• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy ogród francuski w Parku Oliwskim. Po nim czas na japoński

Ewa Budnik
6 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Prezes Cieślowska nagrodzona
Odtworzone założenie ogrodu francuskiego znajduje się na tyłach Dworku Saltzmanna (między dworkiem a ogrodzeniem od ul. Opackiej), park angielski - w tym ujęciu - znajduje się na lewo od niego. Jest naturalnym (choć odgrodzonym) przedłużeniem Parku Oliwskiego. Odtworzone założenie ogrodu francuskiego znajduje się na tyłach Dworku Saltzmanna (między dworkiem a ogrodzeniem od ul. Opackiej), park angielski - w tym ujęciu - znajduje się na lewo od niego. Jest naturalnym (choć odgrodzonym) przedłużeniem Parku Oliwskiego.

W sobotę otwarty został nowy fragment Parku Oliwskiego - barokowy ogród francuski wraz z fragmentem ogrodu angielskiego. Jest szansa, że w niedalekiej przyszłości powstanie kolejna część - ogród japoński z malowniczym mostkiem nad potokiem oliwskim.



Jak często odwiedzasz Park Oliwski?

Prezentacja nowego ogrodu barokowego (założenie znajduje się między ulicą Opacką a Dworkiem Saltzmanna zobacz na mapie Gdańska) oraz parku będącego dopełnieniem Parku Oliwskiego została połączona z wmurowaniem kamienia węgielnego pod nowy biurowiec - siedzibę Korporacji Budowlanej Doraco. Na uroczystość zaproszeni zostali także mieszkańcy Oliwy, na których czekały naleśniki, wata cukrowa i lody.

O projekcie odtworzenia zabudowań
Folwarku Saltzmanna z XVIII - XIX wieku
pisaliśmy w maju.

Nietrudno zauważyć, że wśród nowych obsadzeń znalazły się głównie bukszpany. Są także bluszcze, klon Drummondii, tulipanowiec, funkie, runianka, ułudka wiosenna, jaśminowiec wonny, hortensje, dereń kanadyjski, trzy tuje olbrzymie.

Po zakończeniu inwestycji, a więc od początku 2015 roku całe nowo powstałe założenie ogrodowe ma być ogólnodostępne.

- Zobowiązujemy się, że otworzymy tę przestrzeń. Będzie ona powszechnie dostępna w godzinach otwarcia biurowca, przedszkola i parku - zapewniał Andrzej Hass, właściciel ESL Hass Holding Limited, które w akcie erekcyjnym wmurowanym pod budynek biurowy wpisane zostało jako inwestor.

Zadowolenia z takiego obrotu spraw nie krył prezydent Paweł Adamowicz.

- Dzisiaj nazywa się to społeczną odpowiedzialnością biznesu, ale już setki lat temu tak właśnie zachowywali się patrycjusze, którzy nie szczędzili majątku na cele publiczne. Mamy nadzieję, że znajdzie się więcej takich przypadków, kiedy zabytki gdańskie znajdą swoich gospodarzy.

A chętni przydadzą się już niebawem - przy tworzeniu kolejnych części Parku Oliwskiego. W 2010 roku miasto pozyskało w drodze zamiany od Doraco grunt w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Oliwskiego, który stanowić będzie jego część. Teren ten, dotychczas wykorzystywany jako zaplecze techniczne parku, według zobowiązania gdańskiego magistratu zagospodarowany zostanie do połowy 2014 roku.

W rezultacie park powiększy się o kolejne ok. 0,5 ha. Jest to zapuszczony teren na tyłach dwóch budynków zamykających założenie folwarczne, znajdujący się po obu stronach Potoku Oliwskiego. zobacz na mapie Gdańska Według dzisiejszych planów ma powstać tam ogród japoński z malowniczym mostkiem.

W zamian za ten grunt Doraco otrzymało od miasta teren otaczający zabytkowy Dwór Saltzmanna, który został przez Doraco gruntownie odrestaurowany i stanowi własność firmy wykorzystywany na jej siedzibę.

Rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 39 najbardziej zainteresowani są jednak dojazdem do przedszkola w czasie i po zakończeniu inwestycji.

W czasie trwania budowy, ze względów bezpieczeństwa możliwy będzie dostęp do przedszkola tylko od strony parku, po zakończeniu prac rodzice będą mieli możliwość dojazdu do obiektu również od strony ul. Opackiej. W tym celu na terenie należącym do Doraco ustanowiona została, potwierdzona wpisem do księgi wieczystej, służebność drogi prowadzącej do przedszkola.

Dworek Saltzmanna zwany również dworkiem ogrodnika

Początki dworku sięgają roku 1760. Jego budowę zlecił Jacek Rybiński, ówczesny opat cysterskiego klasztoru. Dworek wraz z zabudową gospodarczą został usytuowany w północnej części oliwskiego parku i został przeznaczony na siedzibę ogrodnika i projektanta części oliwskiego ogrodu - Kazimierza Dębińskiego. Teren folwarku był rozległy tak jak sam park opacki.

Po śmierci Jacka Rybińskiego, nowym opatem w Oliwie został Karl książę von Hohenzollern-Hechingen, kuzyn pruskiego króla. Nowy opat niezbyt interesował się klasztorem, a całą swoją uwagę skupił na pałacu i parku. Dlatego też w 1794 roku sprowadził do Oliwy kolejnego wybitnego ogrodnika - Johanna Georga Nicolasa Saltzmanna, który zamieszkał we dworku. Johann Saltzmann pochodził z rodziny o tradycjach ogrodniczych - był synem nadwornego ogrodnika w Charlottenburgu.

Nowy ogrodnik zmienił ukształtowanie terenu Ogrodu Opackiego, poprzez usypanie sztucznych pagórków oraz stworzenie malowniczych dolinek. Istniejącym stawom nadano nieregularną linię brzegową. W ten sposób powstała część angielska ogrodu nawiązująca do naturalnych ogrodów krajobrazowych. Saltzmann swoimi dokonaniami zachwycił nie tylko oliwskich braci z klasztoru. Gdańsk zawdzięcza mu także odtworzenie pięknego założenia parkowego - Błędnika (nie istnieje już) oraz zagospodarowanie wzgórza Karlsberg (dzisiejszy Pachołek). Ponadto rozbudował zaplecze Folwarku Opackiego.

Potomni w uznaniu zasług Saltzmanna nazwali jego nazwiskiem ulicę przebiegającą od północnej strony parku - Saltzmannstraße - obecnie ulica Opacka, którą ogrodnik obsadził z dwóch stron drzewami.

W 1854 roku Folwark Opacki został wykupiony na własność przez rodzinę Saltzmann, a na jego terenie powstawały nowe zabudowania o charakterze gospodarczym i mieszkalnym.
Po II wojnie dworek został przejęty przez Skarb Państwa i użytkowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodowych.

Pod koniec XX wieku mocno zniszczona i zdewastowana posiadłość została wynajęta przez firmę Doraco, która podjęła się gruntownej renowacji dworu. W 2002 firma Doraco nabyła nieruchomość od Gminy Miasta Gdańska.

W 2012 roku pomiędzy Gminą Miasta Gdańska a Korporacją Budowlaną DORACO zawarta została umowa, w wyniku której w zamian za teren położony przy ul. Opackiej, miasto otrzymało do zasobu komunalnego 23 lokale mieszkalne gotowe do natychmiastowego zasiedlenia wraz z przynależnymi do lokali piwnicami. Pozyskany przez Doraco w drodze zamiany teren firma dzierżawiła od 1992 roku.

Miejsca

Opinie (134) 1 zablokowana

  • Prywata w Parku

    Park dla Doraco- niby jakiś gruncik " w zamian",ale to

    brzydko pachnie p. prezydencie

    • 3 0

  • fanaberie grubych ryb

    ogród francuski, angielski,a jakie to ma znaczenie? Nikt nawet nie wspomniał ,ze dzieci musiały na tego typu fanaberie zrobić miejsce. Po czasie i tak zostaną wywiezione na rosyjskie (sybirackie) ogrody. Już im Doraco wybuduje nowe ładniejsze, "zagraniczne" być może angielskie przedszkole. Bo wyobrażacie sobie ten biznesowy kompleks( patrz zdjęcia) obok wrzeszczących dzieciarów....ile im dajemy czasu?

    • 2 2

  • ogród sam wyrósł

    Gratuluję absolutnie kuriozalnego artykułu p.Budnik.
    Nie napisała kto ten piękny ogród zaprojektował ani kto wykonał.To tak jakby w relacji z wystawy obrazów nie napisać kto je namalował tylko skupić się na tym gdzie są wystawiane.

    • 2 0

  • Japoński ogród

    Mam nadzieję, że będzie tam dużo wiśni, które na wiosnę będą pięknie kwitły:)

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane