• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Więźniów coraz mniej. Bo... nie docierają do Zakładów Karnych

Michał Sielski
22 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Za ucieczkę z przepustki grożą 2 dodatkowe lata odsiadki. Niestawienie się do odbycia kary to najwyżej zwrot kosztów doprowadzenia przez policję. Za ucieczkę z przepustki grożą 2 dodatkowe lata odsiadki. Niestawienie się do odbycia kary to najwyżej zwrot kosztów doprowadzenia przez policję.

W zakładach karnych w całej Polsce jest coraz więcej miejsc dla więźniów. To efekt łagodniejszych kar? Nie. Prawomocnie skazani nie stawiają się do więzienia, bo... niewiele im za to grozi. Na Pomorzu na wolności jest 1676 osób, którym upłynął termin stawienia się do więzienia lub aresztu podległego Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Gdańsku. W skali kraju to ponad 35 tys. ludzi.



W amerykańskich filmach widzimy szybki proces, z którego skazany trafia wprost za kratki. W polskich filmach też jest proces, może już nie tak szybki, ale przestępca także kończy w więzieniu, gdzie trafia tuż po odczytaniu przez sąd wyroku.

Tyle kino, ale w rzeczywistości jest często całkiem inaczej.

Sądy rzadko bowiem wydają postanowienie o natychmiastowym umieszczeniu skazanego w więzieniu. Dotyczy to zwłaszcza sprawców drobnych przestępstw, którzy zostali skazani na kilka-kilkanaście miesięcy pozbawienia wolności. Zazwyczaj w takich sytuacjach sąd wyznacza termin, w którym skazany ma stawić się w zakładzie karnym.

Tyle, że ten bardzo często się nie stawia.

Sąd wyznacza termin, policja musi szukać

Na 31 grudnia 2013 roku w całej Polsce były 49 644 prawomocne wyroki, w których sąd wyznaczył termin stawienia się do odbycia kary. Dotyczyły one 40 288 osób. Aż 35 335 z nich nie stawiło się do więzień, mimo upływu terminu. To głównie osoby skazane za nie najcięższe przestępstwa - średnia kara uchylających się od więzienia to 13,7 miesiąca pozbawienia wolności.

- 1676 osobom upłynął termin stawienia się do odbycia kary pozbawienia wolności w zakładach karnych i aresztach śledczych podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Gdańsku - przyznaje mjr Robert Witkowski, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku.

Skazani nie stawiają się, bo nie grożą im za to praktycznie żadne sankcje. Trafiają jedynie do bazy poszukiwanych i ustaleniem ich miejsca pobytu oraz doprowadzeniem do więzienia zajmuje się policja, która poszukuje ich tak samo, jak np. osób, za którymi wydano list gończy.

- W każdej jednostce Policji są policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób, które m. in. nie stawiły się do zakładu karnego, czy aresztu śledczego celem odbycia kary pozbawienia wolności. Nie prowadzimy osobnej statystyki, która wykazywałaby ile osób nie stawia się do odbycia kary. Policjanci szukają ich jednak równie intensywnie, jak osób poszukiwanych np. poprzez listy gończe czy na podstawie nakazów aresztowania - mówi st. asp. Renata Legawiec z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

W niektórych województwach powołano nawet specjalne zespoły, które zajmują się odszukiwaniem i doprowadzaniem skazanych. W Trójmieście - póki co - takich sztabów nie ma.

Czy kary za ucieczkę z przepustki i niestawienie się do więzienia powinny być takie same?

- W każdym komisariacie jest co najmniej jeden policjant zajmujący się głównie poszukiwaniem, mamy też specjalną grupę poszukiwawczą w Komendzie Miejskiej, która zajmuje się jednak poszukiwaniem także innych osób - mówi asp. sztabowy Sławomir Guz z gdyńskiej Komendy Miejskiej Policji.

Luki w prawie chętnie wykorzystywane

Wszystko wskazuje na to, że to brak jakiejkolwiek realnej sankcji wpływa na bezkarność skazanych. Bo ucieczki z przepustek zdarzają się niezmiernie rzadko.

- W roku 2013 udzielono w okręgu gdańskim 3 648 bezdozorowych widzeń poza terenem jednostki penitencjarnej na czas nie przekraczający 30 godzin oraz przepustek. Dodatkowo administracja zakładów karnych i aresztów śledczych udzieliła 3 354 zezwolenia na opuszczenie jednostek penitencjarnych na udział w nauczaniu, szkoleniu, zajęciach terapeutycznych, zajęciach kulturalno - oświatowych i sportowych. Łącznie więc udzielono 7 002 przepustki i zezwolenia na opuszczenie zakładów karnych i aresztów śledczych. Nie powróciło 5 osób. Wszyscy zostali zatrzymani i nadal odbywają karę pozbawienia wolności w zakładach karnych typu zamkniętego. Wskaźnik niepowrotów wynosi więc 0,07 proc. - wylicza mjr Robert Witkowski.

Skąd tak zadziwiająca rozbieżność w liczbie nie wracających z przepustek i nie zgłaszających się do więzienia? Przestaje być zadziwiająca, gdy poznamy jeden fakt: brak powrotu z przepustki to już kolejna sprawa karna i do dwóch dodatkowych lat więzienia.

Nie szukają, bo więzienia niemal pełne?

A może tak naprawdę nikomu nie opłaca się, by wszyscy skazani trafili do więzień? Każdy osadzony musi mieć, zgodnie z polskim prawem, trzy metry kwadratowe celi (średnia w Europie to cztery). Jeśli jest ich mniej, więzień może domagać się odszkodowania. I takie sprawy wygrywają. Zakończone w ubiegłym roku kosztowały budżet państwa niemal milion złotych.

Wynika to oczywiście z przepełnienia więzień. Obecnie jednak nie mamy z tym do czynienia. We wszystkich jednostkach penitencjarnych podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Gdańsku aktualnie osadzonych jest 4439 osób.

Obłożenie wszystkich jednostek penitencjarnych w Polsce wynosi 91,6 proc. W zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu gdańskiego - 95,2 proc. Na koniec 2013 roku w całej Polsce 78994 osób przebywało w więzieniach i aresztach. To i tak znacznie mniej niż w lutym 2013 roku, gdy liczba sięgała 86303 i przekraczała 100 proc. liczby miejsc. Łatwo policzyć: jeśli dodamy do tego ponad 35 tys. osób uchylających się od kary, to okaże się, że miejsc jest zdecydowanie za mało. I nie zmienia tego ustawa o dozorze elektronicznym, bo w ubiegłym roku zaledwie 433 skazanym udzielono zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego.

Zobacz film o więzieniu na Przeróbce.

Miejsca

Opinie (140) ponad 10 zablokowanych

  • Polandia to kraj absurdów.

    Przykład? Ano proszę. Poszóstny zabójca z Kamienia pom.( recydywista i powszechnie znany lokalny notoryczny pirat drogowy) - max. 15 lat vs. dwóch fałszerzy 5cio złotówek- 25 lat każdy. Pytanie do ogółu: Wolałbyś zginąć w katastrofie drogowej z innymi 5cioma członkami swojej rodziny czy zostać obrobionym na kilka fałszywych piątaków?

    • 10 0

  • Byłam w szoku przeglądając w internecie zdjęcia i informacje o poszukiwanych,

    zagrożonych karą więzienia.
    Byli tam głównie ludzie zalegający z alimentami, ludzie którzy przedłożyli niezgodne z prawdą dane żeby dostać kredyt w banku i podobni niebezpieczni przestępcy.

    Czy tak dobrze jest w naszym kraju? Może więzienia nie są potrzebne (zwłaszcza gdy system robi wszystko żeby psychopatów-morderców wypuszczać)?

    Przy okazji dowiedziałam się że sąsiadka, pani Krysia, pokazała w banku że zarabia 1800 złotych, podczas gdy zarabia 1000 a osiemset bezumowowo.
    Ale gdzie grasuje trynkiewicz, czy gdzie go goszczą tego się nie dowiem, choć mam małe dziecko i w innym kraju mogłabym wiedzieć gdzie pedofil- wielokrotny morderca osiadł.
    (Tam jest to konstytucyjne a u nas konstytucyjne jest chronić go szczególnie jak głowę państwa).

    MOŻE WIĘC NIE PYTAJMY PO CO WIĘZIENIA
    A PYTAJMY PO CO NAM SYSTEM Z TZW. "SĄDAMI", "PARLAMENTEM", BANDĄ PSYCHOLI-OGÓW ?!

    • 10 0

  • Dla mnie zasadniczo wyrok powinien przede wszystkim (jeśli to możliwe) przynieść zadośćuczynienie ofiarom/ poszkodowanym i

    naprawienie szkód.
    Co mi po tym, że złodziej który mnie okradł lub pijany kierowca kierowca, który zabił np, ojca utrzymującego rodzinę będzie siedział w więzieniu?
    Nawet niech nie idzie do więzienia ale z "bransoletą" niech pracuje i wyrównuje wyrządzoną krzywdę.
    Jeśli nie to do obozu pracy i tam choćby "praca dla pracy" a jak nie to niech zdycha z głodu.

    • 5 0

  • za niskie sa obecnie kary... nie dawac przepustek..to skandal....!!!! (1)

    na przepustkach robia kolejne przestepstwa....to po co jest kara 5-10 lat wiezienia ..jak co chwile sa przepustki ..to tak jakby tej kary nie bylo..

    bo idzie bandzior w to samo srodowisko przestepcze i dalej źle czyni....to nie odnosi żadnych skutkow takie chore karanie !!!!
    chory rzad ...chory kraj...i chore ustawy !!!!!!!!!!!!!!

    dlaczego niktnie patrzy ze ten poszkodowany....nie ma ochronyprzed bandziorem...??? bo taki jest stale albo czesto na przepustce..

    w tym chorym źle rzadzonym kraju...prawo dobre jest dla bandziorow anie dla tych skrzywdzonych...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 0 3

    • co ty pier....

      Przepustkę z zk można uzyskać po połowie kary lub 2/3 w przypadku recydywy.
      chyba że losową ( śmierć kogoś bliskiego)

      co do poszkodowanych to w 100% zgadzam się z tobą że prawo nie dostatecznie ich chroni.

      ale co do " chory rzad ...Chory kraj...I chore ustawy !!!!!!!!!!!!!! "

      kiedy ostatnio byłeś na wyborach? May to co wybrała większość!

      • 2 0

  • Po co karać więzieniami za drobne przestępstwa ? (2)

    4.000zł kosztuje więzień miesięcznie. - dzieci w polsce chodzą głodne!

    karać grzywnami , przepadkiem mienia , pracami użytecznymi itp.

    a przede wszystkim karami w zawieszeniu.

    kryminał nie jest lekiem na drobną patologię.

    ps. Władza wie ile kosztuje więzień miesięcznie... A ile ma wystarczać rodzinie na życie i utrzymanie ?????????

    • 2 2

    • Jakie 4000?? (1)

      Opanuj się .2500 !!
      w to wchodzą pensje strażników,opłaty za budynki,zakup jedzenia,

      Nie pisz głupot sprawdź informację.

      • 1 1

      • 4.000 zł

        100%

        • 1 1

  • Dog the bounty hunter

    Przydalby sie ktos taki...:))

    • 1 0

  • Złodzieje (1)

    i kryminaliści wszystkich krajów łączcie się i przyjeżdzajcie do Polski ten kraj czeka na was !!!!!!!!!!!!!!!

    • 2 2

    • ok już jadę

      :D

      • 3 0

  • to dlaczego wszyscy siedzą????

    • 1 0

  • Wybory się zbliżają i teraz będzie dużo w mediach na takie tematy.

    • 1 0

  • Tylko nie pozamykajcie całej opozycji pozaparlamentarnej,

    bo znowu powróci totalitaryzm.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane