• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Biografie Gdańskie. Historie z miasta wielu kultur

Ewa Palińska
30 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Podczas imprezy co roku występują zespoły prezentujące tradycyjne pieśni i melodie ludowe. Takich koncertów będzie można posłuchać w sobotę 17 października od godz. 15 w gdańskim Domu Technika NOT. 

Podczas imprezy co roku występują zespoły prezentujące tradycyjne pieśni i melodie ludowe. Takich koncertów będzie można posłuchać w sobotę 17 października od godz. 15 w gdańskim Domu Technika NOT.

"Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych" to wydarzenie nawiązujące do historycznych tradycji wielokulturowego Gdańska. W  dniach 3-17 października osoby o innej niż polska narodowości, na co dzień zamieszkujące Gdańsk, zaproszą nas do odwiedzenia ich "małych ojczyzn", prezentując piękno i bogactwo własnej kultury. Wstęp wolny.



To już 12. edycja wydarzenia, które postawiło sobie za cel ukazywanie piękna i bogactwa kulturowego mniejszości, na co dzień zamieszkujących Gdańsk. Pomysł takich spotkań zrodził się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku do odrębności państwowej, tak propagowana przez Unię, nie była bowiem dla gdańszczan niczym nowym.

Gdańsk był przecież, i jest nadal, tyglem kulturowym. W okresie największego rozkwitu, który przypadał na XVI - XVII w., żyli tu obok siebie Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy czy Szkoci. Po II wojnie światowej Gdańsk stał się nowym domem dla ocalonych Żydów, Tatarów, Białorusinów, Ukraińców, Litwinów czy Ormian. Wspólnie z grupą Niemców, którzy po zakończeniu wojny zdecydowali się pozostać na Pomorzu, każda z tych grup trwale wpłynęła na wizerunek miasta.

"Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych" to okazja nie tylko do wspólnego spotkania z przedstawicielami mniejszości, ale i do zapoznania się z ich bogatą kulturą.

- W ramach prezentowanych programów artystycznych odbędzie się szereg koncertów, przybliżających różnorodność oraz bogactwa mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają wśród nas - mówi Marcin MalinowskiWP ART Music, współorganizator wydarzenia. - Szczególnie gorąco polecamy koncerty wybitnego polskiego muzyka greckiego pochodzenia, Jorgosa Skoliasa.
Życiowy dorobek artystyczny Jorgosa Skoliasa to prawdziwy tygiel kulturowy. Artysta wystąpi w piątek 16 października o godz. 19 w Teatrze Miniatura z dwoma projektami - Sefardix oraz Around the World. Na zdj. Jorgos Skolias z synem Antonisem. Życiowy dorobek artystyczny Jorgosa Skoliasa to prawdziwy tygiel kulturowy. Artysta wystąpi w piątek 16 października o godz. 19 w Teatrze Miniatura z dwoma projektami - Sefardix oraz Around the World. Na zdj. Jorgos Skolias z synem Antonisem.
Jorgos Skolias wychował się wielonarodowym i bardzo zróżnicowanym środowisku, co bez wątpienia przełożyło się na jego zainteresowania muzyczne. Choć nie stroni od jazzu, bluesa czy rocka, jest przede wszystkim artystą poszukującym indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce. W tym celu studiuje zarówno ludowe, tradycyjne jak i starodawne techniki wokalne. Jest jednym z niewielu polskich artystów, którzy opanowali do perfekcji technikę śpiewu gardłowego (alikwotowego), polegającego na wydobyciu pozornie więcej niż jednej wysokości dźwięku w tym samym czasie.

Skolias zaprezentuje się trójmiejskiej publiczności w piątek 16 października o godz. 19 w Teatrze Miniatura zobacz na mapie Gdańska aż dwukrotnie. Jako pierwszy zaprezentowany zostanie projekt Sefardix (Skolias - wokal, Marcin Oleś - kontrabas, Bartłomiej Brat Oleś - perkusja), będący klimatyczną fuzją muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji i instrumentalnej wirtuozerii pełnej gitarowych odniesień.

- Drugi z prezentowanych tego wieczoru projektów, Around the World, trudno jednoznacznie sklasyfikować. Jorgos Skolias, wspólnie z synem Antonisem, bazując na muzyce greckiej, afrykańskiej, bluesie i soulu, zaserwują słuchaczom prawdziwy, emocjonalny i kulturowy tygiel. Tego nie można przegapić! - zachwala Marcin Malinowski.
W programie imprezy, obok panelu dyskusyjnego, warsztatów i konferencji naukowej, znajdą się również artystyczne prezentacje mniejszości narodowych zamieszkujących Gdańsk. Zobacz szczegółowy program.

Wydarzenia

Biografie Gdańskie

folk / reggae / world, festiwal sztuki, wykład / prezentacja, spotkanie, warsztaty

Jorgos Skolias

folk / reggae / world, jazz

Miejsca

Zobacz także

Opinie (8)

  • Czemu uparcie lansujecie tezę, że Gdańsk jest taki wielokulturowy? (3)

    nie jest ani bardziej ani mniej jak wiele miast w Polsce

    • 12 12

    • Obłed trwa

      Bo dalej wierza w swoją urojoną ideologię multi kulti.Przy każej okazji wciskają te szkodliwe bzdury .Tak samo jak komunisci , mimo że komuna juz konała dalej sławili wyzszosc komunizmu nad kapitalizmem.
      Podobnie teraz , nawet jak bedą ich arabowie wyganiąc z ich włąsnych domów będą chwalic wielokulturość.Obłęd trwa

      • 9 8

    • (1)

      Byl ale juz nie jest.

      • 1 0

      • tak był ale już nie jest....

        ...nie mniej jednak znowu co niektórzy dążą do powrotu wielokulturowości w Gdańsku nie wyciągając wniosków z historii i nie słuchając głosu mieszkańców Gdańska.

        • 0 0

  • Wspaniale, że będzie Jorgos!

    uwielbiam go :)))

    • 4 1

  • Ciągle jeszcze na hasło mulit-kulti otwierają się wrota dotacji i przywilejów, więc warto ;) (2)

    • 5 5

    • (1)

      Multi kulti jest najleprze na swiecie!!!

      • 0 0

      • To pisałem ja, Ahmed. Łowca zasiłków drugiej klasy.

        • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane