Imprezy i wydarzenia

patronat trojmiasto.pl
 • podziel się na Facebooku
 • dodaj kanał RSS
 • prześlij artykuł
 • drukuj artykuł
 • podziel się na Facebooku

Parada Niepodległości 2014

parada

data:
11 listopada 2014 (wtorek)
godzina:
10:30
miejsce:
Gdańsk
bilety:
wstęp wolny

11 listopada ulicami Głównego Miasta w Gdańsku przejdzie po raz dwunasty Parada Niepodległości. Tego dnia po raz kolejny w grodzie nad Motławą w radosny sposób będziemy świętować rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla każdego, kto tego chce będzie to niepowtarzalna możliwość zaprezentowania swojej obecności, działalności, dokonań i zamierzeń. Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków UM Gdańsk.Parada Niepodległości formuje się o godzinie 9:00 na ulicy Podwale Staromiejskie,

następnie przejście trasą: ulice Podmłyńska - Rajska - Heweliusza - Korzenna - Kowalska pod pomnik Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym rozpocznie się o godzinie 10:30.

Godzinę później rozpocznie się część finalna wydarzenia.

Zakończenie uroczystości przewidujemy na godzinę 11:30 po czym odbędzie się uroczysta Mszy św. za Ojczyznę, która rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej.


W tym roku przypadają rocznice: 75 powstania Polskiego Państwa Podziemnego i utworzenia Szarych Szeregów oraz 70 rocznica Powstania Warszawskiego. Dlaczego Powstanie z Warszawy w Gdańsku? Po pierwsze, w latach powojennych trafiło na gdańskie Wybrzeże bardzo wielu warszawiaków, wielu uczestników tamtego zbrojnego zrywu. Są tu do dziś, czego efektem jest szczególne zaproszenie tego środowiska do wspólnego świętowania święta narodowego a także przemowa pod pomnikiem polskiego króla jednego z przedstawicieli tego środowiska. Po drugie, nie było przypadku w tym, że 36 lat po tamtym wydarzeniu, kiedy robotnicy ze Stoczni Gdańskiej, Gdyńskiej, innych zakładów z terenu Trójmiasta, rozpoczęli strajk w imię solidarności, zgodnie włożyli na swoje ręce biało-czerwone opaski. Tak było w roku 1980, tak było w roku 1988.

Tak jak powstańcom brakowało mundurów i biało-czerwone barwy umieszczone na rękawach były symbolem wolności, niepodległości, dumy z symboli narodowych, podobnie kilka dekad później protestujący robotnicy używali świadomie tych symboli, które stawały się swoistym mundurem, nawiązaniem do bohaterskiej historii, symbolem tego, co bliskie i ważne dla każdego Polaka.

Istotne wydarzenia Parady

Biało - czerwone opaski - chcemy w tym roku rozdać grupom oraz jak największej ilości nie zrzeszonych uczestników PN kilka tysięcy biało -czerwonych opasek. Każda będzie ostemplowana symbolem Polski Walczącej i stosownym napisem. Działać będą 4 punkty dystrybucji opasek, biało - czerwonych szalików oraz flag: na placu Kobzdeja, przy ulicy Rajskiej (w pobliżu piekarni Pellowski), na ulicy Podwale Staromiejskie i w okolicy Technikum Łączności. Punkty będą obsługiwać harcerze z ZHR.

Biało- czerwone szaliki - w tym roku seniorzy z Klub Seniora Motława - Śródmieście przygotują kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików i opasek a także kotylionów z biało-czerwonej wstążki. Będą to wyjątkowe pamiątki i mamy nadzieję, że w przyszłości tradycja ręcznego wykonywania ozdób a następnie obdarowywania nimi innych będzie się rozwijała.

Postacie historyczne - co roku na szlaku PN pojawiały się postacie historyczne takie jak marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Antoni Abraham, admirał Arend Dickmann. W tym roku także ich nie zabraknie, uosabiając tym samym ciągłość polskich dziejów. Kogo w tym roku spotkamy na gdańskiej Paradzie? Czy będzie to twórca II RP Józef Piłsudski, może dowódca Armii Krajowej generał Bór - Komorowski, a może pojawi się i zabierze głos przywódca strajkujących robotników z Sierpnia 80 Lech Wałęsa?

Oprawa muzyczna - w tym roku rytm marszu wyznaczać będzie Orkiestra Dęta LinStarT z Liniewa a prowadzić zbiorowy śpiew będzie Chór Gryf z Trąbek Wielkich. Odśpiewamy wspólnie wiązankę pieśni powstańczych, a pod pomnikiem króla Jana tradycyjnie Mazurka Dąbrowskiego, Rotę, pieśni legionowe. Rozdamy kilka tysięcy śpiewników z przygotowanymi tekstami zaplanowanych do odśpiewania pieśni. Będzie też okazja do oddania specjalnego hołdu wszystkim poległym przed 70 laty w naszej stolicy.

Przebrania - jak co roku namawiamy, zachęcamy do przebierania się w stroje historyczne, patriotyczne. W tym roku szczególnie mile będą widziane stylizacje nawiązujące do Powstania Warszawskiego. Każdy jednak akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełnią naszą najbardziej kolorową Paradę w skali Polski.

Nieograniczone możliwości prezentacji - organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą.

Dodaj zdjęcie
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor:
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 1)

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Pod patronatem

Najpopularniejsze w serwisach

Aktualne konkursy

 • Przejdź

  2 podwójne zaproszenia

  kategoria: kino i film

  zakończenie: 03.11 (Poniedziałek)

 • Przejdź

  2 podwójne zaproszenia

  kategoria: kino i film

  zakończenie: 03.11 (Poniedziałek)

 • Przejdź

  2 podwójne zaproszenia

  kategoria: kino i film

  zakończenie: 03.11 (Poniedziałek)