Fakty i opinie

stat

Nasza klasa policyjna w Nowym Porcie

Krzysztof Borszewski, podkomisarz z komisariatu na Osowej w Gdańsku, jest jednym z nauczycieli w liceum w Nowym Porcie.
Krzysztof Borszewski, podkomisarz z komisariatu na Osowej w Gdańsku, jest jednym z nauczycieli w liceum w Nowym Porcie. mat. policja

W błękitnych koszulach z pagonami i w krawatach wyglądają niemal jak policjanci. Tylko wiek dziwi: wszyscy mają po kilkanaście lat i uczą się w jedynej w Trójmieście klasie o profilu policyjnym.Pomysł na klase o profilu policyjnym:

bardzo mi się podoba, zwłaszcza, że wielu młodych ludzi interesuje się tym zawodem

73%

jest ciekawy, ale nie wróżę mu powodzenia

14%

nie podoba mi się

13%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1801
IV Liceum Ogólnokształcące w Nowym Porcie to pozornie zwykły ogólniak. A jednak wyróżnia się: jako jedyna w Trójmieście szkoła ponadgimnazjalna i jedna z niewielu w Polsce, prowadzi klasę o profilu policyjnym.

Od września 2009 r. uczniowie dwóch klas o tym profilu uczą się policyjnego fachu. Na zajęciach m.in. z historii policji, prawa czy psychologii poznają teoretyczne tajniki pracy w służbach mundurowych. Jednak już wkrótce wyruszą w "teren", by bliżej przyjrzeć się pracy w areszcie, laboratorium kryminalistycznym czy szkoleniu adeptów w Ośrodku Szkolenia Policji w Złotej Karczmie.

- Dla tych, którzy myślą o pracy w służbach mundurowych, taka klasa to świetny wybór - mówi Krzysztof Maj, uczeń policyjnej klasy. - Nie dość, że mamy ciekawe przedmioty, to jeszcze policjanci, którzy je prowadzą, potrafią wyłożyć je w interesujący sposób.

Tuż po dzwonku na lekcje w klasie policyjnej zajęcia zaczynają się od... meldunku. - Gospodarz klasy melduje liczbę obecnych i nieobecnych. Dzięki temu młodzież uczy się elementów musztry - mówi jeden z nauczycieli, podkom. Krzysztof Borszewski z komendy policji na Osowej. - Poza tym zajęcia wyglądają tak, jak pozostałe. No, może uczniowie są bardziej karni i zdyscyplinowani, ale wybierając taki profil klasy, każdy zdawał sobie sprawę, że będzie musiał dostosować się do zasad.

Przedmiotów "policyjnych" uczą funkcjonariusze z Komend Policyjnych w Gdańsku z przygotowaniem pedagogicznym. Podczas zajęć uczniowie dowiadują się m.in jakich zawodów w policji brakuje i jakie studia warto skończyć, by się do niej dostać. Sam program nauczania został opracowany na podstawie wymagań stawianych kandydatom do służby w Policji.

Klasa policyjna nigdy by jednak nie powstała, gdyby nie... przypadek. - Mieliśmy w gimnazjum świetną uczennicę, która ukończyła szkołę ze średnią ocen 6.0 - mówi Teresa Masłowska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5, w skład którego wchodzi IV LO. - Pytana, gdzie będzie dalej się uczyć, odpowiadała, że chce iść do Malborka, bo tam jest klasa o profilu policyjnym. Tak narodził się pomysł, by taką klasę zrobić u nas, a przy okazji zatrzymać tę uczennicę.

"Eksperyment" przerósł oczekiwania władz szkoły. Chętnych do nauki w klasie policyjnej było dwa razy więcej niż miejsc. W każdej z klas uczy się po 35 osób, z czego większość to dziewczyny. Z naborem na przyszły rok też problemów nie ma. - Na pierwszych zajęciach bardzo się zdziwiłem, że w niemal 30-osobowej klasie jest tylko siedmiu chłopaków - mówi Krzysztof Maj.

Ukończenie klasy policyjnej nie daje żadnych uprawnień, może jednak otworzyć drzwi do zawodu policjanta. - Myślimy nad tym, by najlepszego ucznia nagrodzić skierowaniem do Szczytna - mówi Teresa Masłowska.

Sukces policyjnej klasy i niskie koszty uruchomienia jej zachęcił władze szkoły do kolejnego kroku - od przyszłego roku ruszyć ma szkoła o profilu Straży Granicznej. Nabór do obu klas już trwa.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (177)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.