W piątek, ok. godz. 23.00 przy Grand Hotelu w Sopocie, Amerykanie pobili taksówkarza. Okazało się, że są to żołnierze, którzy przypłynęli niedawno do Gdyni. Zatrzymała ich żandarmeria wojskowa.
Z relacji pana Pawła, znajomego pobitego wynika, że grupka Amerykanów chciała wsiąść do taksówki i udać się nią do Gdyni. Napastnicy nie mogli się jednak porozumieć z taksówkarzem, który z zagranicznych języków znał jedynie włoski. Zaczęła się awantura i wyzwiska.
Taksówkarz został kopnięty i przewrócony. Uderzył głową w ziemię. Wtedy też żołnierze oddalili się z miejsca pobicia. Chwilę potem zjawił się pan Paweł. Pomocy poszkodowanemu udzielili lekarze. Karetka zawiozła go do Szpitala w Gdyni, gdzie rozpoznano u niego wstrząśnienie mózgu.
Z dalszej relacji pana Pawła wynika, że całą grupę Amerykanów zatrzymała żandarmeria wojskowa z Gdyni. Oficer dyżurny nie chciał komentować całej sprawy i odesłał nas do policji.
Policja twierdzi, że nie otrzymała w tej sprawie żadnego zgłoszenia, więc dla niej ta sprawa nie istnieje i odsyła do ŻW.
Nieoficjalnie mówi się, że sprawa ma być zatuszowana, by nie nadszarpnąć stosunków polsko - amerykańskich.
Jedynie korporacja, w której pracuje poszkodowany potwierdza, że doszło do pobicia, jednak sama nie zna szczegółów zdarzenia.
W związku z tym, że kompetencje Żandarmerii Wojskowej nie obejmują spraw dotyczących żołnierzy obcych państw sprawę przekazano policji z Sopotu.
Funkcjonariusze przesłuchali świadków zdarzenia, powołano także biegłego z zakresu medycyny sądowej, który ma określić stan zdrowia pokrzywdzonego.
Zwrócono się również oficjalnym pismem do Żandarmerii aby uzgodniono z kapitanem amerykańskiego okrętu, możliwość przesłuchania podlegających mu żołnierzy.
Marynarze z amerykańskiej fregaty USS "Hewes", cumującej w porcie w Gdyni, zgłosili się już na policję w Sopocie, gdzie zostali przesłuchani i ponownie odtransportowani na okręt. Przesłuchanie trwało kilka godzin.
















Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.