• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańscy onkolodzy podzieleni. Ucierpią na tym pacjenci?

Elżbieta Michalak
17 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Po włączeniu WCO w struktury szpitali marszałkowskich placówka stanie się konkurencją dla UCK, z którą będzie walczyła o kontrakt w zakresie onkologii. Po włączeniu WCO w struktury szpitali marszałkowskich placówka stanie się konkurencją dla UCK, z którą będzie walczyła o kontrakt w zakresie onkologii.

Plany Samorządu Województwa Pomorskiego, dotyczące włączenia Wojewódzkiego Centrum Onkologii w struktury gdańskich szpitali marszałkowskich, mogą zachwiać dotychczasową współpracą ośrodka z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. - Jeśli WCO będzie częścią spółki Copernicus, stanie się naszą konkurencją i będziemy musieli zakończyć współpracę - mówi prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.



WCO bez możliwości korzystania z klinik UCK

Czy pacjenci onkologiczni są w Polsce dobrze leczeni?

Przeciwko włączeniu Wojewódzkiego Centrum Onkologii w strukturę gdańskich szpitali marszałkowskich są nie tylko pacjenci, ale też sami lekarze. Ich zdaniem, jeśli plan urzędników dojdzie do skutku, bezpieczeństwo chorych na nowotwory pacjentów będzie mogło być zagrożone.

- Leczenie onkologiczne to cały proces, który trwa od kilku miesięcy nawet do wielu lat. Pacjent potrzebuje wówczas opieki i fachowej porady specjalistów - mówi Ewa Książek-Bator, dyrektor UCK w Gdańsku. - WCO w przeciwieństwie do UCK nie jest samodzielne, nie posiada wielu specjalności onkologicznych. Jeśli zostanie włączone w struktury szpitali marszałkowskich, będzie musiało działać na zasadach określonych przez spółkę, w oderwaniu od nas.
W uzasadnieniu decyzji Sejmiku Województwa Pomorskiego czytamy, że: "(...) włączenie WCO do spółki Copernicus spowoduje ukierunkowanie przepływu pacjentów do podmiotów będących własnością województwa pomorskiego", a "(...) dotychczasowe zorientowanie WCO w kierunku klinik akademickich nie ma istotnego znaczenia". Spotyka się to z ostrą krytyką w środowiskach lekarskich i akademickich.

- Urząd Marszałkowski próbuje wyprowadzić chorych z UCK. Cała ta zmiana polegać ma na tym, by chorzy na nowotwory, trafiający do WCO, nie byli leczeni w UCK, a byli kierowani do gdańskich szpitali marszałkowskich, w których onkologii praktycznie nie ma - mówi prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK. - Taka sytuacja zagraża przede wszystkim pacjentom, ale stanowi również naruszenie wieloletniej dobrej współpracy pomiędzy WCO i UCK. Dlatego UCK będzie zmuszone stworzyć własną dużą poradnię onkologiczną. To nie będzie trudne, ponieważ mamy pełną infrastrukturę do leczenia onkologicznego, m.in. chemioterapię, radioterapię, chirurgię czy hematologię oraz kilkudziesięciu specjalistów w różnych dziedzinach związanych z onkologią. Dotychczas wielu z nich pracowało na zasadzie dodatkowego zatrudnienia w WCO, teraz będą robili to samo w swojej macierzystej jednostce.
- Jestem zawiedziony rozwiązaniem zastosowanym przez zarząd województwa - przyznaje prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Zostaliśmy postawieni w sytuacji bez wyjścia, nikt z nami nie konsultował tego rozwiązania wcześniej, pokazano nam tylko uzasadnienie do tego ruchu. Było to przykre do czytania.
Zdaniem urzędników, głównym celem połączenia WCO z Copernicusem ma być poprawa dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, przede wszystkim w leczeniu onkologicznym. Zdaniem urzędników, głównym celem połączenia WCO z Copernicusem ma być poprawa dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, przede wszystkim w leczeniu onkologicznym.
Onkolodzy UCK bez pozwolenia na pracę w WCO

Do tej pory w zakresie onkologii współpracowały ze sobą trzy trójmiejskie podmioty: UCK, WCO oraz GCO (Gdyńskie Centrum Onkologii). Współpraca jednostek gdańskich polegała na tym, że pacjent z WCO trafiał na konsylium do UCK (gdzie lekarze pracowali nad rozpoznaniem choroby i ustaleniem sposobu leczenia) i jeśli miał wskazanie do leczenia chirurgicznego, był tu leczony, ewentualnie trafiał dalej na chemioterapię i radioterapię (albo do UCK albo z powrotem do WCO).

Jeśli Samorządowi Województwa Pomorskiego uda się zrealizować plan włączenia WCO do spółki Copernicus (tworzonej przez szpital na Zaspie i szpital im. Mikołaja Kopernika) z pracy w tej placówce będzie musiało zrezygnować wielu dobrych specjalistów.

Jednocześnie WCO nie będzie mogło korzystać z klinik funkcjonujących przy UCK (radioterapia, chemioterapia, chirurgia onkologiczna, hematologia, onkologia dziecięca).

- Obowiązkiem każdego naszego pracownika było podpisanie aneksów o zakazie konkurencji. Dopóki WCO było poradnią, ten zakaz nie obowiązywał - tłumaczy prof. Moryś. - W momencie, gdy staje się to strukturą spółki szpitala, który konkuruje z nami o kontrakt, zakaz konkurencji staje się aktywny.
Pierwsze kroki w tej sprawie już zostały poczynione

- Tak się składa, że dziś upływa termin zatrudnienia w WCO lekarzy naszego szpitala, którzy tam dotychczas pracowali. Zostali oni poproszeni przez panią dyrektor UCK o nieprzedłużanie tych umów - mówi prof. Jassem. - Oznacza to, że w poniedziałek wszyscy zakończą współpracę z WCO, a UCK, zanim utworzy poradnię onkologiczną, będzie musiało zorganizować coś w zastępstwie. Jedno jest pewne, pacjenci naszego szpitala będą przyjmowani tak, jak do tej pory. Mogą czuć się bezpiecznie. Zrobimy także wszystko, aby pomóc chorym, którzy nie będą mogli być przyjęci w WCO.
Samorząd: "Wszystko ma chodzić tak, jak chodziło dotąd"

Choć sprawa włączenia WCO do spółki Copernicus nie jest jeszcze przesądzona, samorząd przygotował się na ewentualne konsekwencje tej zmiany. Tak przynajmniej twierdzi.

- To tylko połączenie formalno-prawne. Wszystko ma chodzić tak, jak chodziło do tej pory - mówi Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. - Jeśli dyrektor UCK i rektor wycofa swoich lekarzy, a na razie tak się nie dzieje, nie dostaliśmy żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie, mamy już w ich miejsce nowych onkologów. Nie wiem tylko po co ta wojna.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (55) 5 zablokowanych

  • Śmiech na sali. (3)

    Jak wygląda współpraca WCO z UCk? :))) A pacjenci z powikłaniami leczenia onkologicznego kierowani zawsze z WCO na SOR na Zaspie (adnotacje na skierowaniu "SOR Zaspa" ) - taka to współpraca.

    • 22 26

    • Taaaa

      Nie jest to prawda

      • 6 6

    • bzdura

      Leczę się od 9 meisięcy i zawsze z WCO do UCK ma skierowania.

      • 10 2

    • Oczywiście

      bałagan po staremu jak zawsze w tym kraju !!!!!

      • 3 1

  • Poprawić warunki pacjentom onkologicznym w UCK. (1)

    Czy ktoś z urzędu widział warunki w jakich leczeni są pacjenci onkologiczni w UCK? Tragedia, jedna łazienka na cały oddział, przestarzały sprzęt, brak telewizorów czy chociażby wspólnego kącika gdzie chorzy mogliby oderwać myśli od szarej rzeczywistości. Ludzie, pomyślcie o tym, aby uprzyjemnić ten smutny czas, a dla niektórych ostatnie dni życia...

    • 32 3

    • Rozwiń skrót UCK, a potem przemyśl swoją wypowiedź..

      Jeśli nie zadziałało, Przeczytaj artykuł (jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś) i wtedy pomyśl jeszcze raz..

      Jeśli już zrozumiałeś, napisz do Rektora uczelni. :)

      • 1 0

  • Cel wprowadzenia WCO do spółki. (2)

    Proszę się zastanowić jaki cel ma wprowadzenie WCO do spółki?
    Jest to naganna próba urzędniczych przekształceń własnościowych. Dlaczego w tej chwili jest taki pośpiech? Za parę miesięcy decyzja już nie będzie możliwa. Do obecnej chwili WCO działa w sposób efektywny i prawidłowy i jeżeli chodzi o interes pacjenta. Po ewentualnym włączeniu w strukturę Copernicusa ucierpi cala rzesza obecnych i potencjalnych pacjentów onkologicznych. Dlaczego w całych działaniach jest pomijane opinia środowiska medycznego. Czy urzędnik z UM ma jakiekolwiek pojęcie o efektywnym leczeniu? Niech urzędnicy z UM przedstawia na forum publicznym argumenty za tymi działaniami. O efektywności działań UM odsyłam do wcześniej podjętych działań odnośnie przyłączenia Szpitala na Zaspie. Na działaniach Pana Kostrzewa oraz urzędników z UM ucierpiał pacjent, średni personel medyczny.

    • 58 2

    • Szkoda że teoretycznie niezależny portal Trójmiasto schował już głęboko powyższy artykuł. Rano jeszcze był na pierwszej sz palcie. Czyżby rano nastąpiła interwencja włodarzy? .Proszę na forum o odpowiedź

      • 14 0

    • siedzą cicho myszy pod miotłą. Czekamy na przedstawienie argumentów tu na forum. Trochę odwagi cywilnej

      • 1 0

  • To kolejne nieetyczne zachowanie lekarzy. (5)

    Pomijam rozważania konkurencyjności, kto z kim na jakich zasadach pracuje, ale jak można z dnia na dzień odejść z pracy? To jest jakiś terroryzm. Albo mówi się o tym dużo wcześniej (a jak w tv wypowiadał się dyrektor był zaskoczony taka reakcja lekarzy), albo ktoś znowu nie przygotował odpowiednich kontraktów, bo powinien być jakiś okres wypowiedzenia. Oczywiście wszystko dla pacjenta, który zostanie bez opieki. Zapewne jak się posmaruje, to nagle znajdzie się rozwiązanie i lekarze będą pracować.

    • 3 49

    • Ok, ale kto do tego doprowadził? Czy ktoś w końcu będzie rozliczal za działania szanownych urzednikow? Minie kadencja, nie zapomnimy!

      • 21 0

    • Umowa podpisana na czas określony kończy się. Nikogo nie można zmusić aby pracował w miejscu gdzie nie będzie mógł profesjonalnie pomóc pacjentowi. A brak konsultacji ze środowiskiem medycznym w tak ważnej sprawie jest karygodne!!!!!

      • 23 0

    • Nie wiesz, o czym piszesz

      Jak dojdzie do połączenia WCO z tym (pożal się boże) copernicusem, to dopiero będzie cyrk. Pacjenci będą rzucani, gdzie się da, po całym województwie. Podziwiam tych lekarzy, chociaż sama zostanę bez onkologa.

      • 16 0

    • Ale lekarze nie odchodza z pracy z dnia na dzien jak to napisales .. konczy sie kontrakt czyli "umowa o prace" i nie moga podpisac kolejnej bo jest ustawa o zakazie konkurencji ... niestety tym razem nie ma tu winy lekarzy. Bo nikt przeciez nie pojdzie do pracy bez umowy. Straszne jest to ze urzednicy podejmuja takie nieprzemyslane decyzje i jak zwykle nikt nie poniesie za to konsekwencji..

      • 14 0

    • ?!

      Proszę jeszcze raz przeczytać artykuł, może dodatkowo sprawdzić w google, co to oznacza umowa o zakazie konkurencji. Większość firm takie umowy daje do podpisu swoim pracownikom, UCK również. Każdy lekarz w UCK musi podpisać tzw.lojalkę - jeśli dodatkowo pracuje w WCO, a umowa z WCO się kończy, to lekarz ma ZAKAZ podpisywania nowej umowy z WCO.
      Nie jest to nieetyczne zachowanie lekarzy, tylko urzędników (!!!). To lekarze z dnia na dzień dowiadują się, że nie mogą pracować w WCO - gdyby mogli, pracowaliby dalej.
      Niech osoba, która napisała powyższy komentarz uruchomi mózgownice, zanim o smarowaniu zacznie pisać.

      • 3 0

  • Protest (2)

    Pacjenci i pracownicy WCO protestują przeciwko połączeniu spółek.

    • 39 0

    • Protest Wam nic nie da, przygotujcie się merytorycznie do walki z waszym i zarządem Copernicusa. Radzę zatrudnić bądź wspomóc się prawnikami, inaczej zostaniecie zalatwieni jak personel z Zaspy.

      • 20 1

    • długi Copernicusa

      Gigantycznie zadłużony Copernicus będzie miał środki na spłatę Szwedki. Kosztem pacjentów onkologicznych.

      • 17 0

  • Pogrobowcy (1)

    Biurwy na odejście próbują ostatniej deski ratunku i przygotowują sobie ciepłe posadki w nowych spółkach. Mam nadzieję, że po wyborach wywieziemy was na taczkach na Szadółki. Urzędasy mają w d*pie chorych pacjentów i personel, dla nich liczy się tylko kasa, a ludzie niech zdychają. Proponuję w obronie WCO o blokadę urzędu przez zainteresowanych.

    • 40 0

    • Rzeczywista

      smutna prawda w tym kraju dobro pacjenta jest na szarym końcu !!!!!!!

      • 10 0

  • Przypominają mi się wynurzenia pewnej PO-wskiej posłanki: "Biznes na służbie zdrowia będzie robiony"... (2)

    Cóż to za partia rządzi Polską, Pomorzem i Gdańskiem? Nieba nam niedługo dobrodzieje przychylą... A pacjenci? Przecież to wszystko dla ich dobra...

    • 27 1

    • Co najbardziej bolesne: ta zdzira nie poniosła dotąd ż a d n e j odpowiedzialności!!! (1)

      No cóż? To standard w działaniach tej posthołoty...

      • 13 0

      • Sedzia, ktory wydal ten kuriozalny wyrok tez nie.

        • 10 0

  • Jaka władza, taki stan służby zdrowia...

    • 23 2

  • W WCO starają się o pacjenta. (1)

    Wszyscy!!!
    Panie w rejestracji, Panie robiące mammografię i te wszystkie rezonanse, Lekarze...
    Spokój, cierpliwość, słuchanie pacjenta, a przecież to trudny kawałek medycyny.
    Pozdrowienia dla Wszystkich :-)
    W poniedziałek rano jestem na badaniu...

    • 33 0

    • Wco

      Tam rzeczywiście jest tak, że wszyscy od drzwi wejściowych do zakonczenia wizyty sa ludzcy i jw. pozdrawiam

      • 17 1

  • Do roboty! (2)

    W pomorskim ludzie umierają na raka setkami! Brak dostępu do choćby informacji o zagranicznych lekach czy ośrodkach za granicą!!!! W Gd. nie umiera się ze starości i rzadko na serce!!! Nie istnieje profilaktyka! Wszyscy w bólu i cierpieniu umrzemy na raka!!! Kto nas truje i czym???
    Mam w d**** ich współpracę!

    • 13 4

    • A interesik na Srebrzysku kwitnie.

      Żaden obóz koncentracyjny nie powstydziłby się "przerobu" "onkologów"!!!

      • 3 2

    • kto cię uratuje

      Na pewno nie uratuje cie copernicus z tymi swoimi pożal się boże specjalistami.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane