• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Geokrety krążą po Trójmieście

Magdalena Raszewska
21 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 22:46 (21 kwietnia 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Współczesne nawigacje rowerowe
Tyle skarbów czeka na odkrycie w Trójmieście i okolicach. Tyle skarbów czeka na odkrycie w Trójmieście i okolicach.

W Trójmieście jest w tej chwili sześć nowych skrzynek, z ukrytym "skarbem". Wszystko w ramach zabawy, która z USA rozprzestrzeniła się na cały świat. W "geocaching" bawią się użytkownicy systemu GPS.



Przykładowa, starannie opisana dla uniknięcia pomyłki, skrzynka geocache. Przykładowa, starannie opisana dla uniknięcia pomyłki, skrzynka geocache.
Geocaching [od cache - ang. kryjówka, chować] to zabawa wymyślona przez użytkowników GPS-ów. Chodzi w niej o to, aby w mieście ukryć "skarb", czyli specjalnie przygotowaną paczkę. Schować starannie, ale jednocześnie podać jak najdokładniejsze współrzędne geograficzne kryjówki. Wszystko po to, by inni użytkownicy systemu GPS mogli ją znaleźć. Kto dotrze do skrytki zabiera ukryty w niej prezent, zostawia nowy oraz wpisuje swoje nazwisko i datę do "książki gości".

Trudno powiedzieć ile osób bawi się w geocaching w Trójmieście. Szacuje się, że w Polsce jest blisko 1000 zarejestrowanych poszukiwaczy, którzy szukają prawie 3 tys. skarbów.

Jeden ze najnowszych skarbów w Trójmieście ukryto 15 kwietnia. Odkryto go bardzo szybko, bo już na drugi dzień. Gdzie? Na terenie gdańskiego Szańca Jezuickiego, założonego przez Prusaków w miejscu górującym nad Starymi Szkotami, przy ul. Kolonia Anielinki.

Geocaching to:

- Liczymy na pomysłowość Koleżanek i Kolegów - zachęcają do szukania członkowie Voit Team, czyli Ola, JulkaWojtek, którzy ukryli skrzynkę.

Skarbem może być cokolwiek, byle było ukryte w wodoszczelnym pojemniku. Jego zawartość zależy od kreatywności i zasobności uczestnika zabawy. Może to być płyta CD, maskotka, czy butelka wódki. Informacje o miejscu schowania paczki umieszcza się na stronie poświęconej geocatchingowi.

- Wtedy następuje burza mózgów: sprawdza się lokalizację schowanego przedmiotu, odczytuje współrzędne, sprawdza je na mapie, zakłada plecaki, ubiera kalosze, bierze latarki w dłoń i pędzi na poszukiwanie skrzynki - czytamy na forum.

Czasem podaje się także dodatkowe informacje ułatwiające, bądź utrudniające znalezienie przesyłki, dotyczące obszaru oraz rzeczy wartych obejrzenia w okolicy. W każdej skrzynce znajduje się dziennik do pamiątkowych wpisów oraz ołówek zostawiony przez poprzednika. Określa się także poziom trudności zadań i terenu w skali od 1 do 5 oraz w przybliżeniu czas, potrzebny na przemieszczenie się od punktu startowego do miejsca ukrycia "skarbu".

Oprócz skrzynek tradycyjnych, znajdziemy tez skrzynki drive-in, czyli ukryte w pobliżu parkingu, micro - w których znajdziemy tylko mały dziennik do wpisów, lub mobilne - znalazca przenosi je w inne miejsce i publikuje nowe współrzędne. Z kolei, aby odnaleźć skrzynkę matematyczną, należy wykonać obliczenia, by otrzymać współrzędne. Są też skrzynki typu webcam, ukryte zwykle w miejscach, gdzie prowadzony jest monitoring. Zdarzają sie nawet nocne skrzynki, które mogą być odnalezione tylko nocą.

Wariantów jest wiele, tak samo jak miłośników geocachingu, którzy chcą nas ubiec.

Opinie (53) ponad 20 zablokowanych

  • jaki sprzet potrzebny bo przecierz nie ten samochodowy?

    jakie gps najlepsze do turystyki pieszej?

    • 0 0

  • Nie potrzebny jest GPS!!!

    Szukam skrzynek od paru miesięcy - bez GPSa. Wystarczy dobra mapa i orientacja w terenie :) Polecam - świetna zabawa!!!

    • 0 0

  • Geo kret

    Jak byłem na grzybach w zeszłym roku to zrobiłem kreta pod drzewkiem i go zakopałem. To jest właśnie geokret, jakiego nikt jeszcze nie odnalazł. Mogę podać namiary, gdzie go szukać.

    • 0 0

  • zabawa dla calej rodziny

    i wcale nie wymaga sprzetu, choc sprzet bywa pomocny, ale najbardziej przy chowaniu. zaczynalam z mapa w reku, bez pomiarow z satelity. Grazyna dalej nie ma sprzetu, a sobie radzi. gps pomaga, czesto prowadzi prosto do schowka, ale tym wieksza satyfakcja, gdy do skarbu sie dociera bez jakiejkolwiek pomocy (zdajac sie tylko na wlasna intuicje i doswiadczenie).

    najwazniejsze opencachingu to to, ze szukanie skrzynek to zabawa dla calej rodziny, zwlaszcza dla najmlodszych. zamiast spedzac niedzielne popoludnie w sklepach, mozna urzadzic sobie rodzinne poszukiwanie skarbow. chowajacy zazwyczaj pamietaja o tym, ze potencjalnymi poszukiwaczami sa takze najmlodsi i to wlasnie z mysla o nich zawartosc skrzynek to... no wlasnie, znajdzcie, to sie przekonacie :D

    dla mnie chowanie / szukanie skrzynek to takze sposob na pokonywanie 10-15 kilometrow na piechote, ze o spedzeniu czasu ze znajomymi nie wspomne (systematycznie od lipca razem ze mna tupta kilka osob). jest to swietny sposob na oderwanie sie od codziennosci, pracy, na nabranie dystansu do otaczajacego swiata.

    przed sezonem letnim zamierzam schowac jeszcze kilkanascie, moze kilkadziesiat skrzyneczek, aby odwiedzajacy Trojmiasto turysci mogli urozmaicic sobie pobyt. sama natomiast planuje wyprawy w rejony, w ktorych chowanie i szukanie skarbow istnieje dluzej, niz na Pomorzu.

    Pozdrawiam i do zobaczenia na szlakach :)

    • 1 0

  • pamiętacie zabawę w sekrety

    najlepiej denko od butelki, kolorowej, kolorowy papierek, najlepiej od donalduwy, lub historyjka z donalduwy, kwiatki, zasypany ziemią i znany najlepszej kumpeli.
    Te geokrety to nic nowego. Oni w USA od nas się nauczyli. Stachu tam jest od 25 lat i im powiedział...

    • 1 0

  • (1)

    fajna zabawa szkoda tylko ze nie mam gpesa

    • 0 0

    • GPS nie potrzebny

      Bez GPS wczoraj znalazlem 15 skrzynek! :)
      Jezeli ktos ma - ok. Ale jezeli nie ma nic nie stoi na przeszkodzie, zeby sie bawic. Jest dokladnie tak jak pisala Grazyna i irudzin76 - wieksza satysfakcja bez GPS.

      • 0 0

  • ani nowość ani wymagania

    Hmm.. Jakieś ładne "parę" lat temu ta impreza na orientację nazywała się "Polowanie na lisa". Tylko zamiast GPS była mapa i ręczne wyznaczanie współrzędnych. Ciekawe czy da się coś znaleźć jeszcze coś z samą mapą, czy datum WGS już zawiedzie

    • 0 0

  • POSZUKIWANY

    Poszukuję osoby z wykrywaczem metali - sprawa pilna!!!!!

    • 0 0

  • www.geocaching.org.pl

    Dnia 8 października 2009 roku swoją premierę miał serwis Geocaching Polska (www.geocaching.org.pl), którego głównym celem jest ułatwienie korzystania z międzynarodowego serwisu Geocaching.com.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane