• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poisencja i choinka w doniczce - jak je pielęgnować po świętach?

Michalina Domoń
9 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Poinsecja może utrzymać się dłużej niż jeden rok. Wystarczy odpowiednio ją pielęgnować. Poinsecja może utrzymać się dłużej niż jeden rok. Wystarczy odpowiednio ją pielęgnować.

Choinkę w doniczce i gwiazdę betlejemską można utrzymać do następnych świąt. Trzeba tylko wiedzieć jak.



Choinka i poinsecja, zwana potocznie gwiazdą betlejemską, to jedne z najpopularniejszych roślin kojarzonych z Bożym Narodzeniem. Niestety, najczęściej tuż po Nowym Roku lądują w śmietniku. Wcale nie musi tak być. Jeśli decydujemy się na choinkę doniczkową, możemy ją przechować do następnych świąt, a poinsecja nie musi być jednoroczna, choć za taką jest powszechnie uważana. Trzeba tylko poświęcić im trochę uwagi i oczywiście wiedzieć, jak je pielęgnować.

Taką choinkę możemy z powodzeniem przystroić na następne święta. Taką choinkę możemy z powodzeniem przystroić na następne święta.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja choinki w doniczce?

Przede wszystkim przez czas, kiedy jest w naszym domu, nie możemy zapominać o podlewaniu - co najmniej raz w tygodniu, pamiętając o równomiernym rozprowadzeniu wody w doniczce. Żeby przetrwała do następnych świąt, nie powinniśmy zbyt długo trzymać jej w domu.

- Żeby choinka doniczkowa nie zmarniała, musimy stopniowo obniżyć jej temperaturę. Najlepiej przed wystawieniem na zewnątrz przełożyć roślinę do chłodniejszego o co najmniej 5-10 stopni pomieszczenia, na przykład na klatkę schodową czy do garażu - radzi Irena Zdrowowicz z Centrum Ogrodniczego OKAZ. - Należy ją dobrze podlać i pozostawić tak na ok. tydzień. Po tym czasie wystawiamy ją na zewnątrz - do ogrodu lub na balkon. Jeśli nie ma mrozów, możemy wkopać ją z doniczką do ziemi, żeby zabezpieczyć system korzeniowy. Ale kiedy na zewnątrz panują mrozy, najlepiej zabezpieczyć doniczkę, a tym samym korzenie otuliną - otulić agrowłókniną, a z góry podsypać korą. Jeśli na zewnątrz jest sucho, nie ma opadów, trzeba pamiętać o podlewaniu. Ale w żadnym wypadku nie podlewamy choinki w czasie mrozów. W ten sposób przechowujemy ją do wiosny - tłumaczy Irena Zdrowowicz.

Wiosną możemy wkopać ją na stałe w ogrodzie. Jednak jeśli chcemy zachować choinkę w doniczce do następnych świąt, pamiętajmy o podlewaniu i nawożeniu. Ważne, żeby nie zapomnieć, że kiedy w przyszłym roku będziemy chcieli wstawić choinkę z balkonu czy ogrodu do domu, należy zachować tę samą procedurę stopniowej zmiany temperatury - nie można wstawić gwałtownie choinki z zimnego dworu do ciepłego mieszkania.

- Szok termiczny może spowodować, że roślina straci igły lub igły zbrązowieją - wyjaśnia Irena Zdrowowicz.

Czy udało ci się utrzymać gwiazdę betlejemską dłużej niż rok?

Poinsecja traktowana jest jako roślina jednoroczna. Ale jeśli odpowiednio o nią zadbamy, możliwe, że uda nam się ją utrzymać.

- Poinsecja wytwarza dużo pędów, które bywają pokaźnych rozmiarów. Dlatego w okresie wiosenno-letnim należy ją przyciąć. Dobrze jest też przesadzić ją, stosując mieszankę ziemi przepuszczalnej i pamiętać o nawożeniu. W okresie jesiennym, chcąc uzyskać wybarwione liście należy skracać jej dzień, ograniczając dostęp światła - tłumaczy Irena Zdrowowicz.

Dodaje, że roślinę podlewamy raz w tygodniu, z dołu - do podstawki. Po godzinie zlewamy nadmiar wody, który pozostał. Od czasu do czasu możemy dać jej nawóz do poinsecji lub po prostu do roślin kwitnących. Wiele jednak zależy od temperatury, jaka panuje w domu. Optymalna dla kwiatów to od 18 do 20 stopni, ale jeśli mamy cieplej, może istnieć potrzeba, by podlewać ją częściej niż raz w tygodniu.

To kwiat, który lubi ciepło. Nie znosi chłodów i przeciągów, dlatego musimy uważać na nią na przykład wtedy, kiedy wietrzymy mieszkanie.

Wiktorii Rustowskiej udało się wyhodować wieloletnie gwiazdy betlejemskie. Wiktorii Rustowskiej udało się wyhodować wieloletnie gwiazdy betlejemskie.
Sposób na pielęgnację poinsecji ma również Wiktoria Rustowska z kwiaciarni Aljavi, której udało się wyhodować wieloletnie, pokaźne gwiazdy betlejemskie. Nie chce jednak zdradzać swoich tajemnic.

- Mogę jedynie powiedzieć, że wilgotność rośliny sprawdzamy nie z wierzchu, a wkładając palce do ziemi na głębokość około 5 cm. W ten sposób jesteśmy w stanie właściwie ocenić, czy roślina ma odpowiedni poziom nawodnienia - mówi Wiktoria Rustowska.

Jeśli chcemy, żeby nasze bożonarodzeniowe rośliny zostały z nami na dłużej, już dziś powinniśmy zabrać się za ich pielęgnację. Wymagają jej zwłaszcza choinki, które nie mogą pozostać zbyt długo w ciepłym domu.

Miejsca

Opinie (7)

  • Zużytą choinkę trzeba oprzeć o śmietnik. Albo najlepiej położyć obok. (1)

    Koniecznie tak żeby było ciężko przejść. Albo wystawić na balkon, niech poleży do wiosny. A igliwie sąsiad z dołu sobie zmiecie.

    • 26 0

    • zauważyłam że u mnie praktykowane jest wyrzucanie przez balkon/płot. Na trawniku przez blokiem też prezentuje się bardzo dobrze, szkoda tylko że przedtem zdejmują ozdoby.

      • 10 0

  • Starą choinkę należy koniecznie wyrzucić przez balkon... (1)

    oczywiście choinka powinna mieć na sobie tony lamety i waty, które podczas swobodnego spadania drzewka, zaczną "umajać" mijające balkony.

    • 28 0

    • nie bo lepiej znosic po schodach

      i zostawic wszedzie igły...

      • 5 0

  • najlepiej nabrudzić a inni niech sprzątają (1)

    wystarczy porządnie wstrząsnąć choinką u siebie w mieszkaniu tak aby wynosząc choinkę po klatce schodowej nie nabrudzić. Nastęnie należy zamieść klatkę z opadniętego przypadkowo igliwia tak aby sąsiedzi nie psioczyli a potem posprzątać u siebie w domu, jeśli to wszystko przerasta potencjalnego choinkowicza polecam drzewka sztuczne.Zaden sąsiad nie ma obowiązku sprzątania balkonu, klatki schodowej i wnosić igliwia sobie do mieszkania po choince brudasa czy ignoranta.

    • 5 0

    • nie znasz się...

      • 0 1

  • Gwiazda betlejemska

    Udało mi się utrzymać ją do tej pory i zaszczepiłam młodą ale zastanawiam się czy mi zakwitnie na święta

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane