Fakty i opinie

podziel się na Facebooku dodaj kanał RSS prześlij artykuł drukuj artykuł

Kozłowski do Brukseli, Struk nowym marszałkiem

Donald Tusk zdecydował, że to Janusz Lewandowski zostanie polskim kandydatem na członka Komisji Europejskiej. Jeśli faktycznie Lewandowski zostanie komisarzem, jego mandat w Parlamencie Europejskim przejmie marszałek pomorski, Jan Kozłowski.
Donald Tusk zdecydował, że to Janusz Lewandowski zostanie polskim kandydatem na członka Komisji Europejskiej. Jeśli faktycznie Lewandowski zostanie komisarzem, jego mandat w Parlamencie Europejskim przejmie marszałek pomorski, Jan Kozłowski. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Janusz Lewandowski europejskim komisarzem, marszałek pomorski Jan Kozłowski posłem do Parlamentu Europejskiego. Nowym marszałkiem najprawdopodobniej Mieczysław Struk.Mieczysław Struk, nowy marszałek pomorski?
Mieczysław Struk, nowy marszałek pomorski? fot. KM/KFP
- Kandydatem na polskiego komisarza w UE, którego wybrał premier, jest Janusz Lewandowski - powiedział we wtorek w Brukseli szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Mikołaj Dowgielewicz w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej.

Jak tłumaczył szef UKIE, Lewandowski, pomorski poseł PO do Parlamentu Europejskiego od 2004 roku, to człowiek biegły w sprawach ekonomicznych, który dobrze zna Brukselę i politykę europejską. - Jest szanowany w Brukseli, to kandydat pierwszoligowy, aby objąć ważną tekę w Komisji Europejskiej - powiedział Dowgielewicz.

Nominacja Lewandowskiego oznacza polityczne zamieszanie na Pomorzu. Jego mandat poselski obejmie bowiem marszałek Jan Kozłowski, który osiągnął trzeci wynik na pomorskiej liście PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kto zajmie jego miejsce?

- Przyszłego marszałka wybierze Sejmik, ale ja będę rekomendował na to stanowisko mojego zastępcę, wicemarszałka Mieczysława Struka - mówi Jan Kozłowski.

Mieczysław Struk pochodzi z Jastarni, gdzie przez 12 lat był burmistrzem. Od 2005 roku jest wicemarszałkiem województwa pomorskiego. Odpowiada za sprawy gospodarcze, w tym fundusze unijne oraz infrastrukturę województwa.

Nominacja Struka jest pewna, ponieważ popiera ją nie tylko marszałek Kozłowski, ale także mający większość w pomorskim Sejmiku klub PO oraz władze partii. Sprawa powinna się rozstrzygnąć 27 lipca, na sesji Sejmiku Samorządowego.

Kto z kolei zajmie stanowisko Struka? Nasze źródła w PO mówią, że szanse na posadę wicemarszałka ma dotychczasowy członek zarządu województwa, Wiesław Byczkowski.

Zanim jednak Lewandowski zostanie komisarzem musi zyskać aprobatę szefa Komisji Europejskiej i zostać zaprzysiężony przez Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Te procedury mogłyby zakończyć się w pierwszej połowie lipca i wtenczas Lewandowski zasiadłby w KE.
Dodaj zdjęcie do artykułu
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor:
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 154)

Dodaj opinię

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.