Fakty i opinie

stat

Rzeczy religijne i polityczne

W ramach wystawy "Rzeczy polityczne" będzie można obejrzeć m.in. wcześniej nie pokazywane w Polsce wideo "Blow Up #1".
W ramach wystawy "Rzeczy polityczne" będzie można obejrzeć m.in. wcześniej nie pokazywane w Polsce wideo "Blow Up #1". mat. prasowe

O cielesności opowiadał za pomocą zanurzonych w formalinie organów ludzkich, o polskiej mentalności - tworząc biało-czarno-czerwoną flagę państwową. Co tym razem zaprezentuje Grzegorz Klaman? Przekonamy się o tym na wystawie "Rzeczy polityczne".Gdańsk postanowił docenić Grzegorza Klamana i wspomóc jego działania artystyczne. W konkursie na realizację lokalnych wydarzeń kulturalnych jego projekt otrzymał 100 tys. złotych dofinansowania. Co zobaczymy w ramach planowanej na czerwiec wystawy zatytułowanej "Rzeczy polityczne"?

- Ostatnią wystawę w Gdańsku miałem 11 lat temu, w Łaźni - mówi Grzegorz Klaman. - Uznałem zatem, że pora przyjrzeć się sobie z pewnej perspektywy i pokazać w Wyspie swoje najnowsze prace.

Wśród nich znajdzie się instalacja "Fear and Trembling" ("Bojaźń i drżenie") z 2007 roku, która prezentowana była do tej pory na Florydzie i w Hajfie. Tytuł zaczerpnięty został z dzieła duńskiego filozofa Sorena Kierkegaarda, a sama praca stanowi pytanie o dzisiejszą religijność. - Często przybiera ona formę roszczeniową, czego najdobitniejszym wyrazem są działania ekstremistów - tłumaczy Klaman. - Ale jest też inny rodzaj religijności, skierowany "do wewnątrz", oparty na zmaganiach z samym sobą. Moja praca pokazuje zderzenie tych dwóch optyk - duchowych doświadczeń wewnętrznych i agresywnej, ekstremalnej religijności.

Jak przyznaje sam autor, przez ostatnie lata jego sztuka przeszła pewną ewolucję. - Zmieniłem nieco zainteresowania: w mojej twórczości jest teraz mniej ciała, a więcej zagadnień związanych z polityką czy kwestiami społecznymi - wyjaśnia Klaman. - To odejście od cielesności jest też widoczne w tytule wystawy - początkowo miała się ona nazywać "Ciała polityczne", ale w końcu uznałem, że "Rzeczy polityczne" są dużo bardziej pojemne znaczeniowo.

W ramach wystawy zaprezentowane również zostaną dwa filmy wideo: "Blow Up #1" i "Blow Up # 2", a także dwie zupełnie nowe instalacje site specific. Elementem ekspozycji będzie również "Izba pamięci Lecha Wałęsy", mieszcząca się w byłym warsztacie przywódcy Solidarności.

Na czas wystawy ponownie ruszy Subiektywna Linia Autobusowa, czyli autobus-ogórek krążący specjalną trasą przez zakątki terenów postoczniowych. W ubiegłym roku projekt ten cieszył się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Trójmiasta. - W realizacji tego przedsięwzięcia również pomogło miasto - otrzymaliśmy 50 tys. złotych wsparcia - mówi Grzegorz Klaman. - Biorąc pod uwagę czas trwania akcji, czyli około cztery miesiące, jest to dość skromne dofinansowanie. Choć niektórzy i tak uważają, że dostałem za dużo pieniędzy.

Dodaj zdjęcie do artykułu
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 7)

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.