• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cisowa, najpiękniejsza leśna dzielnica Trójmiasta

Jakub Knera
28 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat O Cyganie i Krzyżakach, czyli początki Suchanina
Jeszcze w latach 40. Cisowa była miejscem, które słynęło z procesji dożynkowych, na które zjeżdżała się cała Gdynia. Jeszcze w latach 40. Cisowa była miejscem, które słynęło z procesji dożynkowych, na które zjeżdżała się cała Gdynia.

Dla wielu to najpiękniejsza dzielnica Gdyni, a nawet Trójmiasta. Nierozerwalnie związana z lasem cały czas przebywa w naturalnej symbiozie z przestrzeniami zielonymi, będącymi oazą spokoju i odpoczynku od wielkomiejskiego centrum.



Cisowa zobacz na mapie Gdyni to wysunięta najdalej na północny zachód dzielnica Gdyni. Jej nazwa wzięła się od rzeczki Cisowa, która z kolei pochodzi od drzewa cis z formantem "-owa", co oznacza rzekę płynącą wśród cisów. Nim wieś uzyskała obecną nazwę, w zapisach pojawiały się jej różne odmiany - Czissow, Czysowa, Czissowa, Cieszowa czy Sziszewo (niemieckie wersje to CiessauZiessau); obecna funkcjonuje od 1624 roku.

W 1935 roku Cisową, równocześnie z Małym Kackiem i Orłowem przyłączono do Gdyni. Równolegle z szybko rozwijającą się urbanizacją Gdyni, na jej obrzeżach zaczęły powstawać dzielnice biedoty, w których żyli bezrobotni. Pod koniec lat 30. "Ilustrowany Kurier Codzienny" donosił, że na peryferiach miasta można było spotkać nieogolonych i chodzących w starych ubraniach"leśnych ludzi". Podobno żyli utrzymując się z darów przyrody i okolicznych mieszkańców. Nie przebywali jednak w osamotnieniu, ale łącząc się w coraz większe grupy zaczęli zakładać siedliska, ironicznie nazwane jak metropolie świata: Budapeszt, Pekin, Meksyk.

Cisowa przez wielu była i są uważane za najpiękniejszą dzielnicę Gdyni, a nawet i Trójmiasta. Nie ma się co dziwić - jak mało która część Trójmiasta są zespolone z przyrodą.

O symbiozie z lasem mogą świadczyć nazwy niektórych ulic związane nazewnictwem z Finlandią (Gdynia jest miastem bliźniaczym z Kotką, największy fińskim portem eksportowym) - Botnicka, Fińska. Osiedle, które coraz bardziej wchodzi w las, od samego początku starało się silnie z nim wiązać i zachowywać to co można było uratować. Podobno większość placów zabaw była w tym celu budowana nie z obstalowanych desek, ale z półokrąglaków brzozowych.

W 1950 roku przy stacji Cisowa SKM zbudowano pętlę trolejbusową, z której uruchomiono połączenie na Plac Kaszubski. Cztery lata później z centrum Gdyni zaczął dojeżdżać autobus, który kończył swoją trasę w Demptowie.

Nieopodal tej dzielnicy, na uboczu drogi prowadzącej w kierunku centrum Gdyni znajdują się Pustki Cisowskie. Wcześniej nosiły nazwę Chylońskie Pustki, a w ich skład wchodziły wszystkie osady w powiecie wejherowskim, niedaleko Chyloni. Z czasem zaczęto je utożsamiać z Pustkami Cisowskimi, a z osad jako największe przetrwało Demptowo. Sama nazwa "pustczi" w języku kaszubskim oznacza "domy za wsią".

Wycieczka w tę okolicę to najlepsza możliwość wypoczynku w zielonych przestrzeniach. Znajdującymi się tutaj leśnymi uliczkami - Rydzową i Borowikową - można dojść do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a później wąskimi ścieżkami dostać się do rezerwatu przyrody "Cisowa".

Przy pisaniu tekstu korzystałem z "Roczników Gdyńskich" i "Bedekera Gdyńskiego".

Opinie (135) 2 zablokowane

  • CISOWA NARKOTYKOWA STOLICA GDYNI !

    • 3 3

  • Cisowa

    na ulicy stoi krowa wysiadamy to cisowa !

    • 1 3

  • a teraz mozna spotkac ogolonych w dresach chodzacych lesnych ludzi:)

    • 3 0

  • z ta cisowa to bym nie przesadzal (1)

    zapraszam na chwarzno - tu dopiero jest piekne otoczenie lasow i parku krajobrazowego

    • 1 2

    • znam chwarzno, pustnia pól, to już wiczloni jest lepsze a cisowa ma piękne wzgórze morenowe których nigdzie indziej nie ma, jak mini bieszczady ;]

      • 0 0

  • GDYNIA JEST PIĘKNA .

    CIESZĘ SIĘ ŻE TUTAJ MIESZKAM.

    • 2 1

  • Cisowa (2)

    Cos z pisaniem na temat, autor miewa klopoty. Cisowa SKM w roku 1950? Jakos trudno skojarzyc nawet SKM z tymze rokiem. Mam nadzieje ze warsztat autora poprawi sie z czasem.

    • 2 0

    • A propos petli (1)

      hehehe masz racje, autor wczesniej opisal w tym miejscu petle wybudowana w 1950 roku, ale nie podal o ktora dokladnie petle chodzi, wobec czego podpowiedzialem mu, ze zapewne ma na mysli petle przy DZISIEJSZEJ stacji SKM Gdynia Cisowa. Jak wiadomo, petla z 1950 do bodajze polowy lat 90 miescila sie blizej dzisiejszej Biedronki, gdyz stacji po prostu nie bylo, dopiero gdy wybudowano stacje, to petle przeniesiono kilkaset metrow dalej. Autor zerżnął wiec z komentarzy, ze chodzi o petle przy stacji, ale zapomnial napisac (brak wiedzy merytorycznej), ze stacja zostala wybudowana wiele lat pozniej. Skoro tak zżyna to zaraz sie poprawi i napisze, ze w 1950 roku owszem, wybudowano petle na Cisowej, ale miescila sie przy Biedronce. Tak wiec od razu podpowiadam - Panie Jakubie, sklep nazywal sie wtedy Społem.

      • 2 0

      • Kajetanie, genialny komentarz. :) Zwłaszcza wzmianka o Społem, hehe.

        Niestety, tak to jest, gdy za pisanie artykułu bierze się dziennikarz, który nie ma o danym temacie bladego pojęcia. Nie da się zrobić dobrego tekstu tylko metodą copy+paste - tj. korzystając wyłącznie z innych źródeł, a samemu nie posiadając żadnej wiedzy w temacie.

        • 0 0

  • Pierwsza pętla na Cisowej była w miejscu skrzyżowania przy dzisiejszej biedonce na ul. Chylońskiej. W latach pięćdziesiątych nie było jeszcze peronu SKM Cisowa. Z tego, co pamiętam to p. Szczurek był na otwarciu. Moi pradziadkowie są też z Cisowej... Czy to znaczy, że jestem potomkiem "leśnych ludzi"?

    • 0 0

  • Tak to jest, gdy się pisze artykuł, na temat, o którym się nie ma pojęcia...

    Żenująco słaby, pełen błędów i nieścisłości tekst. Widać, że autor nigdy w Cisowej nie był, przeczytał parę opracowań, wybrał wyrywkowo parę faktów, kilka z nich przekręcił i nieudolnie połączył w kiepską całość.

    Akapit o dzielnicy uważanej powszechnie za najpiękniejszą w Gdyni oryginalnie (Rocznik Gdyński nr 9) dotyczył Pustek Cisowskich, które są osobną dzielnicą. Autorowi - jak widać - było wszystko jedno, bo wstawił tam sobie Cisową - i tylko wyraz "są" zapomniał zamienić na "jest"...

    Idąc dalej: w 1950 r. nie istniał przystanek Cisowa SKM, a i pętla trolejbusowa znajdowała się w innym niż obecnie miejscu. Wybudowano ją na przeciwko dzisiejszej "Biedronki". Autobus 114 owszem początkowo kursował na trasie Demptowo-Śródmieście - tylko co to ma wspólnego z Cisową?

    Jeśli chodzi o historię nazwy Pustki Cisowskie (dawniej: Chylońskie Pustki), to i tutaj autor nie doczytał ze zrozumieniem. W skład Chylońskich Pustek nie wchodził cały powiat wejherowski (jak wynika z powyższego tekstu), a kilka małych osad, położonych w sąsiedztwie Chyloni (również tym nieco dalszym). Osady te to m.in. Demptowo, Leszczyno (dzisiejsze Leszczynki), Marszewo, Niemotowo (obecnie część Wiczlina) - istniejące do dziś. Nie jest więc prawdą, że przetrwało tylko Demptowo - jak twierdzi autor. Po prostu obecnie większość tych osad to odrębne osiedla.

    • 4 0

  • Ratuj Cisowe od Marketow !!!

    Opamietajcie sie wszyscy,komu bliska jest Cisowa a blizej ulica Morska na odcinku od wjazdu na obwodnice do Redy.Znowu czytam,ze ma powstac nowy market "Auchan" u zbiegu ulic Chylonska - Morska na Cisowie.Wszyscy wydali pozytywne pozwolenia poczawszy od pracownikow Pomorskiego Urzedu Wojewodzkiego w Gdansku,Urzad Miasta Gdyni i wojewoda,Michał Guć - wiceprezydent Gdyni,no i na koncu Jadwiga Stefaniszyn - przewodniczaca Rady Dzielnicy Cisowa.Tłumaczenie sie ze lokalna spolecznosc nie protestuje przeciwko takiej inwestycji jest absurdem.To ze teren latami lezal odlogiem ,straszliwie zaniedbany dziekowac mozna tylko Urzedowi Miasta Gdynia za brak ambicji w podjeciu wlasciwego zagospodarowania terenu.Do rzeczy :
    Na rym odcinku od wjazdu na obwodnice do Redy juz tyle powstalo marketow,CPN-ow,firm,ze bardzo ciasno ta ulica Morska przejechac w godzinach porannych,popoludniowych do pracy badz odwrotnie.Wiekszosc zmotoryzowanych pamieta jak w sezonie letnim ciezko sie przebic ta droga tylko na jedynce czy dwojce do Redy czy na połwysep helski.Niektorzy probuja ulica Hutnicza sie przecisnac w obawie ze bedzie szybciej - to samo,same korki,badz przez Pustki Cisowskie na Koleczkowo.
    Na Boga,zdajcie sobie pytanie jak kierowcy musza sie pieklic w sezonie by przebrnac przez ten odcinek drogi.Marketow CPN-ow Osiedli w Redzie pelno.
    Ze tez Ci wszyscy nie pomyślą by ta ulice Morska pietrowa zbudowac na taki ruch samochodow.Niech zrobia najpierw dobry projekt ulicy Morskiej na tym odcinku,a potem niech wydaja pozwolenia na budowe nowych marketow.
    Czesto przemierzam ten odcinek drogi,i kazdy wie by nie zaklac latem w sezonie na tym odcinku drogi.Panowie prezydenci i wojewodowie a takze Radni Dzielnicy Cisowa z Urzedem Miasta Gdynia,wezcie sie opamietajcie z tymi maketami.Wydac decyzje to jedno,ale przemieszczac ten odcinek w sezonie letnim to drugie.Kazdy z kierowcow z pewnoscia zasmakowal tej jazdy samochodem kiedy slonce latem daje na samochody ze ukrop i szybciej jak jedynka czy dwojka nie pojedziesz.Dołożcie jeszcze pare marketow,miejsce sie znajdzie jeszcze,a Morska bedzie na dobre zablokowana !!!!!
    Kazdemu jakas wzgledna kasa za podjecie takiej decyzji sie nalezy a kierowcom .......

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane