Fakty i opinie

stat

Mkną po Gdańsku... gdyńskie autobusy

Gdańską linię 149 od kilku dni obsługują autobusy w gdyńskim malowaniu.
Gdańską linię 149 od kilku dni obsługują autobusy w gdyńskim malowaniu. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl

149 to jedna z linii autobusowych w Gdańsku, której obsługa została powierzona firmie wyłonionej w przetargu. Zwykle obsługują ją Planetobusy, ale od niedawna... niebieski tabor PKA Gdynia.Od kilku dni na przystankach linii 149 (Wrzeszcz PKP - ul. Krynicka) pasażerowie zadają sobie pytanie: Wsiadać, czy nie wsiadać? Czy mój bilet będzie ważny? Trudno się dziwić, skoro na przystanek podjeżdża autobus w gdyńskich barwach z malutkim, ledwo dostrzegalnym herbem Gdańska. Wątpliwości są tym większe, że surowość kontrolerów Renomy jest powszechnie znana.

Cała sytuacja spowodowana jest problemami z taborem w firmie Planetobus, która obsługuje tę linię. Autobusy, które dotąd jeździły tą trasą, uległy awarii. Firma Planetobus nie mając do dyspozycji odpowiedniego taboru, szybko podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Komunikacji Autobusowej w Gdyni (PKA). Ponieważ jest to sytuacja tymczasowa, postanowiono nie przemalowywać autobusów.

- Planetobusy na linii 149 powinniśmy ujrzeć ponownie w poniedziałek - uspokaja Jakub Sachse, właściciel firmy.

Co na to ZTM Gdańsk, organizator komunikacji miejskiej?

- Jesteśmy bardzo niezadowoleni z ciągłych awarii i usterek w pojazdach firmy Planetobus - przyznaje dyrektor ZTM Gdańsk, Włodzimierz Popiołek.

Postanowiliśmy sprawdzić co o tej sytuacji sądzi Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku. Jak się dowiedzieliśmy, ITD skontrolował 5 autobusów. Nie udało nam się jednak uzyskać precyzyjnej informacji, czy wycofanie autobusów nastąpiło po interwencji pracowników Inspektoratu.

Jednak Planetobus nie jest wyjątkiem. Także inne firmy, które wygrały w przetargach obsługę linii autobusowych w Gdańsku, mają problemy techniczne. Ponad rok temu w płomieniach stanął autobus linii 262, obsługiwany przez PKS Wejherowo.

Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że w przyszłości nie będzie dochodzić do takich sytuacji. ZTM Gdańsk chce zwiększyć wymagania wobec kolejnych firm obsługujących niektóre linie autobusowe, co w efekcie ma doprowadzić do wyższego standardu na liniach obsługiwanych przez innych operatorów, niż ZKM Gdańsk.

Dodaj zdjęcie do artykułu
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 117)

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.