• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Budżet obywatelski: co zrobić, by było mniej przegranych

Katarzyna Moritz
25 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
W poniedziałek odbyło się ostatnie posiedzenie Zespołu Konsultacyjnego, na którym zatwierdzono 27 zwycięskich projektów, które zostaną zrealizowane w tym roku w ramach pierwszego w Gdańsku Budżetu Obywatelskiego. W poniedziałek odbyło się ostatnie posiedzenie Zespołu Konsultacyjnego, na którym zatwierdzono 27 zwycięskich projektów, które zostaną zrealizowane w tym roku w ramach pierwszego w Gdańsku Budżetu Obywatelskiego.

Podział miasta na dzielnice, a nie na sześć dużych okręgów, ograniczenie wartości projektów, a może wykluczenie szkół i inwestycji drogowych? Wyniki pierwszego głosowania nad projektami w gdańskim Budżecie Obywatelskim rodzą wątpliwości, nad którymi warto się zastanowić przed kolejną edycją programu - pisze Katarzyna Moritz.



Co zmienił(a)byś w założeniach budżetu obywatelskiego?

"Budżet partycypacyjny jest utopią i mitem" - mówił prezydent Gdańska ponad trzy lata temu w jednym z wywiadów. Na szczęście latem zeszłego roku publicznie przyznał, że zmienił w tej sprawie zdanie i w Gdańsku ruszyła machina zwana budżetem obywatelskim. We wrześniu powstała w tej sprawie miejska uchwała, ale teraz - po zakończeniu głosowania, które wyłoniło 27 zwycięskich projektów - musimy zapytać: czy była najlepsza z możliwych?

Zestawienie zwycięskich projektów pokazuje bowiem, że kilka zasad głosowania można było sformułować lepiej.

O jednej mówiło się od samego początku. Działacze społeczni i radni osiedli podkreślali, że błędem jest podział miasta na sześć dużych okręgów odpowiadających okręgom wyborczym, bo to z góry pozbawia szans na zwycięstwo projekty przygotowane przez mieszkańców małych dzielnic.

I tak w okręgu II do wspólnego worka zostały wrzucone dzielnice: Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice. Głosowanie wygrało pięć projektów: trzy z Ujeściska-Łostowic, dwa z Chełmu, a ze Śródmieścia - żaden. Dlaczego?

Bo Śródmieście, choć wcale nie jest małe (mieszka tu ponad 30 tys. mieszkańców, na Chełmie prawie 47 tys., a na Ujeścisku - Łostowicach 18 tys.), to zamieszkałe jest przez ludzi starszych, nieskorych do udziału w takich inicjatywach jak budżet obywatelski.

Poza tym Śródmieście skupia 11 historycznych dzielnic, m.in. Stare Miasto, Główne Miasto, Biskupią Górkę, Dolne Miasto, Grodzisko, których mieszkańcy są od siebie odseparowani. Na pięć zakwalifikowanych do głosowania projektów np. z Biskupiej Górki, żaden nie zostanie zrealizowany, ponieważ oddano na nie zbyt mało głosów. Ale co zrobić, skoro mieszkańcy jednego bloku na Przymorzu mają więcej głosów niż całej Biskupiej Górki.

Podobnie było w innych okręgach. Mimo starań i ciekawych pomysłów mieszkańców Młynisk, Strzyży, Siedlec, Jasienia czy Wzgórza Mickiewicza - także ich projekty przepadły. I podobnie będzie w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego, jeśli zostanie zachowany obecny podział na duże okręgi. Być może warto skorzystać z rozwiązania gdyńskiego, w którym prawie dwukrotnie mniejsze miasto podzielono aż na 22 dzielnice.

Przy zmniejszeniu wielkości okręgów trzeba zachować zagwarantowaną pulę środków, która powinna być proporcjonalna do liczby mieszkańców.

Krokiem, który pozwoliłby docenić więcej projektów, byłoby też ograniczenie maksymalnej wartości każdego z nich, z obecnych 500 tys. zł do 200 tys. zł. Takie rozwiązanie ma jednak ten minus, że projekty ograniczyłyby się do ustawienia nowych ławek, bo niewiele poważniejszych spraw można za tę kwotę sfinansować.

Moim zdaniem powinno się też wyłączyć z budżetu obywatelskiego inwestycje dotyczące remontów dróg, chodników i szkół - te zadania powinny być wykonywane automatycznie przez miasto, a nie dopiero dzięki interwencji mieszkańców. Dodatkowo projekty szkół mają tę wadę, że nie przyniosą korzyści wszystkim mieszkańcom, lecz jedynie uczniom.

Mimo tych wszystkich zastrzeżeń pierwszą edycję Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku oceniam pozytywnie. Jest to forma, która wśród mieszkańców promuje nie tylko obywatelskie postawy, ale i innowacyjność. Dzięki niemu powstało wiele wartościowych inicjatyw, które nawet jeśli nie teraz, to mogą zostać zrealizowane w przyszłości.

Trzeba jednak pamiętać, by nie zmarnować tego potencjału. Przy wprowadzeniu kilku zmian możemy sprawić, że w przyszłym budżecie finansowanie zyska nie 27, a znacznie więcej ciekawych projektów.

Na szczęście na zmiany jeszcze nie jest za późno, a muszą się one pojawić choćby po to, żeby się nie okazało, że budżet zamiast łączyć, będzie dzielić mieszkańców.

Na stronie internetowej miasta można wyrazić swoją opinie o Budżecie Obywatelskim i zasugerować swoje oczekiwania i zmiany.

Opinie (197) 5 zablokowanych

  • (3)

    Wszelkie remonty szkół powinny wylecieć z tych projektów. Co na mieszkaniec Gdańska z takiego projektu? Będzie mógł pójść do tej szkoły i skorzystać w wyremontowanej sali gimnastycznej albo skorzystać z nowej podłogi w klasie do biologii?

    • 20 4

    • (2)

      człowieku! a kto głosował jeśli nie mieszkańcy? ?? ufoludki ???

      uszanuj wolę większości - to jest demokracja

      • 7 5

      • gość ma rację (1)

        jeśli inwestycja w szkole dotyczyłaby sali gimnastycznej, basenu siłowni - udostępnianej później ludziom - ok
        Jeśli mieszkańcy mają zrzucać się na coś co jest ustawowym obowązkiem ministerstwa edukacji to coś jest nie tak
        bo może mamy się też zrzucać na szpitale, jednostki wojskowe i autostrady?

        • 8 1

        • nie do końca

          boisko w sp27 przeciez nie zniknie po godzinach lekcyjnych... okoliczna młodzież będzie zapewne z niego korzystać

          • 2 1

  • Co to są za bzdury !

    Wszelkie remonty szkół powinny wylecieć z tych projektów. Co na mieszkaniec Gdańska z takiego projektu? Będzie mógł pójść do tej szkoły i skorzystać w wyremontowanej sali gimnastycznej albo skorzystać z nowej podłogi w klasie do biologii?

    • 9 2

  • POkazówka (2)

    Paweł Adamowicz (Gdańsk)

    Na zagraniczne podróże służbowe w 2013 roku wydał: 42 044,13 zł
    bez komentarza

    • 5 6

    • A co miał piechotą chodzić w te podróże ?

      Weź się ogarnij.

      • 8 3

    • Widać najlepiej zarabiającego prezydenta na wielu posadach

      nie jest stać na podróże tylko POzostaje wyjazdy "na delegacji" za podatników pieniądze

      • 2 4

  • Zaspa Młyniec rulez i wymiata.

    Co chcieliśmy to mamy.

    • 5 2

  • wykorzystajmy

    szansę zaangażowania młodzieży. Pozwólmy głosować także tym młodszym

    • 2 3

  • Wątpliwości (1)

    A ja mam duże wątpliwości czy te 27 projektów będzie zrealizowane w tym roku. Myślę że zadaniem wszystkich teraz jest dopilnowanie tego, bo może się okazać że była to tylko kiełbasa wyborcza.

    • 3 1

    • obywatelski watch

      no wlasnie tu jest pies pogrzebany. trzeba przypilnowac terminu i jakosci realizacji tych projektow...;)

      • 3 1

  • (2)

    Na wstępie gratuluje mieszkańcom którzy jednak podjeli wyzwanie , bo spodziewałem się jeszcze mniejszego odzewu, Pani Autorka bardzo trafnie wylowłia to co ludzie myślą na temat i za to duży plus .
    No i moje Przymorze ...
    Na pierwszy plan wyłania się duża porażka z Zaspą...przyczyny ??
    zacznijmy od tego że BO jako tako nie wszedł do świadomości ludzi , takie inicjatywy są dalej utożsamiane z poprzednim systemem który sporo wypaczyl takie postawy społeczne , drugą kwestią jest głosowanie w znacznej części przez internet co dla naprawde wielu ludzi jest czymś co zniechęca , tutaj brakło zaangażowania mocnych punktów takich jak przedewszystkim GaleriaPrzymorze i wreszcie patologią niektórych działaczy którzy nie dość że wspierają podzial Przymorza na Małe i Duże to jeszcze chcieli by zagarnąć część do Oliwy , takie czasy już minely i Przmorze od lat funkcjonuje pod jedną prostą nazwą więc to niepotrzebne zamieszanie .Zgadzam się też że system jedno dzielnicowy będzie lepszy, widze żal mieszkańców mniejszych dzielnic i rozumiem ich rozgoryczenie ponieważ o ile Przymorze jest w stanie następnym razem pokonać Zaspę tak w mniejszych dzielnicach może dojść do wykluczenia społecznego nawet pomimo naj projektów mogą nie wygrywać przez lata a chyba nie na tym polega BO i ulepszanie wszystkich dzielnic które zgłosiły projekty a nie tylko kilku największych .
    Wreszcie kontrowersyjny Akiv Park , gratuluje sukcesu , bez was Przymorze by przepadło , przyznam iż ten projekt trafił do mojej świadomości ale tylko reklamowo , dalej uważam że nie jest to dobre miejsce mam nadzieje że kiedy projekt powstanie zostane przekonany , ale ulotki informacyjne były niewyraźne a to nie świadczy dobrze...
    Szkoły, chodniki itp. , skupie się na szkołach bo tu było najwięcej kontrowersji ..absolutnie jestem przeciw ..a nawet za , pewnie że nie BO jest od remontowania szkół ale apeluje o rozsądek te szkoły latami nie mogą się o nic doprosić walczą jak mogą ! czy to nie wstyd żeby dzieciaki bytowaly w takich warunkach ?, przyszłość narodu ??, idąc takim myśleniem to skoro nie powinno być wsparcia z BO ...bo to miasto ma płacić , to też nie wspierajmy np. WOŚP bo to państwo powinno dawać , no i jest to przykład że instytucje są nieudolne a jak nie obywatele to kto ??, przecież zegarki są drogie dlatego później szkoły wręcz muszą błagać o wsparcie, więc warto spojrzeć na kilka projektów szkół ..choć dalej uważam że szkoły nie powinny dostawać wsparcia z BO to są np. takie projekty jak z Przymorza sp.76 remont płotu , płot ten przedewszystkim rozciąga się przy Decathlonie , widać piękny kopleks sportowych boisk do wielu sportów każdy znajdzie coś dla siebie fani królowej sportu rownierz , ta szkoła nigdy praktycznie nie była malowana ! Więc jak nie BO to kto ??, płot oczywiście powinien być ozdobą przez którą można obserwować obiekt przy ładnie odnowionej szkole wychodząc z zakupów z Decathlona , Leclerca , można też zostawić bezpiecznie tam dziecko żeby się wyszalało i iść kilka metrów dalej na zakupy....więc warto rozpatrywać projekty szkoł ,każdy oddzielnie ....,10 LO temat rzeka , byl TVN, spec od zegarków rozdawał dumnie ulotki,..można by było nakręcić film w kategorii fantastka -kryminalna , więc nie BO dla np. szkol ale są wyjątki , choć ciekawe ile już kapitalistycznych łapek czeka żeby za kase z BO stworzyć prywatne biznesy , bo taka prawda społecznie robimy i dajemy ale kto jest na końcu ???? :)

    • 2 5

    • SP 86

      To niech do Decathlonu uderzy w sprawie plotu. W ramach sasiedzkiej pomocy moga sypnac kasa...;) lub Le Clerc

      • 1 1

    • Aktiv Park Przymorze

      Dziękuję za miłe słowa ... :-) mam nadzieję, że jak park powstanie to się obroni i przekona nieprzekonanych???
      Co do Galerii Przymorze to muszę zaznaczyć, że trzy dni siedziałem w galerii w godz. 17-19 z laptopem i rozmawiałem z mieszkańcami zachęcając do głosowania!!!
      Niestety nasza dzielnica nie jest zintegrowana obywatelsko, nie ma grupy aktywistów, którzy RAZEM pracowaliby na rzecz swojej "małej ojczyzny". Owszem, wspieraliśmy się w kilka projektów, ale to było wsparcie chwilowe/akcyjne... Ciężko jest więc dotrzeć do wszystkich czy nawet większej liczby mieszkańców - stąd ulotkowa informacja. Ale udało się i to dało mi "kopa" do działania.
      Oczywiście zapraszam wszystkich zainteresowanych naszą dzielnicą do współpracy; kontakt: aktivparkprzymorze@wp.pl.

      • 2 1

  • To jest demokracja (2)

    wygrywa ten projekt który dostanie najwięcej głosów.
    Widać, że komuś nie podoba się werdykt mieszkańców. Uważam, że decydować o budżecie miasta powinni fachowcy, ale jeśli zadecydowano, że o 9 mln zł decydują bezpośrednio mieszkańcy należy uznać głos ludu.

    • 6 5

    • Demokracja (1)

      Demokracja jest wtedy gdy każdy ma równe szanse. Przy głosowaniu nad BO takich równych szans dla każdego nie było, więc nie wyjeżdżaj proszę w kolejnym komentarzu z tym argumentem. Pozdrawiam.

      • 4 3

      • a to ciekawe...

        rozwiń, proszę...

        • 3 1

  • Ruszyła machina i zafundowali pierwszy budyń obywatelsko-wyborczy...

    • 2 2

  • Budzt okazal side klapa, go nice bylo zadnych informacji reklam w mediach.nice widiialem w gazetach nice slyszalem w radio ani w TV. Talkie rzeczy trzeba naglasniac. Go pozniej jest been wielka klapa.a wybory tuz tuz. I logo maja wybrac :-)

    • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane