Fakty i opinie

Rozmawiał, ale nie donosił

Nie składałem na nikogo żadnych donosów, nie współpracowałem ze Służbami Bezpieczeństwa - powiedział ks. Wiesław Lauer, wikariusz generalny arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Odpowiedział w ten sposób na oskarżenia o rzekome donoszenie na ks. Henryka Jankowskiego.

Informacja o tym, że w teczkach dotyczących proboszcza bazyliki św. Brygidy są dowody na współpracę ks. Lauera z SB pojawiły się w ub. tygodniu. Ks. Lauer podkreśla, że już w połowie lipca br. złożył na ręce abp. Gocłowskiego oświadczenie, że nie współpracował nigdy ze Służbami Bezpieczeństwa, nie podpisywał zobowiązań do współpracy, nie przyjął żadnego pseudonimu oraz nie przyjmował gratyfikacji.

- Nie składałem na nikogo żadnych donosów - podkreślił 72-letni kapłan.

Oświadczenie takie złożył w odpowiedzi na apel metropolity gdańskiego do wszystkich księży archidiecezji. Na pytanie, skąd w takim razie oskarżenia o donoszenie na ks. Jankowskiego, ks. Lauer odpowiedział, że każdy ksiądz miał w czasach PRL-u "swojego opiekuna", "stróża bezpieczeństwa". Zapewnił, że starał się w rozmowach nie poruszać tematów dotyczących kolegów ani Kościoła, lecz nie wie, "co on tam mógł napisać".

Ks. Lauer nie rozmawiał jeszcze z ks. Jankowskim i sam nie chce pierwszy się z nim kontaktować. Zapewnił jednak, że jeśli ks. Jankowski zwróci się do niego z pytaniem, to chętnie odpowie.

Ks. Wiesław Lauer jest kapłanem archidiecezji gdańskiej, pełni funkcję wikariusza generalnego arcybiskupa Gocłowskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1957 roku w Gdańsku-Oliwie. W latach 1970-77 był wicekanclerzem Kurii Biskupiej w Gdańsku-Oliwie, a w latach 1977-1991 jej kanclerzem. Funkcję wikariusza generalnego najpierw biskupa a potem arcybiskupa gdańskiego pełni od 1991 roku.

Opinie (42)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.