja Trzaskę. OiK przyzywa demona wolnej improwizacji i daje mu się porwać w bezbrzeżne wody free.
O sobie piszą: Od kiedy po raz pierwszy wydobyliśmy dźwięki z naszych instrumentów, kiedykolwiek gramy, czujemy ciągle to samo. Emocje, które sprawiają że jesteśmy w tej muzyce cali a ona jest w nas cała, jest nami, oddychamy nią i do ostatniej nuty jest najszczerszą wypowiedzią. Powstaje w dwóch osobnych źródłach, które spotykając się szukają wspólnych ujść, jednocześnie nie tracąc własnej tożsamości.

Marcin Bożek - gitarzysta basowy. Jako autor utworów jazzowych i lider zespołów koncertujących zdobył liczne nagrody, m.in.: - dwukrotny laureat Pierwszej Nagrody Ogólnopolskiego Festiwalu Jazzowego w Sieradzu z zespołem "Pearl Session" (2003, 2004); laureat Trzeciej Nagrody na "Jazz Juniors" w Krakowie z zespołem "Fakimozo Quintet" (2001); dwukrotny laureat Pierwszej Nagrody Jastrzębskiego Festiwalu Kultury z zespołem "Sobowojanek Quartet" (2000, 2001); laureat Pierwszej Nagrody Śląskiej Kuźni Talentów w Żorach z zespołem "Sobowojanek Quartet" (1999). Brał udział w Festiwalach: "TutArt" w Gdańsku z zespołem "Olbrzym i kurdupel" (2009), Sopot Jazz 2008 z Leszkiem Dranickim, IV Olsztyński Festiwal Jazzowy z Grażyną Łobaszewską (2006), Buskers Festival w Ferrarze we Włoszech z zespołem "Cocotier" (2004), Złota Tarka w Iławie w zespołe "Hot Dixie Society" (2003 i 2004). Był wykładowcą klasy gitary basowej w Prywatnej Szkole Muzyki Rozrywkowej "Nice Noise" w Katowicach (2001-2004). Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiada dyplom magistra sztuki w zakresie gry na gitarze basowej (2003). Gra na gitarze basowej w Orkiestrze Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 r.

Tomasz Gadecki - saksofonista, muzyk. Początkowo grał w orkiestrze dętej w swojej parafii w latach 80-tych na puzonie. Średnia szkoła muzyczna oraz fascynacja jazzem to okres studiów. Wraz z zespołem Bikomutant zostaje laureatem konkursu zespołów alternatywnych organizowanym przez krakowską Alchemię pod nazwą Dachowanie. W 2007 r. zakłada wspólnie z Marcinem Bożkiem zespół "Olbrzym i Kurdupel". W lutym 2009 roku wydają wspólnie pierwszą autorską płytę z muzyką improwizowaną pod tytułem "Frrrrrrrrrr..." Tomasz Gadecki brał udział w następujących przedsięwzięciach muzycznych: Orkiestra Dęta Parafii O.O. Franciszkanów w Gdyni, Orkiestra Dęta Stoczni Gdynia, Orkiestra DK w Gdyni, \'Słoń", duet z Piotrem Manią (fortepian), "Jazzmassacra", "Bikomutant", "Olbrzym i Kurdupel". Współpracował także z trójmiejskimi DJ-ami między innymi z DJ Kiewiczem, DJ Zawiasem. Koncertował także z zespołem muzyki latynoamerykańskiej INES.

Informacja o biletach

BILETY
15,- studenci szkół artystycznych*
20,- studenci*
Normalne:
35,- przedsprzedaż w dniach 28.09.2009 – 25.10.2009
45,- sprzedaż od 26.10.2009
* sprzedaż biletów wyłącznie w Klubie Żak, za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej (1 bilet na 1 legitymację)
Bilety obejmują wszystkie koncerty danego dnia.

INFO
www.jazzjantar.pl
Sala: Klub ŻAK, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/ 197
Liczba miejsc siedzących ograniczona, miejsca nienumerowane, a w przypadku bardzo dużego zainteresowania danym koncertem tylko miejsca stojące. Sprzedaż biletów w Klubie Żak, www.eventim.pl i www.ticketonline.pl.

Opinie (3) 1 zablokowana

  • bilety na Fetiwal Jazz Jantar 2009 (1)

    Studio Podróży w Gdynia zaprasza!! ul. Świętojańska 116

    • 0 0

    • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Olbrzym i Kurdupel

    Byłam i po przerwie już nei wróciłam. Poprostu miałam inną wizję jazzu. Ta była dla mnie za mocna. Wolę luźniejsze rytmy

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  • muzyka alternatywna , muzyka elektroniczna , clubbing / disko
    kwi 20
    sobota, g. 23:00
    Gdańsk, B90
    Anfisa Letyago