Florecistki wicemistrzyniami Europy juniorek

6 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Anna Szymczak podczas XII Gali Gdańskiego Sportu została wyróżniona w kategorii Nadzieje. Teraz przywozi medal z mistrzostw Europy U-17. Anna Szymczak podczas XII Gali Gdańskiego Sportu została wyróżniona w kategorii Nadzieje. Teraz przywozi medal z mistrzostw Europy U-17.

Polskie florecistki zostały drużynowymi wicemistrzyniami Europy juniorek. W Mariborze po srebro sięgnęła m.in. Anna Szymczak z Sietomu AZS AWFiS Gdańsk. Jej klubowy kolega, Maciej Podralski w turnieju zespołowym poprzestał na 6. miejscu. Najmłodsi adepci tej dyscypliny zaprezentują się w sobotę i niedzielę w hali Gdańskiej Szkoły Floretu, przy ul. VII Dwór 7. Ponadto pierwszego dnia zmagań w Galerii Bałtyckiej, w godz. 15:30-19 odbędzie się szermierczy festyn.

Polskie florecistki zostały wicemistrzyniami Europy juniorek na zakończenie imprezy w Mariborze. Drużyna walcząca w składzie: Julia Chrzanowska, Martyna Długosz, Anna Szymczak i Julia Walczyk ustąpiła miejsca na podium tylko Rosjankom, z którymi przegrała w finale 27:45. Wcześniej biało-czerwone wyeliminowały w ćwierćfinale Węgierki 45:21, a w półfinale Niemki 45:39. Ostatnie miejsce na podium zajęły Włoszki.

MIKA NAJLEPSZYM SPORTOWCEM GDAŃSKA 2014, SZYMCZAK WŚRÓD NADZIEI

Wyniki
1. Rosja
2. Polska (Chrzanowska, Długosz, Szymczak, Walczyk)
3. Włochy
4. Niemcy
5. Francja
6. Węgry
7. Rumunia
8. Szwecja

Swoich sił próbowała również męska drużyna, w której poza zawodnikiem z Trójmiasta, Maciejem Podralskim, znaleźli się również: Bartosz Cegielski, Ludwik De BazelaireAndrzej Rzadkowski. W ćwierćfinale nasi reprezentanci ulegli jednak późniejszym wicemistrzom Europy, Włochom 30:45. Wtedy została im walka o miejsca 5-8. W niej najpierw pokonali 45:39 Łotyszy, a później przegrali z Francuzami 41:45 i zajęli 6. pozycję. Mistrzostwo wywalczyła także Rosja.

Wyniki
1. Rosja
2. Włochy
3. Niemcy
4. Węgry
5. Francja
6. Polska (Cegielski, De Bazelaire, Podralski, Rzadkowski)
7. Dania
8. Łotwa

Przypomnijmy, że na tej samej imprezie, ale w młodszej kategorii wiekowej, brązowy medal zdobył florecista UKS Atena Gdańsk, Mikołaj Rudnicki. Najniższy stopień na podium zajął razem z drużyną w konkursie juniorów młodszych.

FLORECISTA ATENY GDAŃSK Z MEDALEM ME U-17

A już od soboty będzie można zasmakować floretu w Gdańsku. Przez cały weekend w Gdańskiej Szkole Floretu rozgrywany będzie IX turniej " O Puchar Rajców Gdańskich" w kategoriach dziewcząt i chłopców. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ zmagania rozszerzono o turniej drużynowy. Walki odbędą się w hali przy ul. VII Dwór 7 zobacz na mapie Gdańska.

W sobotę, o godz. 11 rozpoczną się eliminacje grupowe dziewcząt i chłopców z roczników 2001-2003. Natomiast o godz. 13:30 wystartują eliminacje grupowe roczników 2004-2005 (dzieci). Finał zmagań zaplanowano na godz. 18. Odbędzie się on w ramach festynu, w Galerii Bałtyckiej, na poziomie -1.

Natomiast w niedzielę, o godz. 9 odbędą się pierwsze mecze roczników 2001-2003 (młodzicy) oraz 2004-2005 (dzieci). Najlepsi awansują do finału (godz. 15).

NADZIEJE FLORETU WALCZYŁY W 2014 ROKU O PUCHAR RAJCÓW

Warto przypomnieć, że w ubiegłorocznym turnieju "O Puchar Rajców" wzięło udział 173 młodych florecistek i florecistów z całej Polski. Gdańszczanie odnieśli dwa zwycięstwa: Alicja Kozłowska (UKS Atena Gdańsk) w kategorii młodzik i Marta Oklińska (UKS Atena Gdańsk) w kategorii dzieci.

W sobotę zostanie również zorganizowany festyn "Sobota z Gdańską Szkołą Floretu" (godz. 15:30-19). W programie znajdziemy: wprowadzenie do szermierki jako dziedziny sportu, warsztaty integracyjne "Pod osłoną sztuki", konkursy sprawnościowe "Brać rycerska", zabawy, konkursy i walki szermiercze dla publiczności, walki szermiercze dzieci, prezentacja Gdańskiej Szkoły Floretu: spotkania z nauczycielami i trenerami GSF, quizy i zgadywanki dla dzieci i dorosłych, rycerskie warsztaty plastyczne: tworzenie zamków, zbroi, mieczów, tarczy, itp.