Fakty i opinie

stat

Budowniczowie stacji PKM Karwiny zniszczyli ulicę

interwencja trojmiasto.pl

Ulica Nowodworcowa zobacz na mapie Gdyni w Wielkim Kacku jest w fatalnym stanie od dawna, ale jak twierdzą mieszkańcy - tak źle jeszcze nie było. Obwiniają o to wykonawcę przystanku PKM Karwiny - firmę Budimex, która używając ciężkiego sprzętu, rozjeżdża drogę. Przedstawiciele Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zapewniają, że skontrolują sytuację na miejscu.Czy inwestycje budowlane bywają dla ciebie uciążliwe?

tak, właściwie zawsze robotnicy bałaganią i nie porządkują terenu

63%

tak, ale tylko te poważniejsze

13%

raczej nie, choć słyszałe(a)m o różnych przypadkach

11%

nie, wiem, że inaczej niż z utrudnieniam dla mieszkańców nie da się budować

13%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 691
O stanie ulicy pisaliśmy półtora roku temu zobacz na mapie Gdyni. Ulica jest na dolnym odcinku wyłożona blokami kamiennymi, ale dalej pojawia się bruk, gdzie o swobodnym przejściu w przypadku osób mających problem z poruszaniem się nie ma mowy. Sytuacja jest skomplikowana, bo teren ma kilku właścicieli - są nimi PKP, Skarb Państwa i osoby prywatne. Do miasta należy niewielki odcinek.

Remonty niemożliwe, oświetlenie w planach

Do zrealizowania kompleksowego remontu nikt się nie pali, a mieszkańcy dzielnicy skazani są na dobrą wolę urzędników Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Miasto po każdej interwencji odpowiada, że droga będzie doraźnie naprawiana, ale jednocześnie wyraźnie zaznacza, że na poważne inwestycje nie ma szans.

W ostatnich latach udało się doświetlić teren kilkoma lampami. Zdaniem mieszkańców i radnych miasta piszących w tej sprawie interpelacje to za mało, zwłaszcza, że droga stanowi dojście do szkoły i osiedli. Władze miasta w odpowiedzi przedstawiły szacunkowy kosztorys, z którego wynika, że koszt to 300 tys. zł. O terminach realizacji nie wspominano.

- To jedno z najbardziej zaniedbanych miejsc w Gdyni. Rozumiem, że sytuacja prawna terenu jest skomplikowana, ale obietnice urzędników o tym, że próbują poprawić infrastrukturę słyszymy już od ponad 10 lat. Jedyną możliwością poprawy pozostaje staranie się o środki na inwestycje z budżetu obywatelskiego - opowiada Kajetan Lewandowski, mieszkaniec Wielkiego Kacka.
Rozjeżdżona droga do tymczasowej stacji

Mieszkańcom nie pomógł fakt, że Nowodworcowa od 13 grudnia 2015 roku stanowi dojście do tymczasowej stacji PKM w Wielkim Kacku, którą zastąpi budowana od kilku miesięcy stacja Karwiny. Jak mówią, ciężki sprzęt używany do budowy stacji przez firmę Budimex doszczętnie zdewastował będącą i tak w kiepskim stanie ulicę.

- Leżą na niej deski, elementy konstrukcyjne, a na środku skrzyżowania w miejscu wielkiej dziury wylany został beton. Miał chyba wypełnić dziurę w jezdni porozjeżdżanej przez samochody ciężarowe i koparki, zamiast tego całkowicie zniszczył drogę. Samochody jadące do dworca niszczą opony i podwozie, a piesi nie mają jak przejść, by nie zniszczyć butów - denerwuje się pani Małgorzata.
Radni dzielnicy, którzy od dłuższego czasu próbują namówić władze miasta do zajęcia się drogą, o obecnej sytuacji dowiedzieli się od nas.

- Będziemy interweniowali w Zarządzie Dróg i Zieleni, by urzędnicy przypilnowali wykonawcę, by ten przywrócił poprzedni stan po zakończeniu prac budowlanych. Mam nadzieję, że nie będzie z tym problemu - opowiada Marek Rodak, przewodniczący Rady Dzielnicy Wielki Kack.
PKM: wykonawca będzie naprawiał

Przedstawiciele Pomorskiej Kolei Metropolitalnej odpowiadają, że wykonawca musiał otrzymać stosowne zgody od zarządcy drogi na wykorzystanie. Zapewniają jednocześnie, że jej stan zostanie skontrolowany.

- Inspektorzy budowlani będą decydowali, w jaki sposób naprawić ją już teraz. Z podobnymi sytuacjami mieliśmy do czynienia w Gdańsku. Na pewno po zakończeniu prac zostanie przywrócona do poprzedniego stanu - odpowiada Tomasz Konopacki, rzecznik Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
Przypomnijmy, że w marcu pisaliśmy, że wykonawca przystanków PKM w Gdyni zmuszony był rozebrać elementy przyszłego peronu w Karwinach. Beton, z którego zostały wykonane, nie spełniał warunków technicznych ustalonych przez inwestora. Pojawiła się też konieczność budowy trzeciego toru, zalecona przez PKP PLK.

Czytaj też: Nowy peron na budowie PKM w Gdyni już skuty

Graniczny termin ukończenia prac podany w przetargu to 31 października 2017 r. Prawdopodobnie po raz pierwszy ze stacji będzie można skorzystać w grudniu.

- Na pewno oddamy go w tym roku do użytku - zapewnia Tomasz Konopacki.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (114)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.