• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Karlskrona - czyli Szwecja w pigułce

Michał Sielski
2 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wilno do tańca i do różańca. Pomysł na weekend
W centrum Karlskrony w dzień powszedni nie spotkamy tłumów przechodniów. Podobnie jest w większości szwedzkich miast. W centrum Karlskrony w dzień powszedni nie spotkamy tłumów przechodniów. Podobnie jest w większości szwedzkich miast.

Nostalgiczny widok szkierowych wysepek, malownicze domki, wciągająca i zagadkowa zabawa w Boda Borg, a także niezapomniane atrakcje podczas morskiej podróży - wypad do Karlskrony to dobry pomysł na jeden z weekendów. Wznawiamy nasz cykl o europejskich miastach, do których można łatwo i szybko dostać się z Trójmiasta.



Opis atrakcji Karlskrony to kolejny odcinek naszego cyklu Europa na weekend, w którym prezentujemy miasta, do których można dolecieć, dojechać lub dopłynąć bezpośrednio z Trójmiasta. Nie mamy zamiaru pisać szczegółowego przewodnika, chcemy zwrócić uwagę na miejsca, od których Trójmiasto dzieli maksymalnie kilkanaście godzin podróży. W następnych odcinkach m.in. Ryga oraz Goeteborg.


Figura Rosenboma jest w Karlskronie równie rozpoznawalnym symbolem, jak łoś na terenie całej Szwecji. Figura Rosenboma jest w Karlskronie równie rozpoznawalnym symbolem, jak łoś na terenie całej Szwecji.
Galiony z Muzeum Morskiego zdobiły szwedzkie okręty wojenne. Galiony z Muzeum Morskiego zdobiły szwedzkie okręty wojenne.
W Björkholmen można podziwiać całoroczne drewniane domki wpisane na listę UNESCO. Wiele z nich ma lusterka przy szybach, by panie domu widziały, kiedy ich mężowie wracają z pracy. W Björkholmen można podziwiać całoroczne drewniane domki wpisane na listę UNESCO. Wiele z nich ma lusterka przy szybach, by panie domu widziały, kiedy ich mężowie wracają z pracy.
W Boda Borg trzeba intensywnie myśleć i działać. Bez dobrego pomysłu i szybkiej realizacji można przegapić szansę. W Boda Borg trzeba intensywnie myśleć i działać. Bez dobrego pomysłu i szybkiej realizacji można przegapić szansę.
W labiryntach czasem liczy się przede wszystkim szybkość. W labiryntach czasem liczy się przede wszystkim szybkość.
Do Karlskrony najłatwiej dostać się promem Stena Line z Gdyni. Można tam dopłynąć rejsem Szwecja w jeden dzień, już za 199 zł od osoby. Na szczęście skończyły się już czasy, gdy pasażerowie z najtańszymi biletami nocowali na fotelach - teraz każdy ma swoją kabinę z łazienką.

Atrakcje wyjazdu do Karlskrony zaczynają się już na promie, gdzie można spędzić niezapomnianą noc. Jeśli nie ma wielkiego wiatru, kołysanie jest praktycznie nieodczuwalne. Zazwyczaj i tak jest zresztą delikatne - w sam raz, by powspominać letnią sjestę w hamaku. Jeśli jednak nie jesteś fanem kołysania do snu, lepiej poszukać wytchnienia w jednej z restauracji, dyskotek czy spa z widokiem na morze. Przy dużych falach nawet włączone na statku stabilizatory nie pozwolą zasnąć.

Jeśli wypływamy z Gdyni wieczorem, warto przebudzić się nieco wcześniej, by nacieszyć się widokiem i to nie tylko np. śpiącej obok uroczej ukochanej. Godzinę przed zacumowaniem można już podziwiać malownicze szkierowe wysepki.

Wybrzeże Szwecji całkowicie różni się bowiem od naszego. Jest niemal całkowicie skaliste. Tworzący się przed laty i postępujący z północy na południe lodowiec zabrał bowiem stamtąd cały piasek, którym możemy się teraz cieszyć na naszych plażach.

Podobnie wygląda samo miasto, zbudowane na skalistych wyspach w 1680 roku, założone przez przez Karola XI. Karlskronę zbudowano na 33 małych wyspach, które w ciągu stuleci połączono w jedną. Nazwa miasta oznacza "koronę Karola", gdyż była chlubą króla, bazą floty królewskiej.

Dziś to przede wszystkim miejsce, w którym można poczuć specyficzny klimat Szwecji i jej mieszkańców. Karnych i tolerancyjnych, zresztą ich tolerancja jest bardzo pragmatyczna, bo de facto niedotkniętej zniszczeniami wojennymi i dzięki temu szybko rozwijającej się gospodarce zawsze brakowało rąk do pracy, więc Szwecja chętnie przyjmowała emigrantów. Z jednej strony był to bodziec dla gospodarki, a z drugiej problem dla tajnej policji Sapo, która musiała nadzorować np. zbiegów politycznych.

Generalnie wyszło to jednak na dobre krajowi i Karlskronie, która jest Szwecją w pigułce. Miasto liczące nieco ponad 30 tys. mieszkańców jest dziś prężnym ośrodkiem IT. Jednocześnie możemy tam podziwiać aż 950 jezior i 12 rzek. Karlskrona jest otwarta na wodne sporty, honorem niemal każdego mieszkańca jest posiadanie jachtu lub choćby łodzi. Nawet z więzienia jest widok na morze.

Bezcenne domki z drewna

Sporo do obejrzenia jest również na lądzie. Warto wybrać się do Björkholmen - dawnej dzielnicy stoczniowców i marynarzy. Dziś to ekskluzywne miejsce z najdroższymi domami, choć są one drewniane i wpisane na światową listę zabytków UNESCO. Niewiele można zmienić w ich zewnętrznym wyglądzie.

- Trudno nawet w przybliżeniu oszacować tu ceny nieruchomości, gdyż do transakcji dochodzi np. raz na dwa lata. Niewątpliwie malownicze domki z początku XVIII wieku to "najlepszy adres" w Karlskronie - podkreśla Maciej Zborowski, przewodnik oprowadzający wycieczki po mieście.

Poczuj się jak ryba

Obowiązkowym punktem wycieczki po Karlskronie powinno być Muzeum Marynarki Wojennej. Marinmuseum zbudowane jest na 130-metrowym pomoście. Warta obejrzenia jest najwspanialsza na świecie kolekcja galionów, czyli dużych i efektownych figur dziobowych ze szwedzkich okrętów wojennych. W nowoczesnym muzeum można też postrzelać z armaty do duńskich okrętów, wyznaczyć za pomocą gwiazd i horyzontu kurs statku, a nawet wejść do podwodnego tunelu i przez szyby obejrzeć wrak okrętu z XVIII wieku leżący na dnie.

Warto odwiedzić też Kościół Admiralicji - największy drewniany kościół w Szwecji, której mieszkańcy nie są specjalnie religijni. W kraju dominuje luteranizm, ale trudno znaleźć tam ortodoksyjnych wyznawców.

Przed kościołem stoi figura Rosenboma. Ma ponad 200 lat, a na jej temat jest więcej legend niż faktów. Według najbardziej znanej z nich Rosenbom był stoczniowcem, który stracił pracę na skutek choroby i musiał żebrać. Podobno w noc sylwestrową 1717 roku zamarzł z wyciągniętą w żebraczym geście ręką, a teraz datki dla ubogich zbiera jego figura.

"Cube" - przeżyj to sam

Wciągający i przerażający thriller "Cube" o ludziach, którzy muszą rozwiązywać logiczne łamigłówki, by dostać się do kolejnych pomieszczeń, można w Karlskronie przeżyć na własnej skórze. Z tą delikatną różnicą, że w tym wypadku nikt nie umiera, choć niektórzy są bliscy - śmierci ze śmiechu.

W Boda Borg są 23 tory przeszkód. Na powierzchni 2,5 km kw. jest ponad 70 pokoi do przejścia, a w każdym z nich znajdują się zadania do wykonania. W niektórych pomieszczeniach są to łamigłówki, w innych labirynty, w których przyda się zwinność i sprawność wysportowanego ciała. Generalnie ważna jest tam zarówno głowa, jak i mięśnie.

Są labirynty, które trzeba pokonać jak najszybciej, pokoje z fotokomórkami, w których trzeba przede wszystkim uważać gdzie się stąpa, a także logiczne zagadki, czasem na pierwszy rzut wręcz absurdalne. Symbole jakich krajów znajdują się na zdjęciach? Która godzina jest teraz w Australii? Jak przemieścić piłeczkę przez labirynt, by trafiła do dołka? To tylko niektóre zadania, jakie trzeba rozwiązać. Działać trzeba szybko, logicznie i zdecydowanie - wtedy jest szansa na przejście kolejnych poziomów i euforię ze zwycięstwa.

Zabawa jest tak wciągająca, że dwie godziny, za które trzeba zapłacić w przeliczeniu ok. 63 zł, mijają bardzo szybko. Zresztą jak cały weekend w Karlskronie. Na szczęście zawsze można tam wrócić - to tylko 260 km od Trójmiasta.

Polski konsulat w Karlskronie

Turyści mają teraz spore udogodnienie. Na terminalu Steny Line funkcjonuje już polski konsul honorowy Niclas Martensson. Na miejscu można nie tylko zasięgnąć języka, ale również załatwić wiele spraw związanych np. ze zgubionymi dokumentami. Wprawdzie konsul zapowiada, że skupi się na kontaktach pomiędzy polskimi i szwedzkimi firmami, ale w konsulacie znajdą pomoc również osoby odwiedzające Szwecję prywatnie.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (85) ponad 10 zablokowanych

  • ludzi nie widac w dzien na zdjeciu, bo tam w dzien PRACUJA (1)

    • 7 5

    • wieczorami też ich nie widać

      • 5 0

  • Polecam rejony Szwecji bardziej na północ (1)

    Dalarna, Falun, Härjedalen, krainy położone w Norrland. No i jeszcze bardziej na północ Park Narodowy Sarek,

    • 8 3

    • Warto też zwiedzić Gotlandię.

      • 2 2

  • Figura Rosenboma (2)

    Szkoda, że autor nie był w Karlskronie.
    "Przed kościołem stoi figura Rosenboma. Ma ponad 200 lat, a na jej temat jest więcej legend niż faktów. "
    Przed kościołem stoi kopia. Oryginał jest w przedsionku Kościoła Admiralicji.

    • 7 2

    • przecież kopia to figura (1)

      a zdjęcia autora masz obok artykułu szerlocku...

      • 1 2

      • Hmm...

        Według artykułu przed kościołem stoi figura, która ma ponad 200 lat. Co okazuje się nieprawdą, bo jest to współczesna kopia, a oryginał jest w innym miejscu.
        Ale normals ma chyba problem ze zrozumieniem przeczytanego tekstu.

        • 1 1

  • SZWECJA TO PRZEDEWSZYSTKIM KRAJ NORMALNOSCI MYSLENIA I ZYCIA ! (5)

    W Polsce urzednik tylko mysli co wymyslic zeby utrudnic zycie swoim rodakom po to aby jego chore stanowisko za wszelka cene istniało a Szwecja jest przykladem ze zycie swoim obywatelom nalezy jak najbardziej ulatwic i tworzyc kraj przyjazny dla wszystkich i nie straszyc przepisami i nakazami. Polacy to przyklad ''durnoty'' ! zgadza sie ''durnoty'' i zapyziałosci gdzie z panstwa robi sie prywatny folwark dla parunastu rzadzacych i nawiedzonych zamiast dbac o panstwo. Nie mamy wyksztalconego patriotyzmu i kazdy kmiot czyms wladajacy uwaza sie za krola wioski . Na wlasne zyczenie tworzymy panstwo slabe , rozkradane i tworzone przy pomocy ''kretynskich'' przepisow od ktorych ludzie durnieja i juz nikt sie w tym nie orientuje. Posiadamy slabego premiera ktory zamiast wywalac '' na zbity pysk urzednikow przyczyniajacych sie do tworzenia tej paranoji '' nic nie moze zrobic . Zalosne ale prawdziwe.

    • 26 8

    • sorki za error ! ''przede wszystkim'' z pospiechu sie skleiło.

      • 0 2

    • troche kiepskie porownanie (1)

      Szwecja nie uczesticzyla w wojnie, historia robi swoje.

      • 2 1

      • a czy to znaczy ze jak ktos uczestniczył w wojnie to ma tworzyc ''glupie panstwo''

        Wlasnie doswiadczenia lat wojny i po powinny nas nauczyc wyciagania wnioskow a nie poglebiania sie w 'glupocie'.

        • 6 1

    • nie ma się czym zachwycać (1)

      Tu też ciężko o pracę, niektorzy są zmuszeni dojeżdżać 100, 150 km, bo nie ma nic bliżej, a życie kosztuje tyle, że w zasadzie człowiek jest tak samo "bogaty" jak w Polsce.

      Także miejcie więcej szacunku do własnego kraju.

      Plus w Szwecji to maniery i tolerancja.

      • 6 0

      • i brak korupcji

        oraz politycy nie stojący ponad prawem

        • 3 0

  • byłam i polecam!

    Szwecja jest przepiękna.

    • 12 2

  • SUPER, JADĘ - TYLKO ZACZEKAM NA POLSKI PROM (1)

    • 6 1

    • może Ci go stocznia gdańska wybuduje hehehe

      broda ci prędzej urośnie hehehe nie czekaj szkoda życia !

      • 4 1

  • do sopocianin 23

    byłem zobaczyłem, super zarąbis.cie jak w całej szwecji. całymi dniami możemy sie od nich uczyć, a i tak niczego się nie nauczymy. kultura, ogłada, wzajemny szacunek, spokój, wszystko to tego tu nie ma. jak zobaczyłem Karlskronę i od tego czasu do Sopotu już nie ma zamairu wpadać. zwłaszcza jak poczytałem wczoraj na tym potralu nietolerancyjne, zawistne i obłudne teksty kibiców po wczorajszym meczu waszej drużyny koszykówki.mimo tego pozdrawiam

    • 11 2

  • racja box

    szacun za napisanie prawdy. chociaz kłuje to mocne co niektórych ale jest szczere. brawo!`

    • 2 2

  • marlena (1)

    byłam pół roku i mam bardzo piękne wspomnienia,wybiore sie ponownie napweno na wakacje bo mam tam brata wiec jest po co.kto nie był to niech nie gada

    • 11 2

    • też byłem,mójkumpel i jego żona są tam

      lekarzami, ja też się zastanawiałem ale zrezygnowałem. Piękne miasto.

      • 2 1

  • ...

    Pan "redaktor" Michaś przerzucił się z dziennikarstwa śledczego na przewodniki turystyczne? Wchodzę, czytam nagłówki, tytuł nie wskazuje na żadną aferę...czytam do końca...a tu Pan Michaś podpisany. Dziwy dziwy..

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane