Biegacze przywitali wiosnę w parkrunach

22 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Ostatni Parkrun Gdańsk ukończyło 167 biegaczek i biegaczy. Ostatni Parkrun Gdańsk ukończyło 167 biegaczek i biegaczy.

Jest wiosna. Jest parkrun. Pod takim hasłem polska edycja parkrun, największego cyklu biegowego na świecie, rozpoczęła wiosenne edycje sobotnich biegów na dystansie 5 km. Mimo, że warunki pogodowe były bardziej jesienne niż wiosenne, to w Parkrun Gdańsk i Gdynia uczestniczyło łącznie ponad 300 miłośniczek i miłośników biegania. Kolejne starty w Parku Reagana i na Bulwarze Nadmorskim 28 marca, o godz. 9. Udział w biegu jest bezpłatny.

Warto dodać, że wielu biegaczy pobiegło w dwóch różnych skarpetkach, aby wesprzeć Światowy Dzień Zespołu Downa, który właśnie obchodzony był 21 marca. Celem akcji jest pokazanie, jak niewiele różni nas od osób dotkniętych trisomią chromosomu 21 (trzy zamiast dwóch chromosomów w 21. parze). Do istoty tego genetycznego zaburzenia nawiązuje data 21 marca. Skarpetki nie do pary symbolizują dodatkowy, niepasujący chromosom.

W Parku Reagana wśród pań najszybciej dwie pętle pokonały siostry Tuwalskie - Małgosia przebiegła linię mety po 20 minutach i 31 sekundach, a Ela po 21:15. Trzecia Agnieszka Turska ukończyła bieg z czasem 23:02.

Natomiast 162. bieg Parkrun Gdańsk wygrał Łukasz Stachowiak z niezłym rezultatem - 16 minut i 47 sekund. Drugi z około minutową stratą do lidera był Piotr Pietrzak, a trzecie miejsce zajął debiutujący w cosobotnim biegu - Krzysztof Błachewicz z rezultatem 17:53.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 162. PARKRUN GDAŃSK

W Parkrun Gdynia wśród kobiet po raz 15. triumf na Bulwarze Nadmorskim świętowała Daria Szewczyk, która zwyciężyła z wynikiem 20:27. Drugie miejsce, z nowym rekordem życiowym 23:50, przypadło Beacie Komar, a na trzeciej pozycji zameldowała się Aleksandra Beczek z czasem 23:53.

U panów wygrał Paweł Miziarski, który 5 km pokonał w 17:20. Drugi, z 30-sekundową stratą do zwycięscy był Tomasz Bogusz. Natomiast na najniższym stopniu podium stanął Łukasz Buchliński z czasem 18:04.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 168. PARKRUN GDYNIA

Jak podkreślają organizatorzy do udziału w biegach parkrun zaproszeni są wszyscy, którzy pragną w sposób aktywny rozpocząć sobotni poranek, poprawić swoje osiągnięcia lub po prostu poruszać się w miłej atmosferze oraz naturalnym otoczeniu. Zaproszenie skierowane jest zarówno do zaawansowanych biegaczy, jak i przede wszystkim osób, które stawiają pierwsze kroki na biegowych ścieżkach i mogą pokonać trasy parkrun w swoim tempie lub marszo-biegiem.

Wystarczy raz zarejestrować się na parkrun.pl i przyjść na bieg z wydrukowanym kodem. Biegi odbywają się w każdą sobotę o godzinie 9, w 18 miastach Polski i 400 lokalizacjach na całym świecie (Australia, Dania, Irlandia, Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Rosja, USA, Wielka Brytania). W Trójmieście ich gospodarzami są Gdańsk - Park Reagana i Gdynia - Bulwar Nadmorski.

• do Marcina

odejdz juz od swojego "Chodźputera" i zacznij używać głowy do wyższych celów :)

• 3 4

• własnie albo Parkobiegi!! Kazdy prostak by sie dowartosciowac musi uzywac obcych nazw bo wtedy czuje sie lepszy (1)

dla tego prostaki swoje Polskie imiona zastępują zagranicznymi.

• 4 6

• nie chce mi się podpisywać Jan Olgierd Henryk Nowak

• 1 2

• Organizacja Parkrun wywodzi się z Wielkiej Brytanii...

stąd też angielskojęzyczna nazwa, która używana jest na całym świecie. Można to traktować jak nazwę marki, a tych się nie spolszcza. To tak jakby ktoś zamiast Greenpeace nazywał ich Zielony Pokój.

• 2 1

• Biegacze biegają cały rok!!! (2)

• 6 1

• Tak się składa,że większość uczestników biega cały rok, ci którzy nie chcą zaczynają kiedy mają na to ochotę i to też należy chwalić. Pozdrawiam wszystkich.

• 8 0

• Masz rację w parkrunie biegają przez cały rok :)

Sobota godz. 9:00. Naprawdę warto!

• 12 0

• Biegajcie sobie ile chcecie ale k... jak biegacie w 30 osób. (2)

To nie biegajcie całą szerokością deptaka bo nie jesteście jedyni!

Dla jasności sam biegam ale daleko mi do zachowywania się jak bydło, które prędzej staranuje przechodnia bo ma w d... czy ktoś idzie.

Pozdrawiam tych co biegali przy plaży na wysokości wyjścia na Obrońców.

• 12 9

• jak chcesz kogos pouczac to zacznij od siebie skoro ci sie wydaje ze wszystkie rozumy pozjadałes

jak biegnie grupa to nie będą biec gęsiego to ludzie sie ścigają parkrun to sa biegi anie wycieczka biegowa.Normalni ludzie jak widzą ze beignie taka grupa to ustepują miejsca a nie stoją jak kołek !!

• 3 3

• No tak, samemu cięzko biegać całą szerokością deptaka

Tyle razy biegłem w Parkrun Gdańsk i nie widziałem żebyśmy zajmowali cały deptak. Nie wiem jak w Gdyni, ale w Gdańsku zmieścisz się na pewno ;)

• 5 0

• Biegacze i rolkarze wypad ze ścieżek rowerowych. (3)

Co to za moda biegać po drodze dla rowerów, może spróbujcie po obwodnicy.

• 16 12

• Człowieku

a widziałeś, żeby uczestnicy parkrun biegali kiedyś po ścieżce rowerowej?

• 11 1

• zgadzam sie ale tylko co do biegajacych a na rolkach to gdzie mają jechac jak nie po asfalcie (1)

• 1 2

• po torze rolkowym, oh wait?

a czym sie roznia od biegaczy niby? maja rower na rolkach? nie, to wypad na chodnik

• 2 3

• (5)

Ostatnio mam wrażenie, że nie nie znam języka ojczystego!!! Parkrun??? Co to takiego? A może język polski jest już nie polski, skoro na każdym kroku tworzy się jakieś słowne dziwolągi?

• 3 10

• Co to są te parkruny

pola.. łąki.. lasy? tereny zielone?

• 1 6

• inicjatywa parkrun powstała w Wielkiej Brytanii

i w każdym miejscu na świecie, gdzie obywają się biegi parkrun - noszą taką samą nazwę. Czy to tak trudno zrozumieć

• 6 0

• Było już setki razy. Powoli robi się nudne. (2)

• 2 0

• Nie prawda, że setki razy, bo biegów parkrun Gdańsk odbyło się 162, a parkrun Gdynia 168 :)