• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tydzień porad dla ofiar przestępstw

mak
24 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

Nie bądź obojętny wobec przemocy domowej.


Każdy, kto czuje się ofiarą przestępstwa może do piątku skorzystać z darmowej pomocy prawnej i psychologicznej. Ogólnopolska akcja Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem po raz 7. ruszyła w Trójmieście.



Czy kiedykolwiek byłeś(łaś) ofiarą przemocy?

W poniedziałek ruszyła ogólnopolska akcja Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, w ramach której przez pięć dni w Trójmieście dyżurować będą specjaliści z różnych dziedzin. - Doradzą oni, co zrobić w sytuacji doświadczania lub domniemania przestępstwa, przeżywania krzywdy z powodu nadużyć, nierównego traktowania, wykorzystywania w niegodny sposób, uporczywego dręczenia czy innych przykrych doświadczeń osobistych - mówi Monika Ostrowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Akcja "tydzień pomocy" odbywa się w Polsce od kilkunastu lat, w Gdańsku organizowana jest po raz 7. Jej głównym celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.

- Szczególnie zależy nam na dotarciu do tych osób, które dotąd jeszcze nie zdecydowały się szukać pomocy, a doświadczają przemocy domowej lub napaści seksualnej - mówi Krzysztof Sarzała, przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w Gdańsku, organizator obchodów.

Dyżury specjalistów będą miały charakter interdyscyplinarny i bezpłatny dzięki zaangażowaniu się w akcję m.in.: Sądu Okręgowego, Prokuratury Apelacyjnej, Okręgowej Izby Radców Prawnych, Pomorskiej Izby Adwokackiej, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Izby Komorniczej, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej, Centrum Interwencji Kryzysowej PCK, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czy Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek oraz Gdańskiego Centrum Mediacji.

- Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą zarówno adwokaci, radcy prawni, aplikanci adwokaccy, radcowscy jak i prokuratorzy, a także funkcjonariusze policji, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy - wylicza Sarzała. - Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną.

Choć Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która nie po raz pierwszy bierze udział w "tygodniu pomocy" nie prowadzi w tej sprawie statystyk, z obserwacji prokuratorów wynika, że spora część osób zgłasza się w rozmaitych sprawach. - Generalnie połowa osób podczas "tygodnia" zgłasza się do nas ze sprawami karnymi, które są w różnej fazie - np. są stronami postępowania, dotarły do jakiegoś etapu i są zainteresowane, czy coś jeszcze mogą zrobić - mówi prok. Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Przychodzą też osoby, którym wydaje się, że zostało popełnione przestępstwo, albo w sprawach, które nie mają związku z przestępstwami, ale ze sprawami z zakresu prawa spadkowego, prawa pracy czy nawet kwestii możliwości zaprzeczenia ojcostwa.

Pełna informacja o dyżurach specjalistów w ramach tygodnia pomocy dla Trójmiasta i województwa pomorskiego(pdf)

Jakimi sprawami zajmowały się prokuratury podczas zeszłorocznej edycji "tygodnia pomocy"? - Do jednej z prokuratur zgłosiła się pani, która zawarła umowę pożyczki z przywłaszczeniem mieszkania. Pani miała ogromne długi - dodaje prokurator Wawryniuk. - Sprawa była na tyle poważna, że mieszkanie kobiety było już zgłoszone do licytacji komorniczej. Kobieta jednak sama znalazła osobę, która udzieliła jej pożyczki, której nie była jednak w stanie spłacić. Postępowanie zostało przeprowadzone, jednak ze strony osoby, która udzieliła jej pożyczki nie było działań, które wprowadziły kobietę w błąd czy doprowadziły do wykorzystania jej sytuacji.

Raport MSW w sprawie przemocy w rodzinie (pdf).

Kolejna sprawa również dotyczyła kwestii pożyczki. - Zgłosił się również pan, który zawarł umowę pożyczki w imieniu pewnej osoby, która miała ją spłacić - dodaje prokurator. - Osoba, która miała dług spłacić, nie zrobiła tego. Niestety pan nie był w stanie wskazać, w imieniu kogo zaciągnął dług.

Poradnik - jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie (pdf)

Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jednym z przestępstw, z jakimi najczęściej się spotykamy jest przemoc domowa. Z sondażu MSW wynika, że 14 proc. Polaków zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku było świadkiem przemocy w rodzinie, a tylko dwie na pięć osób postanowiły zgłosić ją odpowiednim instytucjom. Powody, dla których osoby będące świadkami przemocy domowej nie zgłosiły tego faktu były różne. 21 proc. ankietowanych stwierdziło, że problemy rodzinne należy rozwiązywać w domu, a 20 proc., że zgłoszenie i tak nic by nie dało. Co ósmy respondent stwierdził, że nie była to jego sprawa, a 8 proc. obawiało się formalności. Natomiast co trzecia osoba spośród wszystkich respondentów nie zna żadnej instytucji lub organizacji, które udzielają pomocy ofiarom przemocy w rodzinie.

Dlaczego warto wziąć udział w tej akcji? - Warto korzystać z porad specjalistów podczas "tygodnia pomocy" choćby po to, by zorientować się w sytuacji - dodaje Grażyna Wawryniuk. - Zapraszamy osoby, które są pokrzywdzone przestępstwem, głównie po to, żeby dowiedziały się, jakie działania mogą podjąć - czy wystarczy złożyć zawiadomienie na policji czy do prokuratury, czy można zrobić coś jeszcze. A także - gdzie można szukać wsparcia, pomocy prawnej, psychologicznej. Dlatego też w ramach tygodnia w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku przewidziano jednodniowy dyżur psychologa. W innych prokuraturach prokuratorzy nawiązali współpracę z instytucjami, które wspomagają pokrzywdzonych. Choć dziś dostęp do takiej informacji jest bardzo łatwy, to zrozumienie języka prawniczego nie zawsze jest proste.

Porady specjalistów są bezpłatne. Każdy, kto przyjdzie w ramach "tygodnia pomocy", zostanie przyjęty. Nie trzeba się wcześniej zapisywać.
mak

Wydarzenia

Opinie (41) 3 zablokowane

  • To śmieszne, dyżurować będą ci którzy sami są sprawcami wielu przestępstw. (9)

    Funkcjonariusze policji, komornicy, prokuratorzy - 25 lat rządów postkomuny sprawiły, że bardziej boję się ich razem wziętych niż tych których oni nazywają przestępcami.

    • 54 20

    • . (1)

      Tydzień ?! To kur....cze powinno być cały rok !!!!

      • 14 2

      • pff

        W Gdyni zespół interdyscyplinarny działacały rok non-stop. Uczcie sie gdańszczanie od najlepszych, tym bardziej że macie ich po sąsiedzku

        • 0 2

    • (1)

      Znam kolesia który robi teraz aplikacje i trochę mi przy piwku opowiedział o hermetycznym środowisku prokuratorów.
      Szczególnie uderzył mnie pewien wątek.
      Mianowicie w prokuratorskiej terminologii zatrzymany i osadzony do wyjaśnienia to tak zwany JENIEC, czyli wynik w statystyce, dla prokuratora cyferka w tabeli, a dla kogoś innego ludzka tragedia.
      No ale do czego zmierzam, jest nieoficjalny wyścig na ilość tych JEŃCÓW, a w każdy weekend prokuratorskie kółko wzajemnej adoracji spotyka się na zakrapianych alkoholem imprezach, przyprawianych czasem kokainą i ci co mają mało JEŃCÓW muszą wykonywać różne dziwne "zadania" zlecone przez "rekinów" palestry lub "orłów" temidy, na przykład zatańczyć macarene topless itp.,
      Możecie w to nie wierzyć, myślcie co chcecie, ale wiele jest na świecie rzeczy co w głowie się nie chcą zmieścić i łatwiej było by ich do wiadomości nie przyjmować.

      • 15 1

      • nie wiem na ile to prawdziwy opis na ile nie

        ale historia cywilizacji pokazuje, że gdy tworzy się grupy wyjęte spod prawa to od razu zaczynają one przyciągać do siebie różne szumowiny i przestępców.

        • 12 0

    • tylko nie płacz (1)

      jak Cię pobiją na drodze i nie zgłaszaj tego policji..

      • 2 5

      • nie mam takiego zamiaru, to ostatnia rzecz jaką bym zrobił

        • 5 0

    • rok temu niejaki Donald T. do spółki z grupą przestępczą zwaną rządem, sejmem i senatem RP (1)

      Ukradli mi i wielu innym obywatelom ponad 50% środków przez lata zgromadzonych na indywidualnym rachunku emerytalnym. Czy w tej sytuacji mam się obawiać pospolitych przestępców skoro największa mafia pozostaje bezkarna i kradnie w świetle prawa (które sami sobie stanowią)?

      • 13 1

      • 100 milionów Euro

        Skąd premier koparka wzięła 100 milionów Euro, aby pożyczyć je na wieczyste oddanie ukraińskim rezunom ?

        • 7 1

    • Zgadzam sie. W szczegolnosci panowie w niebieskich mundurkach lubia srosowac czyny zawarte w art. 207 kk

      • 0 0

  • Głosił się również pan, który zawarł umowę pożyczki w imieniu pewnej osoby, która miała ją spłacić - dodaje prokurator.

    Osoba, która miała dług spłacić, nie zrobiła tego. Niestety pan nie był w stanie wskazać, w imieniu kogo zaciągnął dług. Litości, ten Pan stanowi zagrożenie sam dla siebie.

    • 22 1

  • A za tydzień pocałujcie sie w d***. (3)

    Tak działa nasze państwo.

    • 25 10

    • Wolska nie istnieje

      • 3 0

    • Emigruj. Europa stoi otworem. Tylko się nie zdziw... (1)

      • 3 5

      • Wiemy leming ze ty żyjesz w rajskiej zieloenej wyspie Donaldinia

        I gdybyś nie był głupi to bys wiedział ze wiele milionów juz wyemigrowało i sie nie zdziwili przeciwnie są zadowoleni z emigracji za to doznają kolejnego szoku i zdziwienia gdy przylatują na święta !!

        • 3 1

  • Policja (3)

    Skradziono mi tablice rejestracyjne. Poszedłem zgłosić kradzież i ku mojemu zdziwieniu policjant, który przyjmował ode mnie zgłoszenie usiłował wmówić mi, że pewnie je zgubiłem. Obie naraz razem z ramkami i to w zaparkowanym samochodzie. Cóż za zbieg okoliczności. Komisariat na Orunii.

    • 48 2

    • rejestracja kradzieży wymaga więcej papierkowej roboty no i psuje statystyki bo nikłe sa szanse złapania sprawcy

      normalnie można byłoby zgłosić przestępstwo funkcjonariusza przez nakłanianie Ciebie do składania fałszywych zeznań. Ale w państwie totalitarnym milicjant jest w zasadzie bezkarny w momencie gdy chciał se ulżyć w robocie.

      • 17 3

    • Policja (1)

      Na komisariacie na Oruni to normalne.
      Tam nigdy nie uzyskasz pomocy ja byś nawet złodzieja sam przyprowadził.

      • 6 0

      • Orunia sie opierdala

        Ale od piatki (Przymorze) trzymajcie sie z dala

        • 0 0

  • A co z ofiarami przestępczości ze strony państwa? (2)

    Ile jest tak na prawdę ofiar urzędniczej niekompetencji i pomyłek sądowych?
    Do kogo taka osoba może się zwrócić?
    Ilu siedzi niewinnie albo za przysłowiowego batonika?
    Ile jest osób okradzionych przez urzędników i komorników?
    Ilu ludziom państwo zniszczyło życie i doprowadziło do ruiny, bankructwa, nędzy?
    Słynna sprawa komornika co ukradł rolnikowi ciągnik to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

    • 39 2

    • Pewnie co najmniej MILION.

      • 3 1

    • Komornik nagle sie okazał ciezko chory i jest na zwolnieniu lekarskim :)

      • 7 1

  • Tak, innej niż domowej. (2)

    Rząd tego państwa okrada nas wszystkich, posłowie oszukują... jestem świadkiem tego codziennie.

    • 19 1

    • (1)

      PiSz bloga.

      • 2 4

      • a ty leming dokup wazeliny :)

        • 5 3

  • A czy jak jestem dymany przez Rząd Polski też się liczy, można skorzystać z porad? (2)

    • 17 2

    • Pięknie ujęte !!

      dołączam sie do pytania

      • 7 0

    • Porad udziela esemesowo Centrala.

      • 8 0

  • Tylko że w naszym chorym kraju tylko przestępcy mają się dobrze.

    • 10 2

  • Te porady to sobie mogą w d.. wsadzić! Pomocy to fikcja!!! (1)

    Rząd ma w d*pie ludzi sami mają ochronę taka jaką nie mają ludzie rządu w państwach zachodnich. Premiera na zachodzie możesz spotkać w kolejce w sklepie!! W POlsce zakupy robi im ochrona a jak już idą do sklepu to mają 4 ochroniarzy ze sobą jak Kopacz!! Polak w POlsce może być tylko ofiarą przestępstwa bo niewolno mu się bronic. Wszelkie kursy samoobrony na zachodzie uczą by do obrony wykorzystywać wszelkie możliwe przedmioty wokoło. W POlsce jest to zabronione!! Aktywna obrona polega na tym by kopnąć w krocze, faceta z nożem potraktować np. kijem. Albo kluczem wybić mu oko. Bandyty czy kibol, który cie napadnie nie ważne z jakiego powodu musi wiedzieć, że sam może stracić życie albo zdrowie ale niestety nie w POlsce!! Mamy na to tysiące przykładów. Bo ty możesz się tylko dać okraść, pobić do nieprzytomności czy zginać bo kibolowi czy bandycie to to samo nie może się stać krzywda! Bo kibol wystarczy, że powie ze on tylko chciał cie okraść, pobić albo nastraszyć czy podbić oko albo połamać rękę i dostanie wyrok w zawieszeniu. A w POlsce ofiara musi odgadnąć zamiary bandyty i zasadzie może tylko uciekać!! Najlepszy przykład jest studenta Ukrainy który z rodziną w Polsce był atakowany w sylwestra a gdy próbował uciekać z rodziną skoczyli na jego auto, student jednego zabił nożem drugiego ranił, co najlepsze to był nóż bandytów, a teraz siedzi za kratkami za przekroczenie obrony!! Bandyci kibole którzy skopali młodego studenta Gdańsk pod Lotem tylko jeden dostał wyrok pozostali kopacze wyroki w zawieszeniu i o wiele mniejsze, ale zdrowia już mu nikt nie przywróci bo jest częściowo sparaliżowany a Policja jechała radiowozem 500 metrów 15 minut! To oni powinni zginąć czy zdrowie stracić!! Jeśli mnie i kibol napadnie i ja mu zęby wybije i połamię rękę to ja trafie za kratki!!

    • 17 2

    • prawda

      wszyscy maja w d*pie co sie dzieje a policja nie pojawi sie dopuki nie powiesz ze ktos kogos zabil itp jak oni to mowia ma niebieska karte to u nich normalne !!! przestancie wkoncu sami sie oszukiwac ta polska policja nie potrafi nic !!! najlepiej im wychodzi wlepianie mandatow a ludzie ich wogole nie interesuja

      • 4 1

  • Mogę donieść na cały rząd, sejm, sądy, urzędasów, ...że NAS krzywdzą?!!!

    • 11 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane