11 medali trójmiejskich żeglarzy w MP

21 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Piotr Myszka (z lewej) i Przemysław Miarczyński (z prawej) po raz kolejny stoczyli walkę o tytuł mistrza Polski. Przy remisie gdańszczanin pokonał sopocianina większą liczbą wygranych wyścigów. Piotr Myszka (z lewej) i Przemysław Miarczyński (z prawej) po raz kolejny stoczyli walkę o tytuł mistrza Polski. Przy remisie gdańszczanin pokonał sopocianina większą liczbą wygranych wyścigów.

Osiem medali zdobyli żeglarze trójmiejskich klubów w mistrzostwach Polski seniorów w klasach olimpijskich. Jednak tylko jeden z nich był złoty. Na najwyższym stopniu po zmaganiach w klasie RS:X staną Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). Natomiast nasi młodzieżowcy trzykrotnie wpłynęli na podium. Wśród deskarek równych sobie nie miała Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia). Regaty, które przez cztery dni rozgrywane były w Górkach Zachodnich, zgromadziły na starcie 164 zawodniczek i zawodników.

Najbardziej zacięta była rywalizacja o tytuł w męskim RS:X. Pod nieobecność w Gdańsku kontuzjowanego mistrza Europy i złotego medalisty sprzed roku Pawła Tarnowskiego o 1. miejsce walczyli utytułowani deskarze. Ostrzyliśmy sobie zęby na ich bój w wyścigu medalowym, gdyż po 9 startach obaj mieli po 15 punktów. Niestety, słaby wiatr nie pozwolił na ściganie.

- Uważam, że razem powinniśmy otrzymać złote medale. Podczas tych regat równo walczyliśmy. To były świetne zawody, które okazały się dla nas dobrym oraz wymagającym treningiem. Okazało się, że młodzi zawodnicy podjęli rękawice i nieźle na nas naciskali - ocenił Piotr Myszka.
Przepisy żeglarskie nie przewidują dwóch medali z tego samego kruszcu. Jest szereg punktacji pomocniczych, które mają wskazać tego lepszego przy remisie. Jako że nie było wyścigu medalowego, w którym lepszy zawodnik automatycznie zajmuje wyższe w końcowej klasyfikacji, sprawdzono miejsca w poprzednich wyścigach. O zwycięstwie gdańszczanina nad sopocianinem zadecydowała większa liczba 1. miejsc. Piotr wygrał cztery, gdy Przemysław Miarczyński tylko trzy wyścigi.

Również dwa medale w RS:X zdobyły zawodniczki SKŻ Ergo Hestia. Jednak wicemistrzyni Europy Małgorzata Białecka i 4. zawodniczka kontynentalnych regat Maja Dziarnowska wyraźnie przegrały złoto na rzecz Zofii Klepackiej, brązowej medalistki igrzysk olimpijskich, byłej mistrzyni świata oraz tegorocznej brązowej medalistce ME. Stołeczna deskarka formę wykuła m.in. poprzez treningi z wicemistrzem olimpijskich z 1980 roku w... boksie.

- Paweł Skrzecz jest moim trenerem przygotowania motorycznego. Ćwiczyłam z nim przez ostatnie dwa miesiące. Znakomicie wytrzymałam te regaty pod względem fizycznym. Praktycznie w ogóle nie odczuwałam zmęczenia - podkreślała Klepacka.
KOMPLET WYNIKÓW WSZYSTKICH STARTUJĄCYCH

Trójmiejscy żeglarze stawali na podium jeszcze w czterech seniorskich konkurencjach, ale aż w dwóch z nich stracili tytuły sprzed rokiem. Złota nie obronili Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) i Karol Jączkowski, Artur Baranowski (AZS AWFiS Gdańsk). Tym razem - odpowiednio - w klasach Finn i 470 mężczyzn zadowolili się 2. miejscami.

Na żeńskiej 470 do brązu dopłynęły Ewa Romaniuk, Katarzyna Goralska (YKP Gdynia), a w Laserze trzeci był Jakub Marciniak (AZS Politechnika Gdańska).

Po 15. tytuł mistrzowski nie udało się sięgnąć Maciejowi Grabowskiemu. Gdyński 37-latek pierwszego dnia regat wygrał dwa z trzech wyścigów i objął przodownictwo. Potem jednak zajmował miejsca od 3 do 10, a w ostatecznym rozrachunku był czwarty. Do podium zabrakło zawodnikowi YKP Stal 1 punktu.