Fakty i opinie

stat

Mnisi, zakonnice i pustelnicy

W Polsce działa ponad 200 zakonów, zgromadzeń a także instytutów życia konsegrowanego. Można spotkać tam duchownych jak i osoby świeckie. W gąszczu oficjalnych i zwyczajowych, czasami egzotycznie brzmiących nazw łatwo się pogubić. Szarytki, duchaczki, elżbietanki, redemptoryści, sercanie i pijarzy - wszyscy obchodzili wczoraj swoje święto - Dzień Życia Konsegrowanego.

Warto zaznaczyć, że osoby konsegrowane to nie tylko żyjący w habicie. Niektórzy z nich ślubują nawet, że będą działali w tajemnicy i funkcjonują w świeckim świecie. Znane i popularne w powszechnym odbiorze zakony kontemplacyjne i misyjne, choć stanowią większość, nie są jedynymi formami życia konsegrowanego. Obok nich istnieją jeszcze instytuty świeckie, stowarzyszenia życia apostolskiego np. pallotyni i szarytki oraz, wzbudzający sporą ciekawość wśród zwykłych śmiertelników, pustelnicy oraz dziewice poświęcone. Modlitwa, misje, ale także praca, szkolnictwo, pielęgnacja chorych, wychowanie młodzieży, kuchnie dla ubogich, domy opieki, domy samotnej matki - tym zajmują się na co dzień.

Na terenie archidiecezji gdańskiej znajduje się kilkadziesiąt domów zakonnych męskich i żeńskich. W katedrze oliwskiej wypełnionej tego dnia po brzegi siostrami i braćmi zakonnymi abp. Tadeusz Gocłowski metropilita gdański odprawił mszę świętą w ich intencji. - Realizując swoje posłannictwo staliście się najcenniejszym darem Kościoła - powiedział. Na ten sam dzień przypadło też święto Matki Boskiej Gromnicznej i orszak zakonnic z zapalonymi świecami przemaszerował przez całą długość kościoła.

Opinie (107)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.