Fakty i opinie

stat

Najlepsze pomysły na majówkę w Trójmieście

Tak w ubiegłym roku wyglądała impreza "Sopot Ulica Artystów".
Tak w ubiegłym roku wyglądała impreza "Sopot Ulica Artystów". fot. Maciej Kosycarz / KFP

Jeśli zostajecie na weekend majowy w Trójmieście, nie będziecie żałować: w każdym z miast zaplanowano sporo atrakcji.Imprezą, która w majówkę połączy całe Trójmiasto, będzie Przejazd chopperów. Kawalkada tych ogromnych motocykli wystartuje 1 maja z plaży w Brzeźnie o godz. 13, a stamtąd - przez Sopot - uda się w stronę centrum Gdyni. Tam zatrzyma się dwa razy - o godz. 14 na Bulwarze Nadmorskim i godz. 15 na Skwerze Kościuszki. Do motocyklistów będzie można się przyłączyć i razem z nimi wrócić do Gdańska.

Artystyczny Sopot

Swoje majowe święto tradycyjnie już będzie miał Sopot. Podczas trzeciej edycji artystyczno-kulturalnej imprezy "Ulica Artystów" na Monte Cassino staną dwie plenerowe sceny: na jednej będą odbywały się koncerty, a na drugiej spektakle dla dzieci.

Wśród muzycznych wykonawców będzie m.in. Sławek Jaskułke, a także artyści, którzy wystąpią w ramach programu "Wrocław żąda dostępu do morza": Krzysztof Urbański, zespół Oszibarack czy Digit All Love. W Muszli Koncertowej odbędzie się koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot z Grzegorzem Turnauem. Na scenie bajek najmłodsi będą mogli zobaczyć spektakle Teatru Pinezka, Teatru Znak i Teatru Rozmaitości.

W weekend majowy:

wylatuję za granicę

5%

wyjeżdżam gdzieś poza miasto

28%

będę na którejś z trójmiejskich imprez

14%

popłynę gdzieś tramwajem wodnym

4%

zostanę w domu

49%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 2548
Rozbudowaną część imprezy będą stanowiły atrakcje Sopockiej Sceny Off de BICZ, która na majówkę przygotowała specjalny program. Sobota upłynie pod znakiem spektakli Teatru Stajnia Pegaza (godz. 19 - "Umiłowania", godz. 21 - "Była Żydówka, nie ma Żydówki"), niedziela będzie okazją na "starcie z kryzysem" - najpierw w kabaretowej formie("Stend Ap Komedy", godz. 19), a później w poważniejszym tonie (przekładana premiera "Gomoku" Teatru Off de BICZ, godz. 21). Przez oba te dni teatr pokaże także bajkę dla dzieci "Tancereczka i kominiarczyk" (godz. 12). Weekend zakończą miniatury Jacka Krawczyka i Grzegorza Sierzputowskiego (3 maja, godz. 19).

W święto Konstytucji 3 maja przez Monte Cassino przemaszerują orkiestry w ramach Orkiestrady. Od 12 co godzinę będzie można oglądać i słuchać innej orkiestry, m.in. Reprezentacyjnej Orkiestry Ziemi Puckiej, Orkiestry Dętej Gminy Gniewino, Żeńskiej Orkiestry Dętej "Begama" czy orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Gdynia przy kawie i kapslach

W piątek rozpocznie się w Centrum Gemini i Hotelu Gdynia II Festiwal Kawy, który potrwa do niedzieli. Wszyscy będą mogli wziąć udział w degustacji kawy, konkursach oraz obejrzeć występy artystyczne. Głównym punktem imprezy będzie konkurs o Bursztynową Filiżankę, w którym zarówno jurorzy, jak i publiczność przyznają nagrodę najlepszej kawie oraz konkurs o Bursztynowy Puchar dla najsympatyczniejszego lokalu.

W sobotę na Bulwarze Nadmorskim dla najmłodszych zostanie przygotowany Majowy zawrót głowy. Mali gdynianie będą mogli wziąć udział w warsztatach "mały inżynier eksperymentuje": zobaczyć pokazy z wykorzystaniem ciekłego azotu i cieczy, wybuchające arbuzy albo spróbować swoich sił przy tworzeniu konstrukcji mostowych i obiektów przestrzennych.

Pamięcią do okresu PRL-u chcą cofnąć się organizatorzy Pierwszomajowego Trój-bóju Kapslowego w Parku Kolibki. Z okazji "Święta pracy" od godz. 15 uczestnicy w jedno- lub dwuosobowych grupach będą konkurować w grze "w kapsle". 1 maja to także okazja do udziału w pierwszej gdyńskiej sprzedaży podwórkowej, przy placu Grunwaldzkim 16.

Gdańsk na motorach i w Stoczni

Na Targu Węglowym w piątek i sobotę uroczyście obchodzony będzie Światowy Dzień Ziemi. W ramach akcji Drzewko na makulaturę odbędą się zajęcia z ekologii dla dzieci oraz koncerty. Ci, którzy przyniosą 5 kg makulatury, dostaną w zamian drzewko do posadzenia.

3 maja wieczorem (godz. 20) na ulicy Długiej będzie można natknąć się na koncert na najmniejszej scenie Trójmiasta. W Teatrze w Oknie w ramach projektu "Tram Tram" wystąpią Marcin Zabrocki i Paweł Osicki, członkowie zespołu Pogodno i formacji Pupupidu, którzy zaprezentują muzyczny collage ze swojej twórczości.

W ramach majówki będzie można zwiedzić niedostępne na co dzień tereny Stoczni Gdańskiej, po raz kolejny wystartuje bowiem Subiektywna Linia Autobusowa Grzegorza Klamana. Specjalnym autobusem-ogórkiem będzie można odwiedzić m.in. Bramę Historyczną nr 1, Bramy na Drodze do Wolności, dawną salę BHP, budynki na terenie Stoczni i Warsztat Pracy Lecha Wałęsy. Ostatni punkt to nowy projekt IS Wyspa - jego otwarcie nastąpi w sobotę o godz. 12 (autobus będzie kursować dwa razy dziennie o godz. 11 i 14, w każdy weekend do 12 września - konieczna jest rezerwacja miejsc pod numerem tel. 58 573 13 43).

Weekend majowy to także pierwsze rejsy tramwajów wodnych. Na Hel wypłyną tramwaje z Gdańska, Sopotu i Gdyni. pod koniec czerwca zostaną także uruchomione rejsy z Gdańska do Sobieszewa i z Gdyni do Jastarni.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (251)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.