• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spalarnia opóźniona. Mieszkańcy i tak jej nie chcą

Katarzyna Moritz
18 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Budowa spalarni ma sprawić, że góra śmieci na Szadółkach nie będzie tak szybko rosła. Budowa spalarni ma sprawić, że góra śmieci na Szadółkach nie będzie tak szybko rosła.

Zaprezentowany w środę raport z przeprowadzonych konsultacji społecznych pokazuje, że gdańszczanie boją się budowy spalarni w Szadółkach. Ponieważ brakuje dokumentów, spalarnia może powstać dopiero w 2015 r., zamiast dwa lata wcześniej.



Czy w Gdańsku powinna powstać spalarnia śmieci?

Właśnie opublikowano kilkudziesięciostronicowy raport z konsultacji społecznych i badań nastrojów społecznych, dotyczących budowy spalarni. Raport obejmuje także konsultacje, które w czerwcu były prowadzone w Kwidzynie. Po tym, jak analiza lokacyjna wykazała, że najlepszym miejscem na spalarnię są Szadółki, we wrześniu konsultacje społeczne miały do niej przekonać mieszkańców Gdańska i okolic. Tak się jednak nie stało.

Najgorętsze spotkanie konsultacyjne odbyło się 14 września w hotelu Otomin. Pojawiło się na nim 120 osób, w tym wójt Kolbud. Spotkanie ostatecznie zostało zerwane. - Władze miasta zlekceważyły mieszkańców, konsultacje społeczne to niewyobrażalne wręcz
oszustwo i manipulacja. Kraje rozwinięte odchodzą od spalania śmieci. Należy inwestować w segregację i odzyskiwanie surowców, a nie puszczanie ich kominem w atmosferę
- to jedna z opinii przeciwko spalarni, którą można przeczytać w raporcie.

Przeczytaj cały raport z konsultacji w sprawie budowy spalarni

Mimo to miasto nie musi brać pod uwagę rezultatów konsultacji. - Lokalizacja obecnie nie jest przesądzona, ale rekomendowana. O tym, gdzie powstanie, przesądzi decyzja środowiskowa. Zakład ma powstać w najlepszej dostępnej technologii. Kilkaset podobnych obiektów funkcjonuje w Europie, a nasza będzie jeszcze bardziej nowoczesna. Liczę, że budowa ruszy w 2012 roku - zapowiada Wojciech Głuszczak, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, spalarnia dla naszego województwa miała powstać do 2013 roku, bo od tego roku nie będzie wolno składować już tzw. frakcji wysokokalorycznej, czyli śmieci, które nie nadają się do recyklingu. Wytworzona energia miałaby być wykorzystywana do ogrzewania okolicznych domów. Spalarnia ma mieć komin o wysokości 65 m i ma kosztować 600 mln zł.

- Obecne harmonogramy zakładają powstanie spalarni do 2015 roku. Nie mamy jeszcze decyzji środowiskowej. Ponadto raport oddziaływania na środowisko został odrzucony przez miasto i jest obecnie poprawiany. Wykonawca ma go złożyć pod koniec listopada - przyznaje Wojciech Głuszczak.

To już kolejne opóźnienie. Kilka miesięcy temu okazało się, że nie dostaniemy na tę inwestycję 290 mln dofinansowania z Unii Europejskiej, ponieważ, w przeciwieństwie do innych polskich miast, nie złożyliśmy w terminie - czyli do czerwca - studium wykonalności inwestycji. Obecnie dofinansowania może nie być wcale albo będzie tylko na sam projekt spalarni. Miasto rozważa więc realizację budowy spalarni w ramach Partnerstwa Publiczno Prywatnego.

Tymczasem okoliczni mieszkańcy ciągle borykają się z przykrym zapachem. Powód? Wciąż nie uruchomiono instalacji wytwarzania energii z biogazu, wydobywającego się z rozkładających się śmieci. Ma to nastąpić dopiero w maju 2011 roku i wtedy fetor wyraźnie się zmniejszy.

W najbliższy piątek, 19 listopada, dziekan Wydziału Chemicznego PG zaprasza na debatę "Jak rozwiązać problem składowiska odpadów komunalnych w Szadółkach". Wezmą w niej udział naukowcy, eksperci, przedstawiciele samorządów oraz mieszkańcy gminy Kolbudy. Debata rozpocznie się o godz. 15:15 w audytorium "Stara Chemia" na Politechnice Gdańskiej, Gdańsk, ul. Narutowicza 11/12.

Wydarzenia

Jak rozwiązać problem składowiska odpadów komunalnych w Szadółkach?

spotkanie

Opinie (141) 1 zablokowana

  • jak powstanie tam spalarnia (15)

    to dopiero mieszkańcy szadółek poczują co to smród :D

    • 33 120

    • Smrod to poki co bije od POstawy wladz pewnej gminy zwanej Kolbudami (11)

      A wojt juz zaPOwiedzial ze bedzie walczyl jak lew o to zeby spalarnia nie powstala i na tym opiera swoja kampanie i na POczatek przychodzi na konsultacje spoleczne tylko po to zeby zrobic awanture jak jakis burak od pluga oderwany.Nic dziwnego skoro ziemi dookola nakupil w okresie swojego nedznego urzedowania i teraz trzesie sie o swoje wlosci.I jakos nie potrafi ludziom wytlumaczyc gdzie beda wywozic swoje smieci jak Szadolki ostatecznie zamkna przez niewybudowanie tej spalarni.

      • 22 11

      • Miasto Gdańsk niech robi spalarnie na terenie miasta Gdańsk. (3)

        A nie gminy Kolbudy. I tak błąd, że gmina się zgodziła na umiejscowienie składowiska odpadów, ale wtedy były inne czasy.

        • 3 18

        • Od kiedy skladowisko w Szadolkach (1)

          Jest na terenie gminy Kolbudy? ;)
          Wrocze do szkoly, najlepiej kolbudzkiej, i poducz sie lokalnej geografii.

          • 21 0

          • Nie wymagaj za dużo od kogoś z Kolbud :)

            • 14 2

        • Wysypisko w Szadółkach znajduje się na terenie gminy Gdańsk, nie Kolbudy. Bez kłamstw.

          • 12 0

      • spalarnie to przeżytek (6)

        żeby wybudować spalarnię miasto gdańsk musi mieć więcej miejsca a te miejsca należą do Kolbud.
        a jeżeli chodzi o spalarnię to też nie chcę mieszkać i patrzeć na 65m komin koło mojego domku.
        do tego spalarnie to przeżytek i strata ekonomiczna/środowiskowa itd...
        spalarnie które istnieją na zachodzie są nowoczesne ale wybudowane w latach 60ych i unowocześniane z biegiem tych lat (to przeżytek).
        Może politechnika ma lepszy pomysł?

        • 4 9

        • Komin

          Komin ci przeszkadza, a wysypisko już nie? Zywopłot zasłania i jest ok. A ten fetor, to od sąsiada, co nie posłuchal reklam i nie wziął leku na wzdęcia? Gratuluję dobrego samopoczucia. Aha - i miłych aromatow od drugiego sąsiada.

          • 9 2

        • a moze ty masz lepszy pomysl? (2)

          mowisz ze na komin nie chcesz patrzec...ale na gore smieci na wysypisku tak? nie rozumiem logiki ktora sie kirujesz. prawda jest taka ze sprzeciw wobec spalarni jest uzasadniony jedynie brakiem wiedzy. nie rozumiem tez skad pochodzi argument ze na swiecie odchodzi sie od spalarni? tak sie sklada ze pracuje w firmie ktora analizuje takie zagadnienia, i wrecz przeciwnie, nikt na swiecie od spalarni nie odchodzi. oczywiscie ze trzeba wspierac recykling a rowniez kompostowanie i fermentacje beztlenowa. aale prawda jest taka ze w krajach gdzie nacisk kladzie sie tylko na te 3 segmenty, nadal skladuje sie duzo ponad 50% odpadow miejskich. natomiast w krajach gdzie buduje sie spalarnie, nie dosc ze % odpadow poddanych recyklingowi jest bardzo wysoki, to dodatkowow mocno spada procent odpadow skladowanych. takie sa trendy, a wynika to z tego ze spalarnie maja swoj ogromny udzial przy segregacji odapdow, i na takie rozwiazania trzeba naciskac, a nie krzyczec NIE na wszystko bez zastanowienia.

          • 18 1

          • Widzisz Olek widac zes madry chlop (1)

            a nie jak ci co najglosniej krzycza a w dupie byli i stolec widzieli.Niech pan wojt G. i jego swita razem z innymi wrzaskunami z okolicznych wioch wezma sie i sie przejada chociazby do UK gdzie spalarnie sa wszedzie bo im po prostu szkoda ziemi na taki przezytek jak skladowisko.i jakos im nic nie smierdzi.
            Swoja droga Kolbudy i inne okoliczne gminy same laduja swoje smieci na Szadolki wiec nadal nie wiem jaki oni maja pomysl na alternatywe?

            • 6 2

            • olek

              to juz nawet nie chodzi o ziemie, a o przepisy unijne. Jezeli do 2013 nie zmniejszymi liczby odpadow skladowanych 70% w sotsunku do roku 1995 to komisja europejska nalozy na nas kary (jakies EUR200,000 miesiecznie). Oczywiscie to nie panstwo za to zaplaci, tylko gminy. Gminy znowu przeloza to na mieszkancow, podnoszac ceny za wywoz odpadow. Nie ma na dzien dzisiejszy lepszej opcji niz spalarnie/gazyfikacja poniewaz np z plastikow ktore dzisiaj produkujemy jedynie jakies 15% mozna poddac recyklingowi. Pozostaje cala masa odpadow ktorej nie mozna wedlug prawa skladowac, ale nie mozna tez zwrocic na rynek. W UK opozycja wobec spalarni tez byla ogromna ale jakies 20 lat temu. Teraz faktycznie spalarnie odpadow sa w UK dosc powszechne i ciagle przybywa wiecej. Ale to glownie przepisy prawne na to wplywaja (dyrektywa UE o nieskladowaniu odpadow, a takze specyficzny dla UK tzw Landfill tax ktory naklada sie na koszt skladowania odpadow, czyniac ta opcje droga, co wspomaga spalarnie, ktore staja sie konkurencyjne). Alternatyw do spalania jest kilka, jak np produkcja biopaliw z odpadow (hydroliza enzymatyczna, fischer tripsh, pyroliza) ale to ciagle rynek dopiero wschodzacy. A Polska do 2013 musi sie wyrobic, wiec pozostaje nam jedynie rozwoj spalarni (w krotkiej perspektywie)

              • 4 0

        • TO NIEPRAWDA (1)

          Proponowałbym się najpierw lepiej zapoznać z tematem, dowiedzieć się, poczytać, zaczerpnąć informacji ale nie pisać takich głupot. Wszystkie kraje Zachodnie budują dziś spalarnie, nowoczesne obiekty w centrum miast (Paryż - Snecma, Hamburg - MVR, Sztokholm itd.). Najwięcej śmieci odsetkowo na mieszkańca spalają kraje skandynawskie, gdzie przecież rozwój społeczny i poziom jakości życia są na najwyższym poziomie. Spalarnia to jedyny dobry sposób na smród z Szadółek. Nie bójmy się postępu, nie bójmy się spalarni. Na tym jedzie teraz cały cywilizowany Świat. Korzyści są ogromne, a smrodu nie ma. Polecam wizytę różnych spalarni i rozmowę z mieszkańcami miast gdzie takie obiekty funkcjonują. Przekonacie się, nie ma żadnego smrodu przy spalaniu, zaś smród jest przy składowaniu. Naprawdę nie piszcie jak nie byliście i nie widzieliście. Bo to nie ma sensu przy tej debacie.

          Polecam artykuł:
          http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/110160,smieci_sa_niegroznym_dla_srodowiska_naturalnego_paliwem_dajacym_cieplo.html

          • 4 2

          • boże ludzie

            najpierw zapoznajcie się jaką spalarnię i za jak ogromną kasę chce zbudować miasto. o to jest spór w tym wszystkim. a jeżeli chodzi o spalarnie to są nowocześniejsze i tańsze rozwiązania. które w 99.9 % załatwiają sprawę śmieci. nasi radni brną w to "wielkie G" ponieważ uważają że sprawy ze spalarnią rozpoczęli ileś lat temu i nie ma odwrotu. a wystarczy się zatrzymać pomyśleć - posłuchać autorytetów i można z tego całego "wielkiego G" wyjść z wielką tarczą - wszyscy - mieszkańcy, radni i to co najważniejsze środowisko. po to jest ta debata.

            • 2 2

    • wina tych co budują

      blisko wysypiska bo tania ziemia. Kiedyś to było za miastem, teraz jest to część miasta. Współczucia latem...

      • 4 2

    • smród

      nieprawda. W Norwegii na obrzeżach miasta jest spalarnia obsługująca całe miast. Smrodu nie ma. Wyobraźnia mieszkańców zakłada chyba że śmieci będą spalane w dołach na ogniskach a nie w nowoczesnym zakładzie zaopatrzonym w kilka filtrów.

      • 5 0

    • i bez spalarni czują

      na Pięciu Wzgórzach ja czuję i zaczyna mi się to nie podobać, bo tak nie było, trzeba wreszcie z tym zrobic porządek,

      • 0 0

  • spalarnia to obowiązek (4)

    ludzie jak możecie mieszkać w takim smrodzie jaki jest teraz????

    spalarnia to wasze zbawienie od smrodu,

    byłem w Breści we włoszech spalarnia obszaru zamieszkałego przez kilka milionów obywateli i nie przypominam sobie żeby w mieście smierdziało tak jak u Was

    • 134 13

    • popieram budowę spalarni na odpowiednim poziomie. Miałem przyjemność obejrzeć budynek spalarni w Szwecji. Był zlokalizowany niemalże w centrum miasta - z zewnątrz praktycznie nie do poznania, że to spalarnia, oczywiście zero 'zapachów' w okolicy.

      • 8 0

    • Włochy to jednak nie najlepszy przykład (1)

      rozwiązywania problemów ze śmieciami, patrz Neapol i góry śmieci na ulicach.

      • 3 2

      • W Neapolu firmy wywożące śmieci są w rękach mafii to jest problem. Nie spalarnie

        • 2 0

    • Spalarnia nie zlikwiduje obecnego składowiska !

      Dla nie wtajemniczonych. Spalarnie nie spowoduje likiwidacji obecnej góry śmieci.
      Będzie spalała na bieżąco tylko 30% przywożonych na bieżąco śmieci. Dodatkowo będą zwożone śmieci - frakacja energetyczna z całego województwa.Po spaleniu powstanie hałda żużla i toksycznych popiołów. W efekcie góra "Szadółki" będzie rosła, a dodatkowo będą na niej składowane toksyczne odpodady - popioły.

      • 0 0

  • właśnie kupuję mieszkanie (8)

    szadółki, okolice outlet, kowale, rębowo - odpadają. wystarczyła 1 wizyta w mieszkaniach z tych dzielni. jak Ci ludzie wytrzymują, co tam mieszkają??

    • 95 11

    • myslę ze z jakiś czas zajmie się tym agent fox z agentką sculy (5)

      bo mutantów zacznie przybywać

      • 13 2

      • Dobre :-) (4)

        ale tak na serio to zdaje się UE zmuszała Gdańsk do budowy tej spalarni. Jakie będą skutki tego opóźnienia? Jeszcze większe zadłużenie Gdańska - bankruta? Kary? Środki na inwestycje przepadły już całkowicie? To za jakie pieniądze to ma być zbudowane? Co to znaczy w ramach partnerstwa publiczno prywatnego? Ze kolejna złodziejska spółka po wodzie spowoduje wzrost cen wywozu śmieci w mieście o 1000%? Znowu nie piszecie wprost o faktach - o nieudolności władz Gdańska i o kosztach jakie w związku z tym poniosą mieszkańcy.

        • 7 0

        • Nieudacznictwo (3)

          Bo jak sam widziesz, pisac zez rozumieniem jest jeszcze trudniej, niż czytać ze zrozumieniem. A POza tym, to niewygodne, bo sondaże i PR czuwają. Istnieje tez nkiebezpieczeństwo, że znajdzie sie nagle inny najemca na lokal portalu i trzeba się będzie wynosić. Tajemnica poliszynela jest, ze wlaasciciel Zieleniaka jest bardzo spolegliwy wobec Nowych Ogrodów 8/12.

          • 4 0

          • dokładnie (2)

            Jak się kupuje mieszkanie albo stawia dom przy wysypisku śmieci lub lotnisku trzeba się liczyć z tym ze kiedyś to coś musi się rozrosnąć. Będzie śmierdziało, będzie głośno. Zamiast wiecznie marudzić kupujcie mieszkania gdzie indziej. Gdańsk jest duży. Zaspa, Przymorze, Żabianka, Oliwa, Suchanino, Chełm jest w czym wybierać. A jak się komuś nie podoba to zostają naprawdę jeszcze spokojne miejsca np. Bieszczady. Od miast daleko, samoloty nie latają, wysypisk nie ma, słońce, górki, świeże powietrze. Żyć nie umierać.

            • 4 4

            • z lotniskiem to się nie zgodzę

              kiedy powstawało Rębiechowo, ścieżka podejście nie była nad miastem. Teraz miasto rozrosło się i obecna pozycja pasa jest bez sensu. Samoloty latają nad południowym Gdańskiem, Moreną itd. Ciężko jest wstrzymać rozwój aglomeracji ponieważ lotnisko leży jak leży. Dużo lepiej położone jest lotnisko w Gdyni

              • 2 0

            • Pisz na temat.

              Odpowiadasz pod postem, który nie dotyczy mieszkań i gorzkich żalów mieszkańców Szadułek. Ceny utylizacji odpadów podyktowane przez prywatną spółkę, w której pewnie znowu w radzie nadzorczej zasiądzie Budyń, dotkną wszystkich mieszkańców Gdańska. NIK powinien zająć się tą sprawą. Jak to możliwe, że inne miasta zdążyły ze środkami unijnymi w tym względzie, a nieudolnie zarządzany Gdańsk jak zwykle pozostał jak sierota z ręką w nocniku.

              • 2 0

    • Sami sobie wybrali

      Lokalozacja wysypiska znana od kilkudziesięciu lat. Czyli świadomy wybór.
      Tak samo budowa domków przy lotniski i protesty związane z hałasem.
      Te mieszkania mają niższą wartość. Coś za coś.
      A jak zapłacili tyle samo to dali się nabić w butelkę.

      • 6 3

    • co to za dzielnica rębowo bo nie znam takiej

      • 1 0

  • (5)

    Szanowni państwo obserwuje od paru tygodni spalarnie śmieci w Oslo i nasuwa się jedna i najważniej sza konkluzja -Nic!!!!!!!!!!!
    Po Prostu zero smrodu,hałasu tylko korzyści(dodatkowa energia elektryczna i cieplna a przytym estetyczny wygląd.My po prostu z naszym myśleniem jesteśmy daleko z murzynami.

    • 131 12

    • Tu jest Polska, a nie Norwegia. :) (1)

      A dioksyny i metale ciężkie nie śmierdzą :)

      • 7 5

      • dioksyny niby przy "niskich" temperaturach powstają w spalarniach niby są za wysokie... ja tam bardziej bym się bał naftalenu z rafinerii..

        • 2 4

    • (1)

      A czy kolega (koleżanka) dowiedział się, że w Norwegii to i owszem spalają, ale pozostałości po tym czego nie da się odzyskać?? A u nas bez sortowania na surowce wtórne do spalania pójdzie wszystko co "suche".

      Oczywiście, że jesteśmy za murzynami, bo na zachodzie od kilkunastu (albo i więcej) lat wszyscy segregują odpady, a my? Chyba tylko na te co można wyrzucić i te co można spalić w piecu w domu ( bardziej szczegółowy podział to te śmieci co można spalić w dzień i te co w nocy).

      W pomorskiej mamy największą zachorowalność na raka, a dioksyny, które są wydzielane podczas spalania (bezwonne- więc mało kto wie, że wogóle istnieją) mogą spowodować, że ta zachorowalność jeszcze wzrośnie (dioksyny w szczególności odpowiadają za powstawanie komórek rakowych m.in nerek i układu moczowego).

      Czy spalarni nie można wybudować w miejscu gdzie otoczona będzie buforem lasu, z dala od osiedli mieszkaniowych, z odpowiednią infrastrukturą komunikacyjną?

      Kiedyś wysypisko śmieci było w okolicach starego miasta- wybudujmy spalarnię tam.... Wszystkim będzie blisko.

      Jestem za spalarnią, ale najpierw nauczmy się segregować smieci, a potem dopiero spalać to czego nie da się odzyskać.

      • 11 2

      • mój sąsiad segreguje

        na takie, które pali w dzień i takie, które pali w nocy :)

        • 2 0

    • to co, energia elektryczna i cieplna jest tańsza dla oklicznych mieszkańców?

      jeśli nie, to co to za korzyść ? dla tych co sprzedają tą energię?

      • 1 0

  • spalarnia tak ale koło Siarkopolu (5)

    Nikt nie ma nic przeciwko spalarni samej w sobie, ale dlaczego lokalizować ją koło osiedli mieszkaniowych? (1) Gdańsk rozrasta się w kierunku południowym, no i dlaczego tam ma najbardziej smrodzić? (2) Dzięki obwodnicy południowej do siarkopolu jest super dojazd (3) nikt tam nie mieszka (4) maja tam wozić śmieci z całego województwa (5) i tak już tam capi (6) docelowo Szadólki trzeba zamykać a ni rozwijać

    • 49 39

    • spalarnia do centrum

      będzie sprawiedliwy smród

      • 9 0

    • Siarkopol jest blisko Stogów Przeróbki i "Dolnego miasta" (1)

      tu mieszka więcej ludzi niż na kilku nowych mini osiedlach domków w okolicy Szadółek.

      • 10 7

      • Kierunek wiatrów

        Jakoś w mieście nie czuć rafinerii, a Szadółki i owszem.
        Okolice oczyszczalni nadają się idealnie

        • 5 3

    • Siarkopol

      Zanim cos napiszesz, to pomyś.
      1. Koło Siarkopolu są Stogi i tam tez mieszkają ludzie, zdaje si, że więcej, niż wokół Szadółek.
      2. Lobby developerów, którzy kupili za bezcen ziemię bez wartości, własnie ze względu na Szadółki łatwo znalazło osozłomów, którzy będą krzyczeć, że spalarnia będzie śmierdzieć itd.
      3. Jak sobie wyobrażasz bezpieczny dla środowiska i mieszkańcow dzielnic "tranzytowych" przewóz tych setek tysięcy ton śmieci z Szadółek do Siarkopolu?
      A poza tym, dlaczego nikt nie poniósł żadnych konsekwencji słuznbowych za niedotrzymainie terminu na złożenie wniosku do UE o dofinansowanie? Czy dlatego, że szwagier w kasie i dlatego swoim krzywdy nie robimy? Może odpowiedź jest w jednym z wcześniejszych postow o okazji, jaką zwęszyli kolesie z Nowych Ogrodow 8/12 w pomyśle partnerstwa publiczn-prawnego? A może dlatego, że tak naprawdę nikt nad niczym nie panuje i ma to wszystko w d.., skoro kasa i tak leci, a kolejne wybory nie sa żadnym zagrożeniem, co sie okazę najpóźniej w poniedzialek?
      Zostawcie polityke. Budujcie boiska - Donald Tusk
      Dlaczego - bo tylko to umiecie?

      • 4 3

    • Szadolki bedzie czuc jeszcze setki lat

      a spalarnia nie produkuje smrodu! naprawde to nie wyglada tak jak sie tu chyba ludziom wydaje, ze sobie kowalski pali smieci w ogordku. pozatym, z tego co slyszalam na poczatku planowania tej inwestycji to ma byc nie spalarnia a gazyfikacja, czyli proces bez udzialu tlenu, co eleiminuje emisje dioksyn...ludzie, to naprawde nie jest takie zle jak wy krzyczycie.

      • 2 2

  • Trudno,nie chcą to nie.

    Sypać śmieci na hałdę,smród zrobi swoje i zmiękną.
    Lub bedą się męczyć mieszkańcy okolicznych apartamentów.

    • 42 10

  • Władze miasta nie biora pod uwagę konsultacji społecznych.

    Pan Głuszczak i Lorek są mistrzami w bajerowaniu.

    • 21 15

  • smród jest, ale przecież produkty spalania śmieci też nie będą zdrowe (10)

    miała być spalarnia plazmowa (czy jakoś tak), ale ta jest droga, więc chcą wybudować taką zwykłą... cały syf z kominów będzie osiadał kilka km od spalarni - pomyślcie - całe osiedle Olimp, Otomin, Jankowo, Bąkowo, może Lublewo, Kotlet czyli Fashion Outlet itd.
    w filtry to ja nie wierzę - nie dalej jak tydzień temu pokazywali w TV, jak psują się filtry w cementowni i cała okolica co jakiś czas pokryta jest szarym pyłem, który zbryla się od wilgoci
    spalarnia - TAK, ALE - w miejscu, gdzie nie będzie już nic do zniszczenia - np. okolice Lotosu czy hałdy fosfogipsu - tam i tak jest już wszystko zniszczone (środowisko), więc spalarnia im nie zaszkodzi

    • 44 20

    • (2)

      Ale z tego komina będzie wydobywał się tylko azot i tlen, więc co tam ma śmierdzieć?

      • 4 8

      • (1)

        To poczytaj sobie mądre artykuły mówiące o tym, jakie są efekty uboczne spalania odpadów. Pomijając temat dioksyn i żużli (dla których również trzeba mieć miejsce do składowania) jest ich dziesiątki. I niekoniecznie są one obojętne dla naszego zdrowia:(

        Prosty przykład- Wiktor Janukowicz otruty został dioksynami- popatrz na jego twarz.... chcesz tak wyglądać? Bo ja nie!!

        • 8 2

        • Wiktor tak, ale Juszczenko. Janukowycz to ten od Rusków

          • 2 0

    • (5)

      Ludzie !!! Wypisujecie takie bzdury.. nie macie o tym zielonego pojecia tylko piszecie bo gdzies w tv widzialem.. A jak zorganizowano ostatnio cykl konsulatcji z mieskzancami odnosnie spalarni to stawilo sie wiecej osob ktorzy chcieli odpowiedziec na pytania i wszystko przedstawic niz samych zainteresowanych.. Stawili sie tylko pseudoekolodzy.. z wyksztalcenia (archeolodzy) ktorzy znalezli wsposob na zycie blokujac wszystko co sie da i nie majac o tym zielonego pojecia.. bez komentarza

      • 3 6

      • co? gdzie? (4)

        poczytaj sam - w Otominie 120 osób było!
        nie chcemy - jako mieszkańcy okolic - spalarni zwykłej, bo ta truje poważnie

        • 7 2

        • Demagogia (3)

          No to gratuleuję im rozsądku.
          Otomin jest otoczony lasami, za wyjątkiem osiedla koło działek, ktore leży na północny zachod od szadółęk. Kierunek wiatrów w naszej okolicy (90%) to południowo-zachodni.
          Lakim cudem ewentualny smród ze spaalrni miałby leciec do Otomina, jankowa, Lublewa czy Bąkowa?
          Kowale i Outlet budowano w czasach, kiedy szadółki istniały i smród z wysypiska był faktem znanym od lat. więc jesli ktos akceptował ten fakt wtedy (bo było taniej), to niech teraz "nie wali głupa" - no chyba, że nim jest.

          • 2 6

          • smród leci, a później spaliny polecą na Gdansk, a Szadółki miały być likwidowane.

            • 6 0

          • Nieprawda

            smród leci, bo kierunek wiatru jest zmienny - co prawda w Polsce przeważają wiatry zachodnie, ale np. wczoraj wiało od wschodu i to bardzo mocno - i co na to powiesz?
            ponadto budowy, o których wspominasz zaczęły się dawno - fakt, ale właśnie dawno temu obiecywano zamknięcie wysypiska i przeniesienie gdzieś indziej...
            a obecny spotęgowany smród zawdzięczamy odwiertom, o czym informuje zarząd wysypiska... wcześniej nie śmierdziało na 10 km - teraz nawet na Morenę dolatuje...
            jeszcze rok temu w Kolbudach nie było czuć, a w tym roku zaczęło...

            • 6 0

          • hałda miała być zamknięta

            • 5 0

    • Głupich nie sieją.....

      Najlepiej wybudować tam jeszcze elektrownie atomową, garbarnię skór ,cementownię i od razu duży cmentarz dla mieszkańców okolicznych wsi i oczywiście ekologicznej wyspy Sobieszewskiej i Stogów,bo hałda i rafineria nie dała im rady ,to może spalarnia ich wykończy.Czy wiesz mały ciemny człowieczku o czym piszesz!???????

      • 0 0

  • ej (2)

    a nie można z tych śmieci odzyskiwać energii czy gazu, tak jak robi się to od lat w Szwecji?

    • 20 4

    • tu też gaz się odzyskuje...
      od lat...

      • 4 0

    • No właśnie po to ta spalarnia :P

      • 5 0

  • Przecież Prezydent Adamowicz & spółeczka nie traktuje poważnie konsultacji społecznych. (1)

    • 33 11

    • niestety masz rację konsultacje to zazwyczaj tylko listek figowy do podejmowanych decyzji. Byłem na ze dwa razy fakt że w drobnych lokalnych sprawach ale zawsze wyglądało to tak samo. Przyjdźcie pogadamy potem zero dyskusji tylko propaganda,zero odpowiedzi na konkretne problemy,takie pitu pitu.Ważne że się odbyło i teraz można zrobić to co sobie urzędasy wymyślą.Ale jak by co to konsultacje były.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane